Manžel mě asi podvádí

Manžel mě asi podvádí
Partnerská poradna on-line

Je to asi měsíc zpátky, co jsem zjistila, že mě manžel údajně 2x podvedl, že si na internetu našel jednu, nejdřív na povídání po telefonu a na psaní na FB a nakonec se s ní i vyspal, tvrdí, že 2x ale v takovýchle chvílích jsem přesvědčená, že se automaticky lže a ani snad nechci vědět, zda to bylo víckrát. No jelikož náš život byla poslední dobou honička za penězi, z práce do práce a jelikož máme 2 děti, tak kolem dětí, a vše šlo jaksi stranou a i po sexualní stránce to nějak uvadalo a nakonec jsem začala přemýšlet, že je nějakej divnej a přišla na to…. No a co teď vyříkali jsme si to, sváděl to na mě, že se neumím bavit o ničem jiném než o penězích a o práci, ve které tráví on většinu času (máme veliké dluhy a on podniká a tak se musí ohánět) a proto si prý hledal někoho jen na povídání, ale se to nějak zvrtlo a i se s ní sešel…. Slíbil mi, že už to ukončil a že už nemá zájem, že chce mě a děti, tak jsem mu řekla, že se pokusím odpustit, ale po týdnu jsem objevila v jeho telefonu, i když vím, že bych to asi neměla dělat, ale našla v odchozích hovorech, že jí 2x volal a dokonce jsem našla ještě choulostivé smsky od nějaké jiné a tak jsem uhodila s rozvodem a on začal prosit o druhou šanci a prý teď už je hodnej, poradíte jak mám pokračovat dál? Rozvod nechci, kvůli dětem, ale…

Radka

Petra Jarošová odpovídá:

Radko, z vašeho popisu je zjevné, že se stala obvyklá chyba: pro každodenní starosti jste začali zanedbávat váš vztah a není vůbec divné, že i když chvíli jel na setrvačnost, postupně mu došla energie. Nemá cenu hodnotit, kdo má na tom větší podíl, ale v této poradně se díváme hlavně na to, co může udělat žena. A vy jste svého muže a jeho potřeby dlouhodobě zanedbávala, i když chápu, že to nebylo schválně a že jste byla prostě unavená. Jenže právě z toho těží ženy, které touží po partnerovi a začnou dávat přesně to, co mu doma chybí. Láska prochází žaludkem, ale kromě toho by neměla vychladnout postel a to se přesně u vás stalo; navíc váš muž se zřejmě necítil ani dost oceňovaný, ani milovaný. A proto začal hledat dodatečné zdroje vzrušení i ocenění, i když o rodinu zjevně stojí.

Vy jste ho vyhlásila viníkem: on je ten přistižený při činu. Ale to není poctivé, protože vy jste měla na tom, co se nyní děje, přinejmenším stejný podíl a stále jej máte. Protože jste nejspíš zatím nic nezměnila na svém chování a hlavně na svém vnitřním přístupu k němu. Žena dává lásku, vnitřní sílu a moudrost a muž dává ochranu a radost. Aby muž dokázal být vnějším zdrojem, potřebuje být nejdřív nasycen ženou, jinak nemá z čeho ty zdroje vytvořit. Vy jste jej přestala sytit a on přestal fungovat. A teď čekáte, že začne, ale on nemůže, dokud z vás k němu nepůjde láska, proto chodí jinam. Vaše láska ale je podmíněna jeho chováním a množstvím peněz a to je důvod, proč to nefunguje.

My si tady často píšeme o bezpodmínečné lásce. Není vůbec snadné ji prožívat, ale jejím zdrojem je žena a muž z ní čerpá a potom ji vrací. Váš muž vám dává právě tolik, jak velká vaše láska je; je vaším zrcadlem. Můžete si stěžovat na zrcadlo, můžete zkusit ho vyměnit, ale každé další bude ukazovat stále totéž: že jste se zatím nenaučila milovat. Není to vaše vina: nenaučila vás to vaše rodina a vaše rodiče zase ti jejich a tak dál, donekonečna. Hledat viníka nepomůže, to nejlepší je opravit to, co nefunguje v nás samotných. Díky tomu vyndáte vadný program ze své mysli a umožníte svým dětem, aby jím už netrpěly. Vy si zatím myslíte, že láska je něco za něco. Myslí si to většina světa, proto to na něm také tak vypadá. My ale můžeme vytvářet vlastní mikrosvěty, kde se chováme k druhým tak, jak bychom si přáli, aby se oni chovali k nám. Podmínkou je, že začneme u sebe; současně ale nemá význam se do něčeho nutit: spousta žen se obětuje a také není šťastná. Je to o respektu k sobě i druhým, o respektu k vlastním i jejich potřebám, k vlastním i jejich nedostatkům, k vlastním i jejich selhání. Bez hodnocení, jestli je to dobré nebo špatné, ale s plnou akceptací toho, jací jsme my sami a jací jsou ti druzí. Samozřejmě, že vidíme chyby na sobě i druhých a nechováme se alibisticky. To nám nemusí bránit milovat sebe a druhé, bez podmínek. Zamyslete se nad podmínkami, které dáváte svému partnerovi. Když si je uvědomíte a pokusíte se změnit aspoň něco, určitě se uleví jemu i vám. A vy zjistíte zvláštní věc: že jej milujete víc než dřív, aniž očekáváte, že se nějak změní. A pak budete překvapená, protože v okamžiku, kdy ty změny přestanete očekávat, stanou se samy. Vše, co potřebujete, bude najednou před vám, bez bojů a úsilí; jen prostým spočinutím v situaci, jaká je a v důvěře, že se věci mohou dít ku prospěchu všech.

Myslím, že není čas na rozvod, určitě ne teď. Je čas, abyste se upřímně zamyslela nad sebou a kolik jste doopravdy dala lásky svému partnerovi. Když to dokážete, je velká šance, že váš vztah se změní. Zaslouží si to váš muž i vaše děti. Moc vám přeji, aby se to všechno povedlo.

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“