Manžel mě asi podvedl

Manžel mě asi podvedl
Partnerská poradna on-line
Náhodou jsem na vás natrefila na internetu a hodně mě zaujalo,
co na vašich stránkách píšete. Bohužel i mě po 23 letech 
manželství zasáhla krize ve vztahu s manželem. Možná je to tím,
že teď když děti vyrostly (19 a 12), jsem si nějak uvědomila, 
že jsme žili nějak rychle vedle sebe. Hodně věcí jsem neregistrovala 
a běžela jako závodní kůň s výmluvou na práci, protože s manželem 
společně máme firmu, tudíž spolu trávíme hodně času. Do loňského 
roku jsem ho stále omlouvala, že vše je proto, aby jsme se měli 
fajn a pro děti to nejlepší, než jsem se podívala manželovi do 
telefonu, jelikož trávil s tou prokletou věcí tolik času s výmluvou 
na práci. Jen jsem chtěla vědět, co je tak moc důležitého, co ho 
odvádí od práce. No a narazila jsem tam na komunikaci s bývalou 
kolegyní z práce, podotýkám, že tam nebylo nic erotického, ale 
domlouvání na večeři. Když jsem se zeptala, proč má potřebu se 
s někým stýkat, odpověděl, že nikde nebyl a že to je hloupost. 
Snažím se za tím udělat tlustou čáru, ale je to těžké, nějak mi 
to podrazilo kolena, začala jsem o sobě tak moc pochybovat, až 
jsem z toho zmatená a nevím, jak zase zpět nabýt ten nadhled a 
sebevědomí. Přečetla jsem si snad všechny vaše články a myslím 
si, že jsem prostě začala na manžela tak moc žárlit, až mě to 
ničí uvnitř. Přesně, jak popisujete ve vašich článcích, v hlavě 
mám jen negativní představy, že někde s ní musí být a já se moc 
bojím, že pokud se nějakým způsobem nenadechnu, tak si zkazím celé 
manželství, které doposud bylo sice někdy s mráčky, ale v pohodě. 
Obracím se o radu, jak na sobě pracovat,jak být spokojená znovu  
uvnitř. Ted mi hodně dělá problém být ta milá na manžela, pořád se 
mi to honí v hlavě a pak mi je vše líto a brečím. Jsem překvapená,
kolik žen v dnešní době řeší podobné starosti a přitom život tak 
rychle utíká. Už se tak tři čtvrtě roku s pauzami hádáme a je to 
asi i hodně tím, že to mám pořád v hlavě, že mě asi podvedl, i když 
jiný důkaz nemám a manžel se ke mě chová hezky. Stále si myslím,
že už nejsem pro něj tak dobrá, když se chtěl sejít na večeři s 
někým jiným....Moc děkuji za odpověď 

Pavlína

Petra Jarošová odpovídá:

Pavlíno, umím si představit, že po tolika letech společného času něco takového člověka zabolí. Ale pojďme se společně podívat, jak můžete situace, která se stala, využít sama pro sebe a ke svému rozvoji.

Jestli vás manžel skutečně podvedl, nevíme. Ale hádka trvající tři čtvrtě roku není konstruktivní řešení celé situace. Co je zajímavé, je vaše hodnocení: píšete, že když chce jít s nějakou ženou na večeři, znamená to automaticky, že už pro něj nejste dost dobrá. To je vzorec ve vaší mysli, který už tam byl, jen nebyl aktivní, protože se neobjevila situace, která by jej probudila. Upřímně: už jsem mnohokrát byla na večeři s nějakým mužem, protože mám spoustu přátel. Ať už pracovně, nebo jsme si chtěli popovídat. A nikdy to nebylo žádné riziko pro jejich partnerky nebo mého partnera. Vždy jsme měli naprosto jasno, co spolu chceme vyřešit a protože jsme přátelé, sešli jsem se v hezkém prostředí. Nic závadného. Na druhou stranu, ženy jsou málokdy natolik noblesní, aby nikdy nesváděly muže, který žije ve spokojeném svazku, bohužel. Aby to vnímaly tak, že je to pod jejich úroveň. Proto chápu vaše obavy.

Jenže obavy, jak už jste si všimla, vám berou energii. Ničí vás zevnitř a berou vám krásu zvenku, což je škoda. Asi jste se dočetla na mých stránkách, že muži nejsou přirozeně monogamní. Pokud by váš partner skončil u pozvání na večeři, a to ještě nevíme, jak to celé bylo, tak je ve srovnání s tím, co se obecně dneska děje, úplný vzorňák. Míra nevěry ve svazcích se pohybuje v desítkách procent na obou stranách. Neznamená to, že by lidé byli špatní. Na straně mužů je důvodem jejich vrozená potřeba mít více žen. Vzhledem k hypotékám a společnému majetku se jen málokterý odhodlá k rozvodu a řeší své potřeby mimomanželským stykem. Milenka je ve velké nevýhodě, protože on málokdy hledá novou partnerku, jen nový sexuální objekt, protože ho tak trochu nutí příroda. Mužská nevěra nemusí vůbec znamenat, že ve stávajícím svazku není spokojen, ani to, že by se mu žena již nezdála dost dobrá. Jen volá geneticky daná potřeba předat co nejvíce svých genů. Nevěra ženy je horší v tom, že značí její nespokojenost ve vztahu a citovou připravenost odejít. Často jí brání finanční důvody, když si není jistá, že by byla schopná se bez partnera postarat o děti.

Vaše žárlivost znamená, že nevěříte sama sobě. Podívejte se do mysli a prověřte, na které úrovni to je. Jak se cítíte jako žena-milenka? Neporovnávejte se s jinými ženami, spíš se porovnejte s tou, která jste byla, než jste se vzali. Je jasné, že po dvou dětech a tolika letech se tělo mění. Je důležité, abyste je měla ráda a přijala je takové, jaké je. Jsou v něm zapsány vaše zkušenosti, v každém kousku kůže a každé vrásce je nějaká vzpomínka, příjemná, nebo i bolestná, překážky, které jste dokázala překonat. Není v pořádku přibrat v manželství 15 kilo. Také ale není v pořádku nepřijmout proměnu těla, která logicky s věkem přichází. Dnešní kulty dokonalosti a mladého vzhledu ničí spoustu žen a brání jim užívat si proces zrání, který s věkem přichází. Je-li na této úrovni u vás překážka, poperte se s ní. Možná jste pro samou práci a starosti s dětmi neměla moc času sama na sebe. Udělejte si jej. Vyberte si cvičení, které vás bude těšit. Je ale důležité, že jej budete vnímat jako radost, jako odměnu, kterou si zasloužíte. Neměla by to být forma soutěže s tou druhou. Láskyplně se dotýkejte svého těla, když se sprchujete a natíráte krémem. Užívejte si pocit z doteku vlastní pokožky. Užívejte si svou vůni. Uvědomujte si každé sousto, jak přináší vašemu tělu sílu, vitamíny a vše potřebné. Každý doušek nápoje je osvěžením a povzbuzením. Udělejte si čas na to, abyste si tyto malé věci užila a vnímala je jako svátek. Uvědomujte si v každém okamžiku svou vlastní krásu a radujte se z ní.  Tohle není úkol na týden nebo dva. Tohle je úkol po celý život. Buďte svému tělu vděčná a chovejte se k němu s láskou. Odměnou vám bude, že se v něm budete cítit dobře a to zase budou cítit ostatní. Bude z vás vyzařovat energie a radost a také sebeúcta. Když oceníte sama sebe, ocení vás i ostatní. Včetně vašeho manžela.

Podobně prověřte, jak se cítíte jako partnerka. Jak moc se snažíte, aby váš manžel byl opravdu šťastný. Určitě najdete spoustu situací, kdy to tak děláte. Možná se ale objeví i takové, kdy si uvědomíte, že tam jsou trochu mezery. Vyplňte je. Víte, krásné domácí rituály, okamžiky klidu, sváteční chvíle, to je něco, co vytváří žena; muž to obvykle nedovede. Ale když už to je, má to rád. Zamyslete se nad vašimi domácími rituály: možná že pro všechnu práci a spěch jste na ně neměla dost času. Některé jsou rodinné a jsou tam zahrnuty děti. Určitě byste ale měli mít s manželem i okamžiky sami pro sebe. Jednou týdně si zajít do města na kávu či skleničku, na večeři. Aspoň pár dní v roce vyjet někam bez dětí a užít si to. Chvilka u vína večer, když už děti spí. Zkuste se zamyslet, jak byste mohla živit a zpříjemnit vaše společné chvíle. Jen nikdy neporušte pravidlo, že jsou příjemné. Jinak se na ně nebude těšit. Během takových rituálů se neřeší nic, co by mohlo být zdrojem hádky. Jsou to okamžiky odpočinku a společného spočinutí. Muži i děti je milují a budou se na ně těšit. To je něco, na co se vždycky vzpomíná. Kdyby se náhodou objevila nějaká treperenda, tohle bude vaše hlavní zbraň.

Jste se svým mužem už dlouho a něco jste spolu vybudovali. To je hodnota, které si on je vědom. Jsem si jistá, že vás nechce ztratit. Berte tuto situaci jako důvod k zamyšlení nad sebou. Jestli všechna práce, kterou děláte, je opravdu tak důležitá. Jestli nemůžete trochu jinak naplánovat svůj čas, aby tam bylo více odpočinku pro vás i rodinu. Abyste mohla být trochu víc ženou a míň tím závodním koněm. Dozrála jste a hodně jste dokázala. Teď je čas se podívat dovnitř a naučit se něco o té ženě ve vašem srdci a porozumět jí. Je skvělá a milující a zaslouží si lásku. řekněte jí to pokaždé, když o sobě zapochybuje. Utěšte ji a povzbuďte, jakoby to byla vaše kamarádka. Všechno bude v pořádku.

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“