Manžel mé kamarádky a já jsme se zamilovali

Manžel mé kamarádky a já jsme se zamilovali
Partnerská poradna on-line

Dobrý den, jsem bezradná a proto jsem se rozhodla Vás poprosit o radu. Mám kamarádku, se kterou se znám asi 5let. Na jaře se mi začal svěřovat její manžel /úžasný muž/, že jim to vůbec neklape, že je šílená hysterka /to je/, nestará se o úklid domácnosti, jen leží a jen tak tak odvede děti /5 a 8let/do školky a školy. On celé dny hodně pracuje, aby zajistil rodinu. Ona ani neuvaří… Je toho hodně. Začala jsem to vnímat a zjistila jsem, že má ve všem pravdu. Ale horší je, že jsme se sblížili a zamilovali se /spíše já/. Trvá to 4měsíce. Jsem sama s dcerkou/9let/a jejich děti mě mají rády. Vůbec nevíme, jak dál. Přítel mě zahrnuje krásnými slovy, ale bojí se rozhodnout. Hlavně se bojím, kdyby vše prasklo ještě dříve, než se rozhodne. Kamarádka by byla asi hodně zlá, ale jeho miluji a toužím po tom, být s ním. Jeden z nás se bude asi hodně trápit. Řekl mi, že jsou jak kamarádi, žádná láska, intimnosti/ asi před rokem/, to si kamarádka stěžuje, tak tomu věřím. Nevím, jestli mám utéct a nechat je, nebo jestli mám o něj bojovat a čekat, jestli udělá to rozhodnutí a rozvede se. Děkuji moc za radu.

Romana Novotná

Petra Jarošová odpovídá:

Romanko, děkuji za vaši důvěru. A umím si představit, že se trápíte. Z dlouhodobého hlediska je vždy nejlepší udělat to, co přinese největší prospěch co největšímu množství lidí po co nejdelší dobu. To nejlepší z hlediska rodiny je vždy nejdříve se pokusit opravit poškozené vztahy. Nalézt příčiny trápení obou partnerů a pokusit se s nimi pracovat. Teprve potom, když to opravdu nejde, je namístě řešit nefunkční vztah rozchodem, protože udržovat něco násilím pohromadě nemá význam. A rozhodujete-li se, co udělat, zkuste si říct, jak byste si přála, kdybyste byla vy vaší kamarádkou, aby se ona chovala k vám. Nejspíš byste uvítala, kdyby vám řekla, že se váš manžel trápí a že není spokojený. Kdyby se zajímala o to, co trápí vás a co vás vede k tomu, že doma nic neděláte. A určitě by vás potěšil její upřímný zájem a účast, ochota vás podpořit a pomoci.

Ne vždy je totiž hlavní příčinou podobného chování ženy lenost a nezájem o rodinu. Je pravděpodobné, že citové vyhoření mezi ní a jejím manželem, které oba zažívají, kdy ona se cítí nemilovaná, jí bere energii; a citový zmatek, který cítí, se projevuje také jako neuklizená domácnost nebo nepříjemné chování.

Opravdu to může být tak, že se vaše kamarádka s manželem k sobě nehodí a je to zbytečné trápení. A že naopak váš vztah s ním může být krásný a naplňující pro všechny členy rodiny. Když ale budete chtít postavit něco nového na základech ze lži, je jen malá pravděpodobnost, že se to vůbec podaří. A když ano, bude váš nový svazek v permanentním ohrožení. Napíšu vám, proč.

To, že lžete vy i on, má už teď za následek, že máte oba pocity viny. Ona je vaše kamarádka a věří vám. Zamilovat se do manžela své kamarádky, se může stát kde komu. Nejde s tím nic udělat, protože láska není ovlivněna silou vůle. Láska a zamilovanost nejsou věcí morálky, prostě se stanou. Scházet se s ním za jejími zády je ale podraz a nečestné chování. Není to dobré pro nikoho z vás. Když se chováte nečestně, budete přitahovat situace, kdy budou druzí podvádět vás. Je to příčina a následek. A tuto příčinu vědomě vytváříte vy sama. Váš přítel ví, že není čestný To je přesně ta překážka, která mu brání odejít. Protože nečestně se chová někdo, kdo není dost silný, aby řekl, jak se věci mají.

Správný postup ze strany vašeho partnera by byl říci své ženě, že není spokojený. On si místo toho stěžoval vám, která jste to nijak neřešila. Respektive ano, využila jste té situace ve svůj prospěch, místo abyste zkusila pomoct kamarádce a zjistit, co ji trápí. Z jeho strany takové chování znamená, že nemá chuť nebo sílu situaci v manželství řešit a že místo toho dělá úhybné manévry. Našel si vás. To není řešení problémů v jeho vztahu. On z toho začal utíkat, současně ale nemá odvahu zachovat se jako chlap. Chránit vaši čest tím, že vás zlegalizuje jako novou partnerku a čest své ženy tím, že jí přestane lhát a pomlouvat ji za jejími zády, což je něco, co by gentleman neměl dělat nikdy. Jestli to takhle dělá nyní, bude to tak dělat vždycky. Takže i kdyby jste byli jednou spolu, v okamžiku, kdy se budete trápit vy a nebudete vědět, jak dál, zase si najde nějakou kamarádku, které si bude stěžovat a která hbitě využije celou situaci pro sebe. Co zasejete, dříve nebo později sklidíte. Nemáte žádnou jistotu, že vám neudělá totéž, co své ženě dělá teď.

Moje rada vám zní: přestaňte čekat, jak se rozhodne on a rozhodněte se vy. Že už nechcete pokračovat v jednání, které je ponižující pro vás všechny. To, že čekáte, vás staví do podřízené role čekatelky a znamená to, že si sama sebe nevážíte. Tohle je práce, kterou potřebujete udělat sama v sobě. Zjistit, proč jste vůbec ochotná hrát v této ponižující hře, proč si sama sebe tak málo vážíte. Až vyléčíte svá vnitřní zranění, uvidíte celou situaci úplně jinak, budete si jistá, že byste se nikdy nenechala vmanipulovat do tak podřadné hry.

Když budete podvádět, budete podváděna. Dříve nebo později. Prostě se to nevyplatí. Ubližovat druhým za účelem vlastního prospěchu je největší hloupost, k jaké se můžete snížit. A čím víc si vážíte sama sebe, tím míň jste ochotná dovolit komukoli, aby vás vlákal do takové hry. Když se začnete chovat pravdivě a upřímně, budou takoví i lidé okolo vás. Vaše upřímost vás samotnou bude chránit před neupřímností druhých. Svět okolo je zrcadlem nás samých. Nedovolte nikomu, i když to zní sebelákavěji a slovíčka jsou sladká, aby vás stáhnul do světa podvodů. Navíc předáváte své dceři neužitečný vzorec chování, takže když budete takto pokračovat, je pravděpodobné, že i ona ve svých vztazích bude mít sklon podvádět a být podváděna. Je to pod vaši úroveň.

Rozhodněte se, že jste čestná a chcete mít čestného partnera. Tento se zatím tak nechová. Možná by chtěl, ale není dost silný. Slabí lidé čestní nejsou, nebo jen do doby, kdy se cítí ohrožení, potom už to nedokážou. To je ten muž vedle vás. Nečekejte šanci od něj. Vy sama mu dejte šanci vše napravit. Pravdivě říct ženě, jak se věci mají a přestat jí i vám ubližovat. Když to udělá, projdete obtížným obdobím, protože se ona bude zlobit a trápit. Ale budete mít čistý stůl a hlavně i ona bude mít šanci najít si někoho, s kým bude šťastná. Vy oba byste jí měli štěstí opravdu přát, ať se bude chovat jakkoli. Chápejte, že se trápí, a proto se chová nepříjemně. Buďte laskaví a trpěliví a mluvte o ní jen hezky. Mezi sebou i před dětmi. Vždycky. Tím rozpustíte negativní pouta mezi vámi a vytvoříte podmínky proto, abyste jednou byli přáteli. Je to důležité pro váš nový vztah i pro všechny vaše děti. Ten proces může trvat několik let a je důležité, abyste vytrvali v trpělivosti k ní a také stále dělali přání, aby byla šťastná a našla si dobrého partnera.

Jestliže se v krátké době, řekněme do konce roku, neodhodlá věci změnit, na vašem místě bych nepokračovala v tomto vztahu. Neumí se chovat jako chlap a vy si zasloužíte silného, odpovědného muže. Ztrácíte čas a hlavně ubližujete sama sobě, protože vytváříte svým chováním podmínky pro to, abyste sama jednou zakusila hořkost od jiné kamarádky, která udělá totéž vám. Nevážila byste si sama sebe a ženy by vám nevěřily, protože by bylo jasné, že jdete přes mrtvoly, hlavně, abyste sama někoho měla. Je to ponižující pro vás samou.

I kdyby vaše chování vedlo k tomu, že se tento vztah rozpadne, protože váš přítel nenajde odvahu věci řešit, nemusíte litovat. Zasloužíte si někoho, kdo tu odvahu má a bude vám skutečnou oporou i v těžkých situacích, místo aby z nich utíkal za některou z vašich kamarádek. Umím si představit, že je vám těžko. Zkuste se ale podívat na vše z dlouhodobého horizontu. Abyste na sebe byla hrdá. Aby na vás byla hrdá vaše dcera. Abyste se na sebe mohla podívat do zrcadla. A potom už budete sama cítit, jak se zachovat. Vaše probuzená vnitřní síla i čest vám přivedou muže, který přesně takovou ženu hledá, protože je stejně tak silný a čestný. Moc vám to přeji.

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“