Manžel mě nepřitahuje

Manžel mě nepřitahuje
Partnerská poradna on-line

Dobrý den, jsem s manželem skoro 20 let a pravděpodobně nevím, jak dál,nejsem spokojená se svým životem, přitom bych mohla, děti jsou už samostatné, práci máme oba, ale připadám si doma jako služka, veškerý cit se vytratil, vážně přemýšlím o rozchodu, ale zase je tady majetek. Nevím z které do které, bojím se, abych z toho vyčerpání neměla deprese, pokud už je ovšem nemám. Sex mě nebaví, oddaluji ho co nejvíc, manžel mě nepřitahuje a to je asi špatně…je na tom někdo taky tak jako já?? Potřebovala bych to vyřešit s někým, kdo má podobnou zkušenost…

Antonie

Petra Jarošová odpovídá:

Antonie, za vašeho dopisu je znát velká únava. Klidně je možné, že po nějakém čase nastanou i psychické potíže. A vůbec se tomu nedivím; už tolik let děláte něco úplně jiného, než byste dělat chtěla… Rozhodla jste se nenaslouchat srdci a jdete podle rozumu. A začíná být zřejmé, že to nebylo dobré rozhodnutí.

Podobnou zkušenost jako vy má mnoho žen. Často máme pocit, že není žádné dobré řešení, ale chtěla bych vás potěšit: existuje vždy, jen jste ho zatím neviděla. Dobré řešení znamená, že je dobré pro všechny zúčastněné; že z dlouhodobého pohledu jim nabízí nejlepší možnosti rozvoje, svobody a lásky. Chyba, kterou většina dělá, je, že se bojí projít krátkodobými potížemi a komplikacemi, které s sebou změny nesou. A místo toho zůstávají u toho, co se jim sice nelíbí, ale už to aspoň znají. Dalo by se to přirovnat k tomu, že nám roste v těle nádor. My o něm víme, ale bojíme se operace. Která je sice nepříjemná a krátkodobě bolestivá, ale po ní je velká naděje na uzdravení. Místo toho se odkládá tak dlouho, až už tělo nemá síly ji absolvovat a nádor tělo zničí. Tohle děláte a dělá to také spousta jiných, trápících se žen, které vědí, že stávající vztah není k žití, ale než by se pustily do řešení, které s sebou většinou nese dočasné nepříjemnosti, utrápí se až do stavu, kdy už žádná pomoc není možná.

Píšete o svých finančních obavách a já bych vám k tomu chtěla něco napsat, protože to vypadá, že na téhle úrovni je nějaká stará blokáda. A protože ji má i hodně jiných žen, určitě tato informace nebude jen pro vás.

Ve vašem systému, v buněčné DNA, ve vaší mysli, jakkoli to nazvete, je informace, která vám říká, že když opustíte manžela, povede se vám finančně špatně, nebo aspoň výrazně hůř, než teď. Na tuto informaci reagujete tak, že se bojíte změny. Takže setrváváte v nevyhovujícím citovém vztahu, který vykrádá vaši mysl zevnitř. Pro nějakou budoucí jistotu finančního zabezpečení odkládáte prožitek štěstí teď. Ještě jinak: doufáte, že v budoucnu vám to, co teď děláte, přinese prospěch, protože jinak byste to samozřejmě nedělala. Jenže tato budoucnost neexistuje. Neexistuje šťastná budoucnost, která by se zrodila z nešťastného „teď“.

Štěstí, láska, rozvoj, prostor, jakkoli nazvete ty hodnoty, po kterých každý touží, existují jen za jediné podmínky a žádnou jinou nepotřebují: ta podmínka se jmenuje: žít v tomto přítomném okamžiku nejlepším způsobem tak, aby to přineslo co nejvíce štěstí co největšímu množství lidí na co nejdelší dobu.

Ta podmínka ve vašem případě není splněna a nebude splněna nikdy, pokud nezměníte postoj ke všemu, co zažíváte. Vy nejste šťastná, váš manžel není šťastný a svým dětem dáváte příklad toho, jak se dva lidé mohou utrápit navzájem. Z takovýchto semínek nemůže vzejít žádná příjemná budoucnost. Možná budete finančně zajištěná, ale je otázka, jak moc si to užijete, když trvalým popíráním sebe sama si co nevidět vyrobíte nějakou nemoc, mentální či fyzickou. Takže, jak na to?

Vrátím se k té vzpomínce ve vašem systému. Je velmi pochopitelná a má ji spousta žen, protože v minulosti znamenalo opustit muže jistou bídu, vyloučení ze společnosti, nebo dokonce smrt. Tyhle podvědomé vzpomínky se ve vás otevírají a brání vám chovat se tak, abyste byla šťastná. Je třeba a je možné je odléčit. Jakmile přestanou být aktivní, dojde na této úrovni k určitému vysvobození, kdy už to pro vás nebude téma. Když byste si tyto staré vzorce v mysli nechala, je velmi pravděpodobné, že se vaše obavy naplní, protože vnější svět vám stále poctivě zrcadlí všechno, co odmítáte a čeho se bojíte. Jakmile se přestanete bát, nebude důvod k zrcadlení a je velmi pravděpodobné, že zjistíte, že se můžete mít finančně dobře i bez okov nefunkčního vztahu.

Dalším úkolem pro vás bude začít pracovat na svém sebepřijetí. Cítit se jako služka znamená, že si nevážíte sama sebe. To nezpůsobil váš manžel, jsou to další zranění ve vaší mysli, která přitahují situace, kdy se cítíte ponížená. I zde je třeba nalézt a vyléčit všechny překážky, které vám brání vidět se jako královnu, vážit si sebe samé a důvěřovat tomu, že si zasloužíte jen to nejlepší. Váš manžel je zrcadlovým obrazem vašich vnitřních blokád; proto se nevyplatí se na něj zlobit a ošklivit si ho, protože tím oddalujete okamžik, kdy přijmete sama sebe. Je to stejné, když byste se dívala na sebe do zrcadla a říkala si: to je hnus, co tam vidím.

Za ty roky jste si vytvořila spoustu návyků, které vám ubližují a tak potrvá nějaký čas, než  se vám podaří z nich učinit něco, co bude užitečné vám i vašim blízkým. Ale z celého srdce bych vás chtěla podpořit, abyste už nečekala, než vám dojdou síly úplně, a pustila se do práce na sobě. Nemusíte řešit váš vztah, začněte řešit sebe. Postupně se vám změní prožívání a zjistíte, že dříve neřešitelné situace se začnou vysvobozovat samy od sebe. Nejspíš vám nebudou chybět prostředky, abyste to mohla udělat. Budou to nelépe investované peníze ve vašem životě. Držím vám palce!

 

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“