Manžel mě už nemiluje

Manžel mě už nemiluje
Partnerská poradna on-line

Dobrý den,

jmenuji se Lucka a je mi 29let. Mám manžela a dvě krásné zdravé dětičky. Chlapečka, kterému jsou 3 roky a holčičku 6 měsíců.
Poslední dobou jsem měla pocit, že manžel je ze všeho unavený, otrávený, na nic se netěší atd. Poslední dobou mě ani sám od sebe nepohladil, neobejmul, neřekl že mě miluje, prostě nic.
Dřív to u nás bylo běžné, ale poslední dobou se to změnilo.
Přišlo mi, že ani z narození dcery nedokázal mít radost a hrozně mě to trápilo, protože dítě jsme chtěli oba dva. Když už začal odmítat i sex, uhodila jsem na něho. Potřebovala jsem vědět, co se děje, co je špatně atd. Nikdy jsme se nehádali, žádné velké problémy.
Manžel mi oznámil, že ke mě nic necítí, nemiluje mě. Prý dál přesdtíral, že se nic neděje, ale už se sám tím užíral.
Mám pocit, že se mi zhroutil svět. Nikdy by mě nenapadlo, že se mi tohle stane a nevím jak dál. Máme krásné děti, oba jsme z fungujících rodin a já nevím, kde se stala chyba.
Prý se vše zhoršilo po narození 1.syna, nevím tedy, proč šel dobrovolně do druhého miminka…
Hrozně mě to trápí. Na své zájmy má čas, jezdí na fotbal, občas zajde na pivo… ale zdá se mi, že je mu to pořád málo.
Já jsem se odstěhovala do cizího prostředí, jsem s dětmi celý den, starám se o veškerý chod domácnosti.. Nevím jak dál…jsem zoufalá. Lucka

Lucka

Petra Jarošová odpovídá:

Milá Lucko, upřímně s vámi soucítím. Se dvěma malými dětmi čelit takové situaci je vždy obtížné.

Těžko říct, co se stalo. Na mě to působí tak, že se zamiloval do jiné ženy, se kterou z nějakého důvodu nemůže být. Nicméně váš vztah v jeho očích ztratil na lesku. Píšete, že změnil chování až poslední dobou, ale neumím poznat, jak dlouhá ta doba je. Znáte se nejméně 4 roky a pokud začal být nespokojený už po narození syna, tedy před třemi lety, nedokážu si představit, že byste to nepoznala, i když by se pokoušel o přetvářku.

Nám nezbývá, než mu věřit. Když říká, že už vás nemiluje, bude tomu tak. Pokud je za tím jiná žena, do které se zamiloval, máte šanci, když vydržíte tuto těžkou zkoušku. Protože je možné, že ona, existuje-li, není volná. Taková situace se dá zvládnout, jestli o vztah s ním stojíte a pokud si umíte představit, že dokážete pochopit to, čím teď prochází i že byste mu uměla nejen odpustit, ale když by se vrátil, mu nepřipomínat jeho selhání. Kdyby vás pouze přestal milovat bez vnější příčiny, nejde s tím udělat skoro nic a bude lepší se rozejít.

My zatím nevíme, jak je to doopravdy, ale vzhledem k tomu, že máte dvě malé děti, bych zkusila ještě nějaký čas vydržet. Může se stát, že to, co on teď prožívá, pomine, a on se zase bude chtít vrátit k vám, myslím citově. Takže, když to dokážete, ještě bych ho neposílala pryč, chovala se k němu laskavě, ale nevyžadovala potvrzení lásky, která vám teď není schopen dát. Na vašem místě bych si dala nějaký termín, do kdy jste ochotná to celé vydržet, například jeden rok, kdy budete trpělivá a dáte mu čas, zejména kvůli vašim společným dětem. Po ten rok bych se chovala co nejlépe, aby si uvědomil, co ve vás a vaší rodině má. Když se nic nezmění, už bych asi déle nečekala a začala řešit, jak se v dobrém stylu rozejít. Nepomůže být zoufalá, protože vám to bere energii a nic to nevyřeší. Jste krásná mladá žena a zasloužíte si být šťastná. Když si vaší lásky nebude vážit tento muž, určitě se najde nějaký jiný. Jen bych vzhledem k vašim dětem nespěchala, protože takové věci se mezi lidmi prostě stávají. Po dobu, co se rozhodnete to ještě zkusit, se vyplatí se chovat laskavě, jinak nemá cenu zůstávat. Proč by spolu měli být lidé, kteří se hádají, nebo spolu nemluví? Když byste to cítila takto, je lepší odejít hned, než ubližovat dětem vašimi hádkami.

Lucko, nikdo není povinen nás milovat navždy, i když by si to většina žen přála. Lidé se mění a někdy pro naši další cestu potřebují jiného, než dosavadního partnera. Neberte tuto situaci jako své selhání, jen se to tak stalo. I ona má řešení, ve které budete spokojení všichni. Zůstávat s někým, kdo vás nemiluje, nemá cenu, ani pro vaše děti ne. Jejich rodiči budete navždy a ony se mohou cítit milované, i když nebudete spolu. Někdy se máme naučit pustit situace, které nemají řešení, a možná, že vaše manželství takovou situací je. Zatím bych ale zkusila zabojovat, nabídnout to nejlepší a počkat nějaký čas. Třeba se všechno srovná a váš vztah se tak jen posílí. Určitě ale nemá cenu čekat roky a trápit se, na to jste příliš mladá a ani pro vaše děti by to nebylo dobře.

Z celého srdce vám přeji, abyste toto těžké období zvládla co nejlépe. Jestli je možné, aby se váš vztah znovu upravil a měli jste se rádi, ať odpadnou všechny překážky a stane se tak. Ať z toho všeho vyjdete posílená, moudrá a soucitná. Moc na vás myslím!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“