Manžel mi dává mou roli sežrat

Manžel mi dává mou roli sežrat
Partnerská poradna on-line

Přečetla jsem spousty vašich odpovědí a snažím se vyhledat rady. Moje situace není katastrofální, mám rodinu, mám kde bydlet, mám práci a i ty peníze nějaké jsou. Trápí mě spíše to, že se odcizuji s manželem, on má své plány a myslím, že si je plní bez ohledu na mě. A když si dovolím já nějak reagovat nebo namítat, vždy mě umí zahnat do kouta. Funguje to u nás tak, že on ,,vydělává“ a já se mám starat o domácnost a děti, a to chodím do práce na 10 hodin. A manžel mi dává mou roli ženská pro všechno docela sežrat. On je borec nade vše, říká mi, jak by mi každá záviděla takovýho chlapa. A já si říkám, že bych ho ráda kterékoliv půjčila. Poznala jsem člověka jinýho, který není takový borec, ale umí umýt nádobí, umí setřít podlahu a bere to automaticky, vydělává a je v pohodě. Mám pocit že díky němu se mi můj manžel ještě více zprotivil, není to dobře, já vím. Jenže taky vím, že už několik let si přeji změnu, protože manželství mě už nenaplňuje, spíše mi bere sílu. Děti dospělé a vše by se dalo uskutečnit pro mě,ale bojím se, nevím proč a čeho. Přitom práci bych měla, bydlet taky, jen si říkám, aby to syn, který je kopií otce, vzal a chtěl i na dále se mnou komunikovat, protože poslední dobou cítím, že se mi vzdaluje a já si s ním přestávám mít co říct? Jak kdybych se bála rozhodovat o svém životě?

Dana

Petra Jarošová odpovídá:

Dano, myslím, že zažíváte trauma mnoha žen: co když to moje děti nepochopí… A pak vám to brání začít se chovat přirozeně, podle toho, co opravdu cítíte.

Ve skutečnosti není problém v tom, že už nemilujete svého manžela, protože to se mezi lidmi stává, a nejspíš i váš syn už něco takového dávno ví. Překážkou vaší komunikace je právě jednak vaše neupřímnost – máte milence, ale doma se chováte jako chudinka, které je ubližováno – a hlavně neschopnost si uvědomit, že jste se vedle manžela měla něco naučit. Že už jste se to naučila, se pozná podle vděčnosti, kterou byste přirozeně začala cítit poté, co doopravdy prožijete vše, co vám váš manžel a to, jak se chová, říká o vás samotné a hlavně, díky tomuto zrcadlu ty nevyřešené vzorce a zranění vyléčíte.

Vy už máte muže, který vám ukazuje, je možné žít bez vzájemného ponižování a s úctou jednoho k druhému. Ale nechce vás to k němu pustit a jako zástupný problém si vaše podvědomí vymyslelo nedostatečnou komunikaci se synem. Vlastně už stačí velmi málo, abyste konečně mohla začít žít život, ve kterém se budete cítit oceněná a milovaná. Nejspíš to bude pro vás vlastně velmi těžké, protože máte pocity křivdy: zbývá jen ocenit vše, co pro vás udělal váš manžel a být mu opravdu vděčná. A nebylo toho tak málo. Na vnější úrovni vám dal materiální jistotu a bezpečí. Máte s ním rodinu. Ale hlavně: je vám zrcadlem všech pochyb o sobě. Cítíte se jako služka. Je samozřejmé, že ke své práci máte ještě péči o rodinu, zatímco váš manžel už odpočívá. Pravděpodobně vaši práci doma nijak neoceňuje. Chápu, že si teď asi říkáte, za co byste tedy měla být vděčná. Přesně za tohle. Protože cokoli vám někdo dělá a vám se to nelíbí, nějak to souvisí s vámi a vašimi starými zraněními z této oblasti. Ona jsou ve vašem systému, ve vaší mysli přítomná, a aktivovala se díky tomu, že jste si vzala vašeho partnera s jeho konkrétními vlastnostmi. Přitáhla jste si jej právě proto, že tato stará zranění již chtějí být vyléčena, už by chtěla opustit vaše podvědomí, abyste byla navždy svobodná od tématu ponižování mužem. Kdybyste takové vzorce v mysli neměla, vzala byste si někoho úplně jiného, nebo ten stávající by se k vám choval s úctou a pomáhal by vám. Jenže se to neděje a vy se cítíte ponížená; přesně to je důkazem, že je to celé o vás. Kdyby to nebylo vaše téma, už byste dávno odešla, protože byste k vašemu muži již neladila. Vaše křivda je přesně to, co vás v tomto vztahu stále drží. Projektujete svá vlastní zranění do manžela, který jen zrcadlí vše, co jste si nepřiznala uvnitř, protože by to zatím příliš bolelo.

To, že se objevil jiný muž, znamená, že byste se již mohla ze všeho uvolnit. K tomu ale právě potřebujete rozvázat pouta stávajícího vztahu, a to se podaří jen díky vděčnosti za vše, co jste se díky němu mohla naučit. Jakmile si uvědomíte, že jste si díky manželovi mohla opravdu prožít, jaké je to být ponižovaná, že se vám to nelíbí a uvědomit si, že si zasloužíte něco lepšího, jeho úkol ve vašem životě byl splněn. Přesně tohle jste měla pochopit během živote s ním. On byl vaším učitelem, který, i když ne vědomě, vám ukazoval a zatím stále ukazuje, že máte problémy se sebevědomím a že je načase, abyste je vyřešila.

V okamžiku, kdy prožijete opravdovou vděčnost, zjistíte, že váš vztah se synem se vylepšil. Je pochopitelné, že chrání svého otce a také zcela jistě ví, že nejste upřímná. Vůbec se to netýká toho, že by vám nepřál lásku. Jemu se podvědomě nelíbí, že odsuzujete jeho otce a že lžete. V okamžiku, kdy toto změníte, vše se postupně vyřeší. Jasně, že odchod od manžela nebude snadný. Ale když mu budete upřímně přát štěstí se ženou, které jeho styl vyhovuje, přesně taková se časem i objeví a vy budete šťastní oba.

To, co tomu bude bránit nejvíc, bude vaše ukřivděné ego, které s myslí, že vy jste ta, které je ubližováno, a on je ten špatný. Ve skutečnosti, dokud se vám děje křivda, to i znamená, že ji sama na někom pácháte. Prověřte své blízké, kolegy v práci, určitě najdete někoho, kdo se může cítit ponížený tím, jak o něm smýšlíte, nebo jak se k němu chováte. Minimálně jsou to váš syn a manžel, kterým lžete a nejste k nim upřímná; z jejich pohledu to je zcela jistě ponižující. A vůbec nezáleží na tom, že to na vědomé úrovni nevědí.

Zkuste si pojmenovat, jak se cítíte vedle manžela; já jsem to pracovně nazvala „ponížená, neoceněná“, ale vy si dosaďte vlastní slova. On vám ukazuje jednak to, že je ve vás spousta vzpomínek, i v podvědomí, na situace, kdy jste se přesně takto cítila. Ty je třeba vyléčit. A současně je tam spousta vzpomínek a tendencí ponižovat druhé. To je něco, co si potřebujete uvědomit a změnit. Jakmile se budete ke všem okolo vás chovat z úctou, nebude žádný důvod, abyste přitahovala následky těchto příčin, tedy že budete sama nedostatečně oceněná.

Z celého srdce vám přeji, abyste dokázala tyto změny ve své mysli učinit. Je drahocenné potkat někoho, s kým se milujete a je škoda ztrácet čas životem bez něho. Už nemáte žádné vnější překážky, aby se tak mohlo stát, jedinou překážkou jste vy sama. Na tom je skvělé to, že to můžete i sama, nezávisle na někom dalším, změnit. Ať se vám to podaří!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“