Manžel mi dokazuje svou lásku, ale já toužím odejít

Manžel mi dokazuje svou lásku, ale já toužím odejít
Partnerská poradna on-line

Jsem v dlouholetém manželství, dospělé děti žijí pod jednou střechou, ale mají svůj život. S manželem máme již druhou krizi, mám pocit že s ním žiju jako s bratrem. Sex s ním mě nebaví, ba dokonce je mi nepříjemný a vyhýbám se mu. Jak to bývá mám, milence, známe se už několik měsíců a jsme do sebe zamilovaní a plánujeme budoucnost, je sám, má byt a mám v tomto směru volnou cestu jít k němu. Srdce mě k němu táhne, i naše společné vysněné chvíle a trávení volného času, máme hodně společného. Mám na sebe vztek, že nejsem schopna doma vše ukončit a odejít, i když už nějaká příležitost byla. Mám strach z reakcí mých dětí, jak kdybych moc přemýšlela do budoucna a bála se že mi to neodpustí? Vím že rozchodů je mraky a mrzí mě že nejsem silnější osobnost, která by už byla se svou láskou. Manžel tuší, že někoho mám a začal mi dokazovat lásku, nosí kytky, hezká slova, před dětmi skvělá rodinka, jenže mě už to netěší a nebaví. Už mě to začíná zmáhat a nevím si rady. V manželství jsem nespokojená už několik let,přála jsem si odejít. S milencem je mi úžasně, ale mám taky trochu strach, aby nám vztah fungoval, pokud se vše vyřeší odchodem k němu? Jsem momentálně ve stavu, kdy mě nic netěší a nebaví, protože mě vysiluje tento ,,dvojí“ život a myšlenky co si počít.

Věra

Petra Jarošová odpovídá:

Máte ideální situaci. Děti jsou již odrostlé a přestože vás manželství neuspokojuje, máte nového partnera, který s vámi chce být.

Z pohledu vašeho manžela je situace daleko horší. Něco tuší, ale nechce o vás přijít a tak se snaží vás získat zpět. Nepíšete, zda vám byl sex s ním nepříjemný vždy, nebo jestli se to horšilo až poté, co máte milence. Bylo-li to vždy, už od počátku jste oba zvolili špatně. Nesoulad v sexuálním soužití nejde „natrénovat“, buď je, nebo není. A když není, je to velká překážka. Jestliže se objevil až časem, může to souviset s vaším citovým neuspokojením a většina žen také není schopná mít víc mužů najednou; tady by se dalo možná se vztahem ještě pracovat.

Vycházejme ale z toho, že jste se již rozhodla pro svého milence. V tom případě každý den, kdy zůstáváte doma, ubíráte šanci vašemu manželovi, aby si také někoho našel a byl šťastný. Je to otec vašich dětí a jistě jste spolu zažili i hezké chvíle. A určitě pro vás mnoho udělal. Proto si zaslouží, abyste teď přestala myslet jen na sebe a začala se zabývat tím, co můžete udělat pro něj. Protože když od někoho odcházíme a strávili jsme spolu nějaký čas, měli bychom se o něj postarat. Vím, že to tu není zvykem, ale to neznamená, že ten zvyk je správný a hlavně v takovém chování – odcházím a ty si dělej, co chceš – není žádný soucit a vděčnost za vše, co jsme se spolu naučili a prožili.

Zatímco vy už máte člověka, který vás miluje, jeho tento proces teprve čeká. Měla byste mu dát šanci co nejdříve, čas běží. Protože jistě ani on by nechtěl, abyste s ním zůstávala ze soucitu, aniž jej milujete. Zatím doufá, že by situaci mohl zvrátit a bojuje o vás. Když mu řeknete, že máte milence a chcete odejít, bude mu jasné, že už to nemá žádný význam a začne se poohlížet jinde. Samozřejmě, že se může stát, že se k vám po nějaký čas nebude chovat hezky, protože se bude cítit zraněný. A bude na vás, abyste zůstala laskavá a noblesní, protože vy, na rozdíl od něj, už máte kam jít, máte citové zázemí. Čím lépe, s lepším stylem a soucitem to uděláte, tím lepší základy pro budoucí přátelství s vaším manželem vybudujete. A to je důležité pro vaše děti. Nejste povinni se milovat celý život. A nikdo, ani vaše děti, vás k tomu nemůže nutit. Co byste ale měli dokázat, je chovat se k sobě ohleduplně a navzájem si pomáhat. To bude pro ně příklad, že možná manželství nemusí trvat celý život, ale že mám rodiče, kteří mají styl a dokázali partnerský vztah přebudovat na přátelský. To je velká věc a nemáme okolo sebe mnoho takových příkladů. Vy máte šanci něco takového dokázat. Také to bude mít úplně jiný vliv na vaši mysl. Budete totiž vědět, že jste udělala vše pro to, aby váš manžel byl šťastný. Klidně se můžete porozhlédnout, zda nevíte o ženě, které by se líbil a začít se v tom směru snažit. Když se vám podaří se o něj postarat, pocity viny zmizí. Protože místo dvou lidí, kteří se trápí, tady budou čtyři spokojení.

Teď se chováte tak, jako byste chtěla všechno pro sebe. Nechat iluzi fungujícího manželství pro děti, nechat si jistotu, kdyby vztah s milencem nevyšel… Ale nemyslíte na to, že tím ubližujete všem. Vašemu milenci, který na vás čeká, manželovi, který nemá šanci si najít novou ženu i dětem, kterým servírujete, jak k sobě partneři nejsou upřímní a ukazujete jim úplně nefunkční vzory pro jejich vlastní partnerské vztahy.

Jasně, že není žádná jistota, že váš nový vztah vyjde. Ale navzdory tomu je sobecké držet u sebe muže, kterého nemilujete.

Takže moje rada by byla taková:

  1. Domluvte se s milencem, od kdy se k němu můžete nastěhovat a udělejte si společné plány pro budoucnost.
  2. Seznamte s nimi manžela a můžete se stěhovat.
  3. Seznamte se vším děti.
  4. Naplánujte společně, jak to bude s majetkem, domem… Jestli děti zůstanou, nebo jestli se chtějí z domu odstěhovat. Jestli v něm zůstane manžel, děti, nebo jestli se dům prodá. Jistě je to zásah do současného komfortu vás všech, ale tak to při rozchodech bývá. Na toto potřebujete čas, aby si mohl manžel i děti vše rozmyslet.
  5. To vám ale nebrání si již začít zařizovat vlastní život. A budete si vytvářet nové rituály spojené s novým partnerstvím i s novou situací v původní rodině. Jak se slaví narozeniny, vánoce a tak.
  6. A buďte připravená na to, že vám to nemusí vyjít. Ale píšete, že jste stejně nebyla šťastná. Takže i tak se vyplatí vytvořit prostor manželovi, aby on šťastný byl.

Situace je vždy snazší, když přestaneme myslet na sebe a soustředíme se na to, co bude nejužitečnější pro druhé. Na sebe myslí ego, na druhé myslí srdce. Srdce má vždycky pravdu, ego vás povede do pekla pochyb, váhání a sobectví.

Pokuste se v této obtížné situaci být dobrým příkladem. Nejste povinná milovat jednoho muže celý život a máte právo mít šťastný partnerský vztah. Současně ale i lidé okolo vás mají svá práva. Mají právo na to, abyste k nim byla upřímná, laskavá a soucitná. Abyste jim dala právo vědět, jak se věci mají a zařídit se podle toho. I když projdete těžkým obdobím, zachováte-li se čestně, přijde čas, kdy bude vše vyřešené, bolest vyléčená a vy budete mít čistý štít. Vaši blízcí budou mít nejlepší šanci na šťastný život. Když budete pokračovat tak, jak to děláte teď, nebude šťastný nikdo. Myslete na své děti, manžela a milence víc, než na sebe. Udržovat vizi rodiny, kde není nikdy upřímný, je určitě šťastnými neučiní. Přeji vám sílu a štěstí!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!



Můžete zadat ještě 1300 znaků




„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“