Manžel mi vyčítá bývalého milence

Manžel mi vyčítá bývalého milence
Partnerská poradna on-line

Chci poprosit o radu, udělala jsem v životě chybu, měla jsem milence. Ale vše skončilo, jsem s rodinou, rodina to ví, co bylo a hlavně manžel mi to neustále vyčítá. Vlastně to je pořád horší, vyčítá mi spousty věcí, hlavně ten můj úlet, neustále, jak kdyby mi naznačoval, abych klidně odešla, že on se o děti postará, děti jsou už skoro dospělé, on mě tím hraje na city. Mě to tak vadí, že ho raději nevidím, protože není den, abychom se nehádali. Sex je o ničem, je mi nepříjemný a je jen pro něj. Nevím, zda se to ještě dá spravit, když k němu necítím lásku, jen si manžela vážím a trochu chápu, že je asi nejistý. Nevím co s tím, nežije se mi dobře, necítím se dobře v takovém sevření. Vlastně si připadám jak ve vězení doma i v těle.

Hana

Petra Jarošová odpovídá:

Milá Hanko, trochu si říkám, proč jste se vůbec vracela… Nazvala jste to úletem, ale ve skutečnosti vaše nevěra byla pokusem o únik ze stavu, ve kterém nejste šťastná. Neudělala jste to moudře, protože když máte děti, řešení musí vždycky zahrnovat i je. Ale vy jste se poraženecky vrátila zpět do svého vězení.

Chování vašeho manžela znamená, že cítí, že ho nemilujete a snaží se scénami a silovými hrami donutit vás k poslušnosti. Je uražený a cítí se ponížený. On vás ve skutečnosti ztratit nechce, současně ale nechce ani udělat nic pro to, abyste se ve vztahu cítila dobře. Nemá dostatečné sebevědomí na to, aby si s vámi vše vyříkal a tím to bylo uzavřeno. Aby se zajímal o to, proč jste hledala štěstí jinde a co vám doma chybí. A už vůbec nemá chuť pokusit se dát vám to, co potřebujete, abyste se s ním cítila šťastná. A svádí to na vaši nevěru, aniž by byl ochoten si připustit, že nevěra byla následkem vaší nespokojenosti s ním. Je otázka, zda vůbec bude někdy mít tolik sebereflexe, aby si uvědomil vlastní podíl na krachu vašeho vztahu.

Váš manžel se chová jako slaboch, ale aby se uvolnily okovy, ve kterých jste zatím sevřená a které brání, abyste mohla vyřešit svůj život uspokojivým způsobem, potřebujete změnit pohled na něj. Zkuste ho vidět jako pacienta. Pacienti se často chovají zvláštně a jen někdy jako hrdinové. Váš pacient je nejistý, bojí se, co bude a tak používá pro sebe přirozené strategie, jak si udržet, co má. Jeho strategií jsou výčitky, ukřivděnost, ponižování, citové vydírání. Slabí lidé se pomocí takové strategie snaží cítit silnější. Bezpochyby se to někde naučil, pravděpodobně ve své rodině. On to nedělá vědomě, jen používá vzorec, kterému se naučil v dětství, když se necítil dost milován, akceptován, chválen. Dělá to spousta lidí. Když ho začnete vidět takto, postupně začnete cítit soucit s mužem, který se sám v sobě vlastně jako muž necítí, tak to musí maskovat za hrubé chování. Soucit uvolní vaši nenávist a postupně ji promění. Tím se uvolní pouta mezi vámi a vy budete moct jít, ale už bez hádek a výčitek.

Popisujete pocit sevření, cítíte se jako ve vězení. Měla byste vědět, že váš manžel není příčinou toho, jak se cítíte. Tento vzorec nesvobody byl ve vaší mysli přítomen již od dětství a bylo by dobře, kdybyste o něm zjistila více. Je to, jako byste měla v těle přítomen virus, který bude tak dlouho způsobovat určité onemocnění, dokud jej nenaleznete a nevyléčíte. S virem odejde i nemoc. Stejně tak pocity nesvobody jsou spojeny s určitým nevědomým vzorcem ve vaší mysli. Dokud nebude nalezen, potíže budou trvat. Takže buď nebudete mít odvahu odejít, nebo ano, ale potkáte dalšího despotu, nebo zůstanete sama, ale stejně se budete cítit jako uvězněná. Potřebujete se o svém viru dozvědět úplně všechno, kde se vzal, kdy jste poprvé cítila následky jeho působení… Jen díky tomu, že porozumíte souvislostem,pochopíte, že jste vlastně musela potkat manžela, který je zosobněním vašich vlastních vnitřních nesvobod; a díky tomu se budete moci navždy vysvobodit z tohoto útlaku. Nikoli vnějším bojem s manželem a životními okolnostmi, ale prostým vyléčením viru nesvobody. Potom se vnější překážky rozpustí samy od sebe, protože jsou jen zrcadlem bolesti, kterou zatím stále máte uvnitř.

Určitě vám pomůže, když začnete hledat cestu k sobě, když se naučíte porozumět své mysli. Z vašeho podvědomí se začnou postupně vyplavovat stará zranění a vám se uleví. Váš manžel vám jen ukazuje, že jste se z nějakého důvodu rozhodla sama sobě nedopřát svobodu. Nikdo vám nemůže vzít něco, o co jste sama sebe nepřipravila už dávno předtím. Něco jste v sobě potlačila a manželství je jen zrcadlem toho všeho. Bude pro vás užitečné, když s něčí pomocí začnete odstraňovat staré nánosy a poznáte lépe samu sebe. Je to proces a chvíli potrvá, protože s tím virem už žijete mnoho let, je to takové chronické onemocnění. Nejhorší je nechat to být, protože se utrápíte, nikdo si vás nebude vážit a vy budete jen přežívat. Je to důležité i pro vaše děti, protože si zaslouží, abyste jim vše vysvětlila a když o to budou stát, aby se mohly stát součástí vaší cesty za vnitřní svobodou. Když dokážete přebudovat váš vztah k manželovi, bude to pro ně úleva, protože se nebudou muset vymezovat vůči jednomu z vás a budou mít možnost učit se z vašeho procesu učení. Budou si vás vážit za vaši odvahu na sobě pracovat a něco měnit, aniž byste obviňovala druhé, ale naopak s úctou a vděčností k nim a k tomu, co vám ukazují o vás samotné.

Čeká vás dlouhá cesta, když budete mít odvahu se na ni vydat. Ale už v jejím průběhu si začnete být jistá, že stojí za to po ní jít, protože tak nepomůžete jen sobě. Pomůže to vašim dětem a je šance, že to pomůže i vašemu manželovi, když najde sílu a odvahu pokusit se porozumět díky vašemu příkladu sám sobě. Nemusíte hned řešit, zda s manželem zůstat, nebo odejít. Vše se samo ukáže s procesem vaší proměny. Moc vám přeji sílu a vytrvalost a ať je vaše snažení korunováno úspěchem!

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“