Manžel mi vyčítá málo zájmu

Manžel mi vyčítá málo zájmu
Partnerská poradna on-line

S manželem jsme 9 let. Po narození dítěte mi hodně vyčítá nedostatečný sexuální život málo zájmu. Bohužel manžel je v sexu dost dominantní a hlavně dost sobecký… co je ale ještě větší problém, že začal vypisovat mým kamarádkám, vždy to má stejný scénář: potřebuje poradit s dárkem pro mne. Samozřejmě, kamarádky mi to vždycky vyslepičí, takže to nikdy nedošlo do zdárného konce, ale já vím, že jeho záměr je úplně jiný. Co je asi nejhorší, že ani nemá pocit viny. Myslíte, že by se mohlo jednat o nějakou poruchu, popřípadě dá se s tím něco dělat?

LAYLA

Petra Jarošová odpovídá:

Laylo, já bych se nejdřív podívala na možnost, že váš manžel opravdu není spokojený a že mu něco chybí. Že mu opravdu chybí váš zájem a sexuální život nepokládá za dostatečný. Nejde o to, že byste měla být jeho sexuální otrokyní. Ale je zcela zjevné, že není doma spokojen ani uspokojen. Ne tak, jak by ho to těšilo.

Je pochopitelné, že s narozením dítěte se změní spousta věcí. Že jste také víc unavená a doma je najednou jeden človíček navíc a má spoustu potřeb. Jenže vy jste tím, že jste se stala matkou, nepřestala být partnerkou. A jako partnerka evidentně nefungujete dobře. Umím si představit, že se vám nelíbí, jak se k vám váš partner chová. Jenže není-li ohleduplný a nestojíte-li mu za to, abyste se cítila dost milovaná a sexuálně uspokojená, znamená to něco o vás. Neuctivě se chovají muži k ženám tehdy, když si ony samy sebe dost neváží. On vám ukazuje vás. Na cokoli si stěžujete v jeho chování vůči vám, zrcadlí vaši podvědomou potřebu ubližovat sama sobě.

Nemyslím si, že by měl nějakou poruchu. Jeho poruchou je, že není spokojený. Vy se nezajímáte o to, co opravdu potřebuje, a on se nezajímá o vás. Je to bludný kruh, který můžete rozetnout jen vy. Můžete změnit vaše manželství v nádhernou výměnu dvou lidí, kteří se zajímají jeden o druhého. Zatím směřujete k totálnímu vybydlení vašeho vztahu, k jeho nevěře a eventuálně k tomu, aby vás opustil. Máte na tom lví podíl. Já úplně souhlasím, že se k vám chová sobecky i že kouká po druhých ženách. Ale jediný způsob, jak to celé změnit, je zaujmout ho natolik, že ho to s vámi bude bavit a naopak on se bude bát, že by o vás mohl přijít. A to znamená, že na sobě musíte pracovat, abyste se i vy sama cítila jako vzrušující a vnitřně bohatá žena. Protože i kdybyste zjistila, že s tímto mužem už nechcete být, i tak budete toužit po někom, s kým budete šťastná. Muži touží po ženách, které se mají rády, mají rády svou mysl i své tělo. Které se identifikují se svou ženskostí, ať už se projevuje jakkoli. Vy jste se zatím zasekla v otupělém plnění každodenních úkolů, které vás nenaplňují. Zatím jste mentálně líná a směřujete mezi ženy, které si budou stěžovat, ale neudělají nic, aby to změnily; aby SE změnily. Máte nejspíš mizerného partnera, který je dokonalým zrcadlem vaší vnitřní mizérie a chudoby. Vše, co píšete o svém partnerovi, je pravda o vás; o té, kterou v sobě nechcete vidět, o vašem stínu. Jediným trvalým řešením je podívat se do tohoto zatím nelichotivého zrcadla a místo snahy o jeho výměnu se zamyslet, co můžete změnit, aby se vám obraz víc líbil. Jste mladá a máte spoustu času. Můžete najít odhodlání začít hledat cestu, která nebude tvořena obviňováním druhých a při níž se opřete o svůj vlastní rozvoj. Díky tomu zjistíte, že život je daleko víc, než si zatím umíte představit. Z celého srdce bych vám přála, aby se vám to podařilo!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“