Manžel nás má rád za „výkon“

Manžel nás má rád za „výkon“
Partnerská poradna on-line

Je mi 40, mám dvě děti (11 a 13) a žiji dle okolí ve šťastném manželství, jsme bohatí a to lidem stačí. Já sama pocházím z obyčejných poměrů, manžel z intelektuální maloměstské rodiny, které záleží na image…. Říkala jsem si, že bych se nikdy nerozvedla, a najednou chci od manžela odejít. Manžel nás má rád, ale jen za výkon, musíme „vyšlapovat“ dle něj, musíme souhlasit s jeho názory a hlavně máme život i den nalajnovaný do poslední minuty, čas na nadechnutí není, děti musí mít budík i v sobotu ráno, aby se stihly dopoledne učit (i když nepotřebují, učí se dopřed), pak oběd, rychle nějaký sport, stihnout výstavu a když to vše klapne, dostaneme hodinu na pečení cukroví…., to přeci není činnost důležitá pro život…. Manžel vidí jen práci (zdroj úspěchu a peněz) a děti, přes které si plní sny. Doma, okolo domu aut atd. nedělá ani nezajišťuje nic, na to má mě a bere to jako samozřejmost, mám na povel vše od výměny žárovky přes servis aut a běda, když to nezvládám. Teď ale manžel stále více tlačí na děti s výkonem a ony už nemohou, nejsou tak geniální. Chci zpět normální život, navíc jsem potkala kamaráda z dětství a dvouleté přátelství přerostlo v lásku, vím, že s ním budu šťastná, ale bojím se kazit dětem život rozvodem.

Lucka

Petra Jarošová odpovídá:

Milá Lucko, určitě je moc dobře, že myslíte na své děti a nechcete jim kazit život. Je v pořádku, když se rozhodnete odejít za svou láskou. Dle mého názoru jste se však něco ještě nenaučila v současném vztahu. Může se stát, že když to tak necháte, následek nedopadne na vás, ale zcela jistě se podepíše na vašich dětech. Také by se to mohlo stát překážkou, kvůli které podvědomě nebudete mít sílu odejít od manžela. Napíšu vám, co to je.

Píšete o tom, jak váš manžel očekává, aniž by ho zajímalo, co vy nebo děti opravdu chcete, že se budete chovat určitým způsobem. A jak se chováte vy? Shrbila jste záda, možná v duchu brbláte, ale skutečnou sílu vykomunikovat s ním, že se vám to takto nelíbí, jste nenašla. Možná jste mu to řekla – slovy – ale za těmi nebyla žádá skutečná síla, která by ho přesvědčila, že by vám měl naslouchat. Váš manžel vám zrcadlí vaši vlastní chybějící sebeúctu a ochotu se podvolit autoritě, která má víc moci a peněz. Vy jste měla šanci ukázat manželovi, že i když nepocházíte z majetných poměrů, že máte vnitřní bohatství, které mu dovolíte chránit a které s ním budete sdílet. To se vám vůbec nepovedlo, místo toho jste se nechala natlačit do potupné role služky. Peníze nejsou dobré nebo špatné. Ve vaší rodině zůstala určitá podřízenost vůči těm, kteří je mají, zatímco v rodině vašeho manžela je pýcha. Tohle je to, co vás drží pohromadě, protože jste se nepoučili ani jeden. V situaci, kdy je třeba sdílet moudrost a lásku, je za kvalitu vztahu odpovědná žena; a v tom jste selhala. Muž má za úkol chránit rodinu materiálně i fyzicky a umožnit partnerce, aby se v jeho přítomnosti cítila bezpečně. To se vašemu partnerovi podařilo jen z části: ekonomicky ano, emočně ne. Nemá cenu řešit jeho, ale vy si můžete zpracovat to, co vás nutilo cítit se vedle něj nesvobodně. Tento vzorec už totiž mají i vaše děti a je to váš dluh vůči nim. Když to nedokážete zpracovat, bude to pro ně v dospělosti daleko těžší.

Žádný člověk ani situace vás nemůže donutit cítit se nesvobodně. Svoboda je stav mysli: buď ji máte, nebo ne, a můžete u toho klidně sedět ve vězení. Vaše manželství je pro vás šancí svou vnitřní svobodu nalézt a zpracovat vzorce, které vám ji berou. Ty přitahují chování stejné, jako má váš manžel. Když to dokážete, bude se k vám chovat úplně jinak a bude respektovat vaše potřeby. Díky tomu se mu dokážou vzepřít i děti a naučí se komunikovat vlastní vůli a nestydět se za svá přání, ani nebát se riskovat emoční nepohodlí při jejich prosazení. Můžete alibisticky svést vše na manžela, ale tím svým dětem dáte špatný příklad, který jim nebude vůbec užitečný. Já uznávám, že se váš manžel chová bezohledně. Ale nic není náhoda, ani to, proč jste si takového muže vybrala. Můžete z tohoto setkání vytěžit maximum rozvoje pro vás i děti a tím naplnit tento svazek. Potom bude pro vás snadné jej rozpustit, protože cíle bude dosaženo. Z celého srdce vám přeji, ať se vám to podaří!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“