Manžela nebo milence?

Manžela nebo milence?
Partnerská poradna on-line

Jsem 14 let vdaná s 9letou dcerou. Již dva roky mám milence. Manžel přišel o práci a má již problém s alkoholem. Milenec žije na vesnici a já ve městě, ani jeden z nás nechce jít bydlet k tomu druhému. Otázkou je, zda odejít od manžela, kterého nemiluju, ale má krásný vztah s dcerou, opustit milence, kterého miluji, ale žít nelze s ním nyní.

Lucie

Petra Jarošová odpovídá:

Lucie, správná odpověď záleží na vašich osobních prioritách, také těch týkajících se vaší dcery a toho, co ji chcete naučit. Vzhledem k tomu, že váš manžel nepracuje, pravděpodobně ani významně nepřispívá do rodinného rozpočtu, takže materiální obavy nebudou ty, které vás u něj drží.

Je moc dobře, že vám záleží na jeho vztahu s dcerou a nechcete jej narušit. Je i možné, že soužití s vaším novým partnerem by nemusela prožívat dobře. Na druhou stranu: vy jí teď lžete a hlavně ona zcela jistě cítí, že váš vztah k jejímu otci není dobrý. Atmosféra v rodině má na ni zcela jistě negativní vliv; navíc ji učíte, že obtížné situace se řeší lhaním. Nikdo mě nepřesvědčí, že by to tak chtěla, kdyby jí někdo dal možnost znát pravdu a podílet se na řešení celé situace svým názorem a vyjádřením vlastních potřeb.

Chtěla bych vás ujistit, že je-li váš vztah s ní v pořádku, zcela jistě vám přeje štěstí a je schopná pochopit, co se mezi vámi a jejím otcem děje. Hlavně už to dávno ví. A pokud se bojíte k ní být upřímná, je namístě začít pracovat na vašem vztahu. Je mnoho rodin, kde děti své rodiče citově vydírají a stavějí se proti jejich novému partnerství. A bez výjimky je to v situacích, kde vztah rodičů s dětmi není dobrý. Dokud je vaše dcera neplnoletá, je to hlavně vaše odpovědnost na vztahu pracovat a vytvořit mezi vámi tak hluboké a důvěrné pouto, že nebude těžké jí říct, co prožíváte, a nalézt řešení. Protože když si ona bude jistá, že tatínkovi nechcete ublížit, že prostě jen už nefunguje váš vztah, když bude vědět, že se nemusí vůči nikomu z vás vymezovat ani nikoho chránit, nebude to pro ni zdaleka tak těžké. I děti znají situace, kdy s někým dřív kamarádily a najednou to nejde, takže snadno pochopí, že se totéž stalo rodičům. Zejména, když se nové podmínky nastaví tak, aby mohly být s nimi oběma a zachovají se některé společné rituály. Samozřejmě, že problémy může dělat váš manžel. I na tohle můžete dceru připravit a vysvětlit jí, že i když se třeba nechová hezky, je to jen proto, že je smutný. Když jste to vy, kdo odchází, ať už fyzicky nebo emočně, je vaší odpovědností do určité míry manžela chránit, protože se dá předpokládat, že situaci neponese dobře a bude se chovat tomu odpovídajícím způsobem.

Váš dopis na mě působí tak, že nejdříve si potřebujete prohloubit vztah s dcerou a vyřešit pohled na manžela. Díky tomu se rozpustí i překážky, které nyní vypadají neřešitelně. Možná bude potom na nějaký čas lepší, když budete s dcerou sama a milenec bude za vámi občas jezdit, nebo vy za ním. Možná bude lepší, když se s ním budete potkávat v době, kdy bude dcera u otce, aspoň ze začátku, než se vše uklidní. Je zásadní, aby se vaše dcera cítila v bezpečí v nové situaci, ať už ji vymyslíte jakkoli. Jediné, co bych určitě nedělala, je pokračování ve lhaní, protože tak nenávratně ničíte vztah s dcerou a její důvěru k vám.

Přeji hodně štěstí vám všem!

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“