Manžel přestal komunikovat

Manžel přestal komunikovat
Partnerská poradna on-line

Dobrý den,

manžel si po více než dvacetiletém soužití našel milenku, opustil rodinu, vpodstatě ze dne na den přestal komunikovat. Dokud jsme o milence nevěděli (cca 1 měsíc), tak to ještě šlo, ale pak všechno utnul, řekl, že je to s ní lepší, že chce jít dál. Začal si s ní užívat po výletech, vodil ji za známými, nás s dětmi nechal svému osudu, bez peněz. Bohužel to moc neukočíroval a rodina milenky se moc těšila na „příchod“ podnikatele do jejich rodiny, on byl ale pořád ženatý a nic se nedělo, tak nám zásadním způsobem začali vstupovat do života. Začala jsem se bát, manžel nereagoval, podala jsem žádost o rozvod kvůli majetku (jinak to nešlo). Manžel zase nic, měl akorát snahu to zametat pod stůl, takže došlo na sporný rozvod. Pořád měl možnost to odvrátit, psala jsem mu několik mailů, nekomunikoval, neozýval se. přitom bychom měli rozdělit poměrně značný majetek. Manžel zase celé schválně zdržuje, dělá naschvály, nechce se domluvit, staví se do pozice, že on musí dávat, zatímco já budu jenom brát (tak to ale není). Co si složitě nevydobydu, nemám, celé se to táhne. Pokud jsem manžela navštívila, byl agresivní a dokonce začal stanovovat pravidla, jakým způsobem ho vůbec můžu kontaktovat. Je to nedůstojné, strašně mě to psychicky vysiluje. Poradíte mi?

Zuzana

Petra Jarošová odpovídá:

Zuzano, že se manžel nechová vůbec hezky, je zřejmé. Nechce se mu plnit své závazky a tím sám sebe jasně zařadil mezi slabochy a alibisty. A chápu, že je vysilující podnikat kroky, které nějak ochrání vás a vaše děti. A je třeba využít všech právních možností, aby se vám dostalo všeho, na co máte právo.

Ale je k tomu otázka: jak je možné, že jste s někým takovým byla dvacet let a nikdy si nevšimla, jaký je? Jak to, že těch dvacet let s vámi a dětmi pro něj nemá žádnou hodnotu? To, že se muži zamilují do mladších žen, než jsou jejich manželky, se děje celou historii lidstva, jen dříve nežili tak dlouho, takže toho ani tolik nestihli. I dnes se to děje, ale jsou tam zjednodušeně popsáno dva scénáře. Ten jeden je podobný vašemu, muž z ničeho nic odejde a pálí mosty. Ten druhý: muž se sice zamiluje jinde, ale stále se snaží udržovat vztah se svou ženou a dětmi, protože mu na rodině záleží a uvědomuje si vše dobré, co pro něj jeho žena a rodina znamenají. Jsou tam vytvořená hluboká pouta, která mu obvykle zabrání natrvalo odejít a také se většinou vrací domů. Váš popis znamená, že se taková pouta nevytvořila. A nebylo by fér napsat, že je to jen jeho chyba. Na to jsou vždycky dva.

Osobně si myslím, že opravdový vztah muže a ženy mezi vámi nebyl už dlouho. On se možná zavíral v práci, aby nemusel řešit, že váš společný domov jako domov vlastně necítí a odcizovali jste se víc a víc. A pak už je krátká cesta k tomu, aby se objevila žena, se kterou se cítí milovaný a oceňovaný. Těžko říct, jestli jste to, co on prožíval, nevěděla, vědět nechtěla, nebo vás to nezajímalo. Tak jako tak je to neobvyklé, jako byste zcela rezignovala na ženskou intuici, která vždycky ví…  V každém případě ten muž s vámi nebyl šťastný, proto teď odchází, byť ho nijak nechválí, v jakém stylu to dělá. Nejsem si jistá, zda je možné váš vztah zachránit a jestli o to vůbec stojíte. Tím myslím skutečný vztah, partnerství, nejen tu vnější formu. Ale ať už by se to týkalo tohoto muže, nebo dalšího, který se vám v životě objeví, nikdy byste neměla přestat usilovat o to, aby se doma cítil šťastný, oceněný, aby věděl, že jste na něj hrdá, že za ním stojíte. Bez toho muž nemá žádnou motivaci pro vztah cokoli udělat. Potřebuje se také cítit jako dobrý milenec a vědět, že jste s ním i po této stránce šťastná. Nutnou podmínkou je, že si žena takového partnera najde; když nefunguje sex, znamená to, že lidé spolu možná mají potenciál být kamarádi, v žádném případě ale nejsou partnery a dlouhodobě je to vždy zdrojem frustrace pro jednoho z nich, nebo pro oba.

Na vnější úrovni máte plné právo využít všech forem právní ochrany, které jsou v naší zemi dostupné. Na té vnitřní byste se ale měla pokusit porozumět tomu, proč se váš manžel chová právě takto a zjistit, co mu v soužití s vámi chybělo. Když si to nepřiznáte, bude pro vás těžké vytvořit v budoucnu vztah, který byste vy i váš nový partner považovali za citově uspokojivý. Vím, že teď je vše rozjitřené a bolavé. V okamžiku, kdy se ale dokážete podívat na vše i pohledem vašeho muže, pravděpodobně zjistíte, že vám začne vycházet vstříc a vyhoví vám daleko snáze, než když s ním i na vnitřní úrovni budete bojovat. Je důležité se poučit, odpustit sobě i jemu a jít dál, bez křivd a výčitek. On tak jako tak zaplatí za vše, co nyní nedělá dobře, dříve nebo později. Ale vás odpuštění a pochopení toho všeho posune dál a umožní vám potkat muže, pro kterého bude otázkou cti plnit své závazky.

Upřímně vám přeji, abyste tímto těžkým obdobím prošla co nejlépe vy i vaše rodina!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“