Manžel přišel na mou nevěru

Manžel přišel na mou nevěru
Partnerská poradna on-line
Dobrý den, před pár měsíci manžel přišel na moji nevěru. Chtěla 
jsem se kát a snažila se být funkční manželka a matka. Ale něco 
je špatně, snažím se zachovat rodinu, jenže cítím jak manžela 
nemám ráda, jak vše vyprchalo. On do mě často vandruje řečmi a 
ponižuje mě, vyčítá mi a nadhazuje že on nic, a já zkazila všechno, 
a ať se snažím to dát dopořádku. Jenže mě nejde k němu být milá, 
v posteli mě je nepříjemný. Udělala jsem chybu, asi jsem potlačila 
v sobě potřebu srdce a teď vidím, že i když se snažím, není to dobrý 
pro nikoho. Strašně mě to ubírá sílu a přestávám mít chuť do čehokoliv.

Andrea

Petra Jarošová odpovídá:

Andreo, nevěra u ženy obvykle znamená, že je ve vztahu dlouhodobě nespokojená. Pokud se váš partner pokouší vytvořit ve vás kvůli tomu pocity viny, pochopitelně to nemůže fungovat, protože vám od něho něco důležitého chybělo. On si to nechce přiznat a tak dává vinu vám.

Jenže tohle vy víte, a stejně vám to nepomáhá, abyste žila život, o který stojíte. Pojďme se podívat na překážky, které vám v tom brání.

Tou zásadní překážkou je, že projektujete odpor k vlastní volbě do manžela. Ve skutečnosti on není příčinou toho, že jste zamčená v situaci, která vám bere sílu. On vám jen zrcadlí váš návyk, a s velkou pravděpodobností tento návyk je i u dalších členů vaší rodiny, dělat něco jiného, než dělat chcete. Protože se to má, protože se to očekává, protože to tak většina lidí dělá. On není příčinou toho, co teď zažíváte. On je jednak přirozeným následkem vašich předchozích rozhodnutí, která šla proti vašemu srdci. A také je zrcadlem toho, že jste to zatím stále nezměnila. Nepomůže, když ho budete obviňovat nejen z vlastní neschopnosti jít za tím, co cítíte, ale hlavně prosadit si to i před sebou, a díky tomu i před ostatními členy rodiny či dalšími lidmi. On za to nemůže. Protože celý svět, ale nejlépe to vidíme na parterech, je zrcadlem naší mysli, dokud se nezměníte, nemůže jinak, než vám stále zrcadlit vaši neupřímnost k sobě, vaši nelásku k sobě, vaši neochotu dopřát si to, po čem toužíte. Protože zatím si na hlubokých úrovních nejste jistá, zda si něco takového zasloužíte.

Proč to tak je? Protože místo toho, abyste si byla jistá svými kvalitami jako manželka, matka, žena, potřebujete, aby vám byly potvrzeny zvenčí. Tato potřeba je mezi lidmi velmi rozšířená, vychází z neschopnosti většiny rodičů milovat děti bez podmínek takové, jaké jsou. Ony pak potlačují své přirozené potřeby, jen aby dostaly jejich lásku a ocenění. A co se v mládí naučíš… přesně toto děláte stále.  A když vám to nikdo nepotvrdí, vaše srdce, které pláče neuspokojením už celé roky, vám jako důkaz nestačí. Protože jste mu přestala naslouchat už jako dítě. Už jako dítě jste přestala věřit, že by vám mohlo napovídat správně, když jsou tady ti moudří rodičové, kteří dělají všechno pro vaše „dobro“.

Abyste se mohla ze vztahu vysvobodit, potřebujete udělat dva hlavní kroky. Tím prvním je, že začnete pracovat sama na sobě, naleznete stará zranění způsobená tím, že jste poslouchala autority místo toho, abyste šla za svým srdcem. Myslím, že by vám pomohlo odborné vedení, abyste toto období, které pro vás nebude snadné, zvládla. Odhalit všechna zákoutí, kde se ve vaší mysli usadily pochybnosti, a vyléčit stará zranění, která vznikla potlačováním skutečných potřeb, většinou žena sama nedokáže.

Dalším zásadním krokem bude, že si přestanete ošklivit svého manžela. Nemusíte se s ním milovat, když nechcete. Ale hlavně si uvědomte, že veškerou nesvobodu, kterou vám zrcadlí, jste si vytvořila sama. Čím víc si jej budete ošklivit, tím víc půjdete sama proti sobě, a vaše skutečná svoboda se bude zbytečně oddalovat. Naučte se vidět kvality, které má. Uvědomte si, že se tak chová jen proto, že by chtěl s vámi být, že si vás chce udržet, a i on následuje nějaké nepraktické vzorce chování z vlastní rodiny. Přejte mu štěstí a představujte si, že je šťastný s jinou ženou.

A neočekávejte, že s vaší nesvobodnou myslí potkáte muže, který vás vysvobodí. Svoboda přichází zevnitř. Jakmile ji budete zažívat v sobě, projeví se i ve vnějším světě jako situace, ve kterých můžete dýchat. A jsou-li vaše děti malé, potřebujete si dobře rozmyslet, jak vše prakticky uděláte. Aby všemu rozuměly a hlavně, aby neměly potřebu stavět se za jednoho z vás. I nadále budete s vaším manželem tým, který by měl dobře spolupracovat. Vy chcete odejít, a proto je vaše odpovědnost udělat to tak, aby se to dětí citově dotklo co nejméně. A to se stane tehdy, když si budete vašeho manžela vážit pro jeho dobré vlastnosti a budete mu přát štěstí. Dříve nebo později, až se situace uklidní a on si najde jinou ženu, bude štěstí přát i on vám. Díky tomu budou vaše děti v pohodě.

Už nečekejte a začněte na sobě pracovat. Nikdy nebylo tolik možností osobního rozvoje, jako je dnes. Hlavně už neztrácejte čas ani sílu. Moc vám přeji, ať se vše děje tím nejlepším způsobem pro celou vaši rodinu!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“