Manžel se mnou nechce komunikovat

Manžel se mnou nechce komunikovat
Partnerská poradna on-line

Dobrý den,

máme ve vztahu problém s komunikací. Jsme partneři již devět let a z toho čtyři roky manželé. Prvních pět lety bylo nádherných jistě i tím, že jsme neměli žádné závazky a byli jsme zamilovaní. Poslední 4 roky máme problémy, které plynou i z finanční situace, ale myslím, že to není hlavní problém. Nedokážeme spolu s manželem komunikovat. Jediné, co si jsme schopni říct, jsou základní informace o dětech. Manžel měl vždy problémy s komunikací, ale poslední roky je to opravdu strašné. Před 14ti dny jsem sebrala odvahu a promluvila si s manželem o budoucnosti našeho vztahu. Polovinu toho co jsem říkala ani nevnímal. Nechápe prý proč neustále vytvářím problémy, že jsem neustále nespokojená, ale on mi když přijde domů neřekne ani AHOJ nic, vezme si jídlo a sedne k televizi. Ani děti nepolíbí. Neví prý, co by mi měl stále říkat. Jsem z toho nešťastná. Pokud s ním mluvím o nějakém problému, odejde. To mě vytočí ta a já pak vytvořím hádku. To je jediný způsob jak ho vyprovokovat ke komunikaci. Už si nevím rady. Do poradny ho prý nedostanu. Ani po tom rozhovoru se nesnaží. Jen mi přijde, že mi to chce vynahrazovat sexem. Já se snažím, ale už mi zase dochází trpělivost a mám strach, že se budu zase hádat. Netuším, co mám dělat, ale rozvádět se zatím nechci věřím, že máme šanci.

Kaspinka

Petra Jarošová odpovídá:

Finanční potíže a starosti mohou mít na ochotu muže komunikovat daleko větší vliv, než se vám zdá. Pro správného muže je schopnost zabezpečit rodinu otázkou cti a pokud se mu na tomto poli nedaří tak, jak si představuje, cítí se jako muž neschopný a to se významně projevuje v jeho chování. Myslím si, že jeho ne-komunikace s vámi je výrazem jeho vlastní frustrace a vlastně se to vás ani tak netýká, jen jste první na ráně….

Své starosti si jednak nosí domů a není schopen se uvolnit natolik, aby se věnoval vám. Jediné, po čem touží, je vypnout a na chvíli na všechny starosti zapomenout, což je třeba u televize. Pro většinu mužů je hovor se ženou zcela vyčerpávající aktivitou, protože v zásadě nechápe, o co jí jde a porozumět ženině mysli je pro něj nemožné; cítí se zmatený a vlastně vůbec neví, co žena rozhovorem sleduje. Muž chápe rozhovor zcela cíleně: něco je třeba vyřešit a jakmile je řešení známo, rozhovor končí. Pro ženu je rozhovor forma sdílení, ani jí tolik nezáleží na tématu, hlavně, když se povídá, sdílejí se pocity a emoce, potom se cítí naplněná a zrelaxovaná. Na tento typ rozhovorů je nejlepší si najít kamarádku, protože to, co vás těší a naplňuje, vašeho muže (většinu mužů) zcela vyčerpá. Není to nijak osobní, neuměl by to s žádnou ženou, zejména ne v této situaci, kdy se trápí s tím, jak vyřešit vaše finanční problémy.

Je zde ale dobrá zpráva: zatím vás miluje a také si uvědomuje, že se k vám nechová, jak by měl. Pozná se to právě podle toho, že má stále zájem o sex s vámi. Jeho snahy o milování s vámi jsou formou omluvy. Zde je zase rozdíl mezi ženou a mužem: zatímco žena si špatný pocit s denní hádky přenáší až do večera a mužovy pokusy o sblížení vnímá jako ponižující, to znamená, že se cítí jako pouhý sexuální objekt bez lásky, muž to zažívá úplně jinak. Co bylo během dne pro něj nemá s milováním žádnou souvislost, navíc fyzické sblížení je pro něj způsob, jak se vám omluvit: dává vám tak najevo, že mu na vás záleží a že ho, jak se choval, mrzí, i když o tom nedokáže mluvit.

Osobně si také myslím, že váš vztah má šanci. Jen teď hodně záleží na vás. Asi sama tušíte, že hádka není ten úplně nejlepší nástroj, jak vytvořit doma pohodu. Váš muž vás právě teď potřebuje daleko víc, než dřív. Potřebuje slyšet, že mu důvěřujete, že si vážíte všeho, co pro vaši rodinu dělá a že společně všechny potíže překonáte. Že nejste jediní, kdo má v dnešní době potíže a že věříte, že všechno, co společně překonáte, posílí vaši rodinu.

Také mu dejte čas, když přijde domů, aby si byl jistý, že opravdu může odpočívat, nic neříkat a nedělat. Měl by cítit, že máte pochopení pro jeho chování. Již jsem párkrát psala o tom, že muži jedou v cyklu 12/12 (12 hodin práce, 12 hodin odpočinku), takže po práci nutně potřebují odpočinek, jinak jim hrozí zdravotní a jiné problémy. Odpočinek je fotbal, čas s kamarády v hospodě, dobré jídlo, práce v garáži a jistota, že se po něm nic nechce, a jediné, co se děje, je obdiv k jeho pracovnímu nasazení. Potom se doma cítí v bezpečí a je ochoten věnovat část svého odpočinku i hraní si s dětmi nebo komunikaci se ženou, což pro něj obvykle spadá právě do kategorie práce… Žena jede v cyklu 24/0, takže je schopna bez potíží pracovat prakticky stále a odpočívá po chvilkách: u kávy, při cvičení nebo na nákupech. Když nutíme muže, aby fungoval v ženském rytmu, projeví se to dříve nebo později například problémy v sexu, nebo právě tak, jak to popisujete: tak moc potřebuje odpočívat, že vaše pokusy o komunikaci odbývá až neurvale; pro něj je to ale vlastně forma boje o přežití.

Zkuste mu doma vytvořit oázu klidu, kde se bude cítit milován a obdivován. Uvidíte, že vám to brzo začne vracet a že svou lásku bude postupně vyjadřovat i jinak, než pokusy o sex. Určitě by se vám víc líbilo, kdyby nejdřív začal on, ale začíná vždy ten silnější. A to je na vnitřní úrovni vždy žena, která je pro muže zdrojem inspirace a motivace. Zkuste to a uvidíte, že se vše může úplně otočit. Jsem si jistá, že spolu můžete být šťastní a že vám to ani nemusí dát tolik práce. Vaše rodina určitě stojí za tento pokus!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“