Manžel se nezvládne postarat o rodinu

Manžel se nezvládne postarat o rodinu
Partnerská poradna on-line
S manželem jsme 12 let, ale vzali jsme se před 2 lety po jeho 
návratu z dvouletého vztahu s milenkou. Manžel přišel, prosil, 
sliboval a bylo mu odpuštěno a byla svatba. Dnes je všechno jinak, 
nezvládne se postarat finančně o rodinu, padá jedna exekuce za 
druhou, samozřejmě na mě, protože on má firmu, a já to nezvládám.
Není mi s ním dobře, pořád mě hlídá, kontroluje, nechci s ním spát,
jsou mi nepříjemné jeho dotyky, chci odejít i s dětmi. Najednou 
jsem si uvědomila, že každý jsme jiný a jdeme jinam, a já už nechci 
být ta husička, která skáče, jak někdo píská. Mám dvě děti z prvního 
manželství a s ním 6 letou a teď jsem ve 4.měsíci těhotenství.
Poraďte mi prosím.

Petra

Petra Jarošová odpovídá:

Petro, vy jste si to pěkně zavařila… Trochu si lámu hlavu nad tím, že muž, se kterým jste dohromady byla deset let, vám začal být fyzicky nepříjemný až teď. Co se stalo, že předtím to šlo, a teď to najednou nefunguje. Jestli to, co jste cítila dříve, byla opravdu láska, nebo spíš jen očekávání, že se o vás někdo postará a poskytne vám zázemí. Na tom není nic špatně a muži by to měli dělat, jen si nejsem jistá, jestli tento muž vůbec kdy byl tím, s kým máte potenciál vytvořit partnerský vztah na všech úrovních, včetně těch nejhlubších. A zda vy sama vůbec víte, jak to vlastně chutná, co to je, a jak takového muže poznat. I to, že se jemu nedaří, ukazuje na chybějící souznění mezi vámi. Muž, který je milován, je obvykle natolik naplněn inspirací a intuicí, že jen málokdy má větší problém uživit rodinu. Zdrojem inspirace je totiž jeho partnerka. Podmínkou, aby vše fungovalo, je, že ona jej vidí jako svého ochránce, uvědomuje si jeho kvality a váží si jich. On si díky tomu věří a naplněn silou, jejímž zdrojem je ona, je schopen překonat prakticky všechny překážky. Vypadá to neuvěřitelně, ale přesně tak to funguje. Zatímco když vztah nemá tyto vlastnosti, žena nemá, co by s mužem sdílela, protože ho ve skutečnosti vidí jako neschopného. Následkem toho se tak vidí i on sám a zkáza je dokonána. V práci se mu nedaří a vina dopadá na něj, i když ve skutečnosti je neúspěch následkem nefunkčního vztahu a mají na něm oba partneři stejný podíl. Jinými slovy: muž má ženu na to, aby mu ukázala jeho kvality. On si jich začne být vědom a manifestuje je mimo jiné i jako schopnost zajistit zdroje pro rodinu. Když je žena nevidí, zdroje nejsou, nebo je jich málo.

Vaše míra svobody je nyní malá. Máte čtvrté dítě na cestě a nejspíš nedostatečné finanční zdroje na to, abyste mohla odejít. Na druhou stranu píšete o exekucích a tak je možné, že by situace bez vašeho manžela už nebyla o moc horší. V každém případě vás čeká nelehké období. Je-li to tak, že exekuce dopadají i na váš plat a vám zbyde jen životní minimum, bylo by dobré se rozvést jen proto, aby vám ještě něco zůstalo. Toto je vnější úroveň řešení a je dobré se zachovat maximálně prakticky, abyste nebyla kvůli manželovým neúspěchům i s dětmi úplně ožebračená.

Na druhou stranu je tady úroveň vnitřní, kterou když nezpracujete, je jen málo šancí, že vše půjde dobře a vy najdete funkční vztah. Pro vaši schopnost nalézt pravého partnera budou důležité vztahy vašich rodičů a prarodičů. Zda se milovali a jak fungovali vůči vám i mezi sebou. Potřebujete si být jistá, že vůči nim máte vše vyřešeno a jste jim za vše vděčná. Pocity hněvu, křivdy či lítosti by do budoucna pro vás byly velkou překážkou a je třeba je transformovat pomocí nějakých terapeutických metod. Pokud se vaši rodiče nemilovali, jestli maminka neuměla vašeho otce ocenit a vážit si ho, je velká pravděpodobnost, že budete mít tendenci kopírovat tento vzorec tak dlouho, dokud jej v mysli nevyléčíte. Co můžete udělat i bez terapie, i když je to těžké, je vysvobodit se z tohoto vzorce pomocí vztahu, ve kterém jste nyní. Aby se tak stalo, potřebujete v sobě probudit soucit s vaším partnerem, který si bezpochyby také vše představoval úplně jinak. Dělejte tolik přání a tak často, jak jen můžete, aby byl šťastný. A přejte si, aby se skrze tento vztah očistil i vzorec, který by vás zase přivedl k někomu, s kým neladíte. Přejte si, ať on i vy už naleznete partnery, se kterými budete kompatibilní na všech úrovních a současně budete schopni být navzájem přáteli, aby vaše děti mohly dobře fungovat v nové, rozšířené rodině. Je to těžké, protože je třeba, aby vaše přání za jeho štěstí byla úplně stejně upřímná, jako za vaše vlastní. V určitém okamžiku síla přání způsobí, že se současná uzamčená situace otevře a ukáže se řešení, které bude příznivé pro vás všechny. Cílem není házet vašeho partnera přes palubu, ale udělat maximum, aby byl šťastný i on. Jakmile to dokážete, máte vyhráno. Protože přání, ze kterých profitují všichni a jsou činěna s láskou a soucitem, se plní velmi rychle.

Situace, ve které jste, je pravděpodobně způsobena vaší současnou neschopností poznat toho pravého. Je to proto, že neznáte dobře ani sama sebe. Cesta za vaší novou láskou je současně cestou sebepoznání, cestou za tou ženou uvnitř, upřímností k sobě i druhým. Chce to odvahu, protože podívat se dovnitř mysli je většinou tím nejtěžším krokem v životě. A poté přijmout vše, co v ní nejdete, mít se ráda a obejmout všechny své vlastnosti, ať jsou jakékoli. Teprve z láskyplného sebepřijetí je možné vykročit na cestu proměny a transformace. Dokud budete odmítat některé své vlastnosti, budou se zobrazovat vně jako překážky vašeho štěstí. Je určitě těžké ve vaší situaci začít jezdit na kurzy osobního rozvoje. Začněte aspoň čtením na internetu, půjčujte si knížky, které vám poradí, jak na vnitřní překážky. Vydejte se na cestu a vše se postupně uvolní a nebude tak tíživé. Bude to dlouhý proces, ale na jeho konci budete moudřejší a silnější. Inspirující maminkou pro vaše děti i partnerkou nového muže. Milovaná i milující, schopná dát mu všechnu podporu, kterou muž od ženy tak potřebuje. Díky ní vás on bude chránit a vážit si vás. Stojí to za to.

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“