Manžel se přiznal, že je mi nevěrný

Manžel se přiznal, že je mi nevěrný
Partnerská poradna on-line

Dobrý den, jsem skoro 30 let vdaná (červenec 2015). V lednu jsem zjistila, že mě manžel podvádí, choval se přes vánoční svátky divně, neměl na nic čas, byl nervózní, tak jsem se ho zeptala co ho trápí, stále tvrdil, že nic, že je vše v pořádku, pak z něj vypadlo, že je v tom ženská. Prý se zamiloval. Byla jsem v šoku, protože jsem si myslela, že naše manželství je celou dobu bez poskvrny. Je pravda, že poslední dobou se vymlouval, že má moc práce, odjížděl z domova brzy ráno a přijížděl pozdě večer, vždy mi vyprávěl, co všechno dělal, s kým se setkal atd. Nyní jsem v koncích. Nevím co mám dělat. Je ke mně strašně milý, udělá mi co mi na očích vidí, má to ale jeden háček: asi se s ní nechce rozejít. Tajně jí píše emaily, SMS, popřípadě ji volá, schází se s ní. Ráno mě objímá a když odejde, první věc -napíše SMS. Ona pracuje na stejném pracovišti jako manžel, neznám ji, ale nejspíš ji vozí každý den do práce a pak zase z práce. Nevím, zda to mám tolerovat, připustit paralelní vztah. Mám ho strašně ráda, nechci o něj přijít. Manžel se o tom nechce vůbec bavit, když něco naznačím, převede řeč úplně jinam a já se jenom trápím, nevím na čem jsem. Poraďte, jak to mám řešit, už jsem v koncích. Děkuji

Helena

Petra Jarošová odpovídá:

Heleno, věřím, že vaše zjištění o manželově vztahu bylo bolestné a že zažíváte stavy úzkosti, možná i pocity nespravedlnosti po tolika letech harmonického vztahu. Muž okolo padesátky je v nejlepších letech, obvykle plný sil, na vrcholu mentálním i ekonomickém, se spoustou zkušeností; tedy velmi atraktivní partner. Žena v tomto věku, byť je ve skvělé kondici, přece jen není poupátkem v rozpuku a ve srovnání s mladší konkurencí se může cítit v nevýhodě. Ta situace už ale nastala a tak se pojďme podívat, co z ní můžete vytěžit pro svůj rozvoj.

Nepíšete, možná nevíte, zda ta žena je zadaná nebo není. Žena nezadaná a mladší určitě bude usilovat o to, aby vašeho partnera získala zcela pro sebe, protože s ním bude chtít založit rodinu. U zadané ženy by takový tlak nemusel být tak silný a je otázka, zda vašeho manžela vnímá jako milostné dobrodružství, kdy si doplňuje, co jí v manželství chybí, nebo i ona touží po změně a chtěla by vašeho muže úplně pro sebe. Vzhledem k tomu, že spolu zatím nejsou dlouho, je možné, že tato otázka se zatím neřeší. Čím déle se řešit nebude, tím lépe pro vás. S pokračujícím časem totiž to hlavní poblouznění postupně vyprchá a pokud ona nevyužije tento čas, kdy je váš manžel zamilovaný, je možné, že později se mu už do změny nebude chtít.

Existuje riziko, že s tou ženou má váš muž kontakt daleko hlubší, než že se mu líbí a je to vzrušující změna po třicetiletém vztahu. V tom případě se jeho potřeba být s ní bude prohlubovat a vůbec nic nezabrání jeho odchodu. Já bych ale neskládala zbraně zbytečně brzo, protože po tak dlouhém vztahu má cenu zabojovat.

Z vašeho dopisu je zřejmé, že jste laskavá žena a že vás má rád. Že si uvědomuje vaši zranitelnost a ublížit vám nechce, jen si nedokáže pomoct. Jen si nejsem jistá, jestli nejste až příliš bezbranná. Jeho teď u vás kromě všeho hezkého, co jste spolu prožili, drží možná pocit viny, že by vám ublížil. Že byste se trápila; není si jistý, jestli jej nemilujete natolik, že byste si už nikoho jiného nedokázala najít. Tato strategie sice není špatná: být tou slabší, které by druzí neměli ubližovat. Ale já bych vám doporučila jinou, která bude spojena s vaším rozvojem a v této situaci by mohla zabrat: Místo pocitu bezbrannosti by bylo daleko lepší zažívat jistotu, že jste tak dobrá, že přijít o vás by pro něj byla ztráta, kterou jen tak nějaká žena nedokáže nahradit. On vás stále má rád a proto je na vás napojený, i když prožívá svůj románek. Čím více si budete jistá, ale to musí být prožitek, nejen logická úvaha, že jste skvělá, milující a přitažlivá žena, tím víc si on bude uvědomovat, co ztrácí. Navíc ta druhá žena na něj co nevidět začne tlačit, protože i ona bude zažívat nejistotu, co bude, a jestli se on rozhodne pro ni. Ten tlak bude znakem její nejistoty, oproti které bude stát vaše jistota.

Ten čas, který teď netráví s vámi, můžete využít pro sebe. Užít si kosmetiku, cvičení, koupit si něco hezkého a hlavně začít si užívat svou krásu vnitřní i vnější a být si jí vědoma. Dívejte se, jak se stále líbíte mužům, potřebujete do hloubky mysli prožít, že jste stále po všech stránkách přitažlivá. Prověřte, zda nekopírujete nějaký rodinný vzorec: zda se něco podobného nestalo ve vaší rodině. Potom bych vám doporučila využít nějaký z dostupných terapeutických způsobů, jak se odpojit od minulosti a nenavazovat na trápení, kterým prošly ženy ve vašem rodě v podobných situacích. Potřebujete se koncentrovat na svou krásu a vnitřní rozvoj a přestat se identifikovat s bolestí, kterou zažíváte teď. Vím, že je to těžké, ale stát se zklamanou, nešťastnou ženou, na to jste příliš mladá a je to škoda. Pokuste se přijmout tuto situaci jako výzvu, která vás nutí zapracovat na svém sebevědomí a vnitřní síle. Takové kvality se hodí vždycky, bez ohledu, jak se váš muž nakonec rozhodne. To, že se k němu chováte hezky, je moc dobře a není důvod laskavé chování k němu měnit. Jen je třeba změnit pocity, které přitom prožíváte. Proměnit pocit smutku a bezmoci za jistotu, že jste nádherná žena, která si zaslouží jen to nejlepší. Buď si to váš muž uvědomí a po této krizi se vrátí k vám, nebo si toho všimne někdo jiný. Nádherné, se sebou spokojené a vnitřně bohaté ženy samy nezůstávají. Ani vy nebudete, nebojte se.

Čeká vás několik měsíců, které mohou být pro váš vztah zásadní. Přejděte z rezignace do útoku. Jeho cílem budou vaše nejistoty a obavy, které je třeba změnit na důvěru v sebe sama a schopnost ocenit, vidět a prožít vlastní kvality. Čím lépe se vám to podaří, tím víc je uvidí i lidé okolo vás. Nic nepředstírejte, nejde o to, abyste falešně hrála silnou, když se jí necítíte. Cílem je, abyste BYLA silná. Zvenku křehká, zevnitř silná a moudrá, to je opravdu sexy kombinace. Určitě to dokážete a budete příkladem a pomocí všem ženám, které zažívají totéž. Z celého srdce vám přeji štěstí!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“