Manžel se zamiloval do kamarádky

Partnerská poradna on-line

Je mi 62let, manžel 61let se zamiloval do kamarádky 56leté, scházejí se již od r.2008, už dávno jsem chtěla, aby toho nechal, ale on zapíral a stále lže, že s ní nic nemá, až v loni po dovolené řekl, že už mi nechce lhát, že miluje jinou ženu, že na ni stále musí myslet, má jí stále v myšlenkách, ke mě už nic necítí a nevzrušuji ho, nepřitahuji ho, se mnou už není mužem. Tolerovala jsem to, myslela jsem že ho to přejde, řekla jsem mu, ať to vyřeší, že ve třech se žít nedá, psychicky mě to ničí, mlčí, že neví, co má dělat. Když znovu o tom začnu mluvit, aby se přestali scházet, tak začne řvát. Ať jsem vůbec ráda, že se vrací domů.  Scházejí se 2x týdně, vymazává SMS a hovory, říká, ať do toho nevrtám. Jeho milenka se mnou o tom nechce mluvit. Říká, ať do toho nevrtám, jinak se sbalí a odejde. Milenka jeho slovy říká, ať jsem ráda, že se vrací domů. Chce, abych to řešila já, odešla a on tím by byl volný. Dokonce má již její klíče od bytu, tajný vedlejší telefón a začal používat i tabletky na erekci. Velice se trápím, nemůžu spát, nechci ho opustit, jelikož ho pořád mám ráda. Nevím, kde se stala chyba. Říká, že chyba je i na mě, že se zamiloval. Řekla jsem mu, že když za ní nebude běhat, tak na ni zapomene, ale on se jí nechce vzdát.

krtice

Petra Jarošová odpovídá:

Mrzí mě, že čelíte těžké situaci ve věku, kdy už by si člověk přál mít trochu klidu. Podle toto, co ale píšete, je situace už stará 7 let, takže to nebude chvilkový výstřelek, pomocí něhož by si váš partner řešil odcházející mládí.

Je zjevné, že s tou ženou to myslí vážně a trochu to vypadá, že neodešel jen proto, že vás vnímá příliš slabou na to, abyste jeho odchod zvládla. Způsob, jakým s vámi komunikuje, ho nešlechtí, určitě by se mohl chovat laskavěji. Jestli jste ale četla některé moje články, asi víte, že jejich cílem není společně plakat nad mizériemi života a stěžovat si na prohnilé muže. Protože to nepomůže, rozhodně ne trvale. Určitě máte kamarádky, které vám potvrdí, že váš manžel je hajzlík a vy chudinka. Prověřte co nejupřímněji sama v sobě, jak se cítíte, když vás někdo lituje. Pokud je vám to nepříjemné, cítíte to jako nepřístojné a pro vás ponižující – je to v pořádku. Nechat se litovat je totiž pod úroveň skutečné ženy, která si je jistá svými kvalitami; protože litovat je možné jen slabochy. Do této kategorie určitě nechcete patřit. Jen se obávám, že jste se do ní nevědomky svým chováním i vnímáním sebe sama zařadila.

Podívejme se na vaši situaci. Váš manžel má milenku již 7 let a je s ní šťastný. Intenzita jejich vztahu nepolevuje, spíš naopak. K vám se hezky nechová a nehodlá na celé situaci nic měnit. Z toho se dá docela snadno vyvodit, že pro něj váš vztah už skončil, z nějakého důvodu s vámi zůstává, ale nijak ho to netěší. Pravděpodobně částečně kvůli pocitu viny a hlavně obavě, že to nezvládnete. Cítí se jako v kleštích, protože ho nechcete pustit. To je také důvod jeho nevlídných reakcí, které by zde nebyly, kdybyste dokázala to, co většina lidí bohužel nedovede – opravdu milovat. Kdybyste mu dokázala jeho lásku přát, nemusel by se vůči vám tak vymezovat. Byl by vám vděčný za hezká léta s vámi a mohl by se naplno radovat z nové lásky. Já vím, že v červené knihovně, v seriálech ani při kávě s kamarádkami se takto běžně nemluví. Je to daleko těžší, zachovat noblesu a vyjádřit lásku tím nejobtížnějším způsobem: přeji tomu, kterého miluji, aby byl šťastný, i když to není se mnou. A raduji se z toho. Protože je normální se radovat ze štěstí našich milovaných. Aniž jim dáváme podmínky, jak by to jejich štěstí mělo vypadat. Pokud nedělají nic škodlivého. Láska ke komukoli škodlivá není. My to tak můžeme zažívat, když je zraněné naše ego, které by chtělo být milováno místo někoho jiného.

Píšu vám to takto proto, že je zjevné, že situace už zamrzla a pokud nezměníte svůj postoj, nejspíš se nezmění. Maximálně váš manžel ztratí trpělivost a odejde. A vy máte na výběr: nechat si pocity křivdy a postoj ublížené chudinky, nebo využít této obtížné situace k vnitřní transformaci, díky níž se můžete konečně dozvědět, co je to opravdová láska. Jestli něco může učinit náš život požehnaným a smysluplným, je to právě proměna z potřeby být milována a na schopnost milovat bez podmínek. K takové proměně nikdy nedojde, když svítí slunce a nic se neděje. Teoreticky by to asi šlo, ale nic nás k tomu nenutí. Když ale začneme trpět, je to výborná příležitost, protože si upřímně přejeme, aby bolest ustala. Vy si to také přejete, ale chtěla byste, aby přešla tak, že se manžel vrátí k vám. Tato možnost není k dispozici. Takže je tu jediná další, pokud chcete být opět šťastná: změnit pohled na to všechno. Jakmile přestanete celou situaci vidět jako špatnou, protože něco, na čem vám záleželo, končí, ale uvidíte ji jako potenciál, aby vzniklo něco nového, potom se bolest přemění na vzrušení ze změny, která povede k novému prožitku.

Dokud budete plná bolesti a křivdy, je prakticky nemožné, aby se ve vašem životě objevil jiný muž a mohla jste začít další období. Všechna stará zranění jsou překážkou nového. Když svému muži odpustíte a budete se radovat z jeho lásky, vašemu srdci se uleví. Otevře se vám nový svět. Uvědomíte si, že máte před sebou spoustu let, které můžete prožít po boku někoho, kdo vás ocení a bude s vámi chtít být dobrovolně, z lásky. Ve skutečnosti už to mohlo být dávno, svou bolestí jste zbytečně ztratila několik let. Možná už byste ale díky těm 7 letům mohla prohlásit za ověřené, že dále čekat nepomůže, protože manžel vás ani po několika letech a mnoha prosbách nezačal znova milovat. Proč byste měla ztrácet svůj drahocenný čas dál?

Myslím si, že potřebujete podporu nějakého profesionála, který vám pomůže znovu nabrat síly a podívat se na celou situaci nikoli jako na prohru, ale jako na příležitost. Abyste načerpala zase trochu optimismu do žil. Pamatujte, že abyste našla novou lásku, není váš věk překážkou. Překážkou by ale byly staré křivdy, které zohaví i tu nejkrásnější tvář. A naopak tvář plná naděje a optimismu je krásná, bez ohledu na její věk a množství vrásek. Vnitřně bohatou, laskavou, milující ženu samota nečeká. Čím dříve se budete takto prožívat, tím dřív se váš život změní z noční můry na pohádku. Je to jen na vás víc, než si myslíte. Moc vám přeji, abyste dokázala uchopit život do vlastních rukou. Rozhodněte se, že si zasloužíte být šťastná a přejte štěstí všem bez výjimky. Přesně v tom okamžiku se stane zázrak.

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“