Manžel se zamiloval jinde

Manžel se zamiloval jinde
Partnerská poradna on-line

Dobrý den,
máme v manželství krizi. Manžel (41 let) na jedné akci potkal ženu svého věku, rozvedenou, a zamiloval se. Začala jsem něco tušit, protože byl pořád na mobilu. Uhodila jsem a on, že má kamarádku a rozumí si. Udělala jsem hloupost (podle toho co čtu z vašich rad), chtěla jsem od něj, jak to bude dál a aby se rozhodl, protože jsme tohle již jednou překonali. Tenkrát vztah trval 3 roky – kolegyně z práce, měli jsme všichni malé děti. Oba jsme teď změnili povolání a neměli jsme v posledním půl roce čas na sebe. Manžel řekl, že budou kamarádi, chce být s námi, ale pak jsem zjistila, že lže. Řekl, že myslel na to, jak si najde práci, kde bydlí ona (ve městě) a nastěhoval se k ní a začal úplně nový život. Já ho tam poslala, ať si to teda zkusí, protože se jí nechtěl vzdát. Napsala jsem mu dopis, jak ho mám ráda a chci vše zachránit, dala jsem mu 2měsíce. Ze začátku pořád psal a volal, strávili jsme krásnou noc a říkal, že se vrátí, že je blbec. Po 2 měsících pořád nevěděl, ale pak se rozhodl zůstat u ní, odstěhovaný není. Možná to zkouší a nechává si zadní vrátka – já a synové bydlíme v našem domě na vesnici, který jsme spolu vybudovali. Pořád ho tady vidím, trápím se, že jsem ho tam poslala. Chci mu dát ještě čas, vím, že zamilovanost pomine. Vím, že na nás myslí, byli jsme spolu 19 let, známe své chyby, ji zná 2 měsíce.

Dominika 40 let

Petra Jarošová odpovídá:

Milá Dominiko, vy už vlastně všechno víte. Dokonce máte zkušenost, že se podobná situace dá přežít a postupně vyřešit. Jediné, co teď opravdu potřebujete, je velká míra trpělivosti s tím, co nyní váš manžel zažívá. Jednou z příčin opravdu může být i to, že jste na sebe v polední době neměli čas a potom jste vlastně vytvořila prostor té druhé ženě.

Říct někomu, koho milujete, že ho milujete, i když zrovna myslí na jinou ženu, není nic, co by vás ponížilo. Ponížit samu sebe můžete jen tak, že budete „nízká“, tedy že budete citově vydírat, že budete říkat něco jiného, než si opravdu myslíte, že budete hrát hry. Například hru na ultimátum, dokdy se má manžel rozhodnout. I ta by byla v pořádku, ale jen v případě, že by byla výrazem vaší síly. Když byste si byla jistá, že po dvou měsících, kdy by se měl manžel rozhodnout, bez lítosti ukončujete váš partnerský vztah a přejete jemu i sobě vše dobré v novém životě, pak to vlastně není ultimátum. Jen připravujete manžela na jisté důsledky jeho činu. Když ale jen planě vyhrožujete, ale vlastně ho opustit nechcete, jen doufáte, že ho tím vystrašíte a přivedete zpět, fungovat to nebude, protože on samozřejmě cítí, že má navrch a že jsou to jen plané řeči.

Je jedna věc, která, když ji dokážete, vám zajistí nejvyšší pravděpodobnost návratu manžela zpět. Tou je upřímné přání, aby byl šťastný a aby našel partnerku, se kterou toto štěstí nalezne. Vím, že to zní, jako  byste ho posílala rovnou do cizí náruče. Jenže když se jen pokusíte o takové přání, mnoho se dozvíte sama o sobě a své lásce. Možná si uvědomíte, že se objevila úzkost při představě, že ta druhá žena by mu mohla dát něco, co vy nemáte. Nebo vztek při pomyšlení, že by ho mohla mít jiná. Přesně takové emoce vám berou sílu. Jestliže se bojíte, že ta druhá nabízí něco, co vy ne, zjistěte, co to je. Pravděpodobně to máte i vy, jen jste trochu zlenivěla. Dám vám příklad: když se žena po nějaké době ve vztahu přestane snažit, aby byl její partner šťastný, může se to projevit na různých úrovních. Třeba na sebe přestane dbát, přibere, už mu nevaří oblíbená jídla, přestane ho chválit a podporovat. Nová milenka je celá žhavá, aby mu toto všechno poskytovala, protože ho chce získat pro sebe. Když opouštěná žena ještě k tomu přidá tichou domácnost, svou prohru má prakticky zpečetěnou. Takže jedna věc je zamyslet se nad tím, co mu chybělo, jestli je něco, co můžete zlepšit, aby byl doma spokojený a neměl potřebu odcházet jinam, místo abyste se zlobila, že si dovolil nebýt spokojený. I když se mi to vůbec nelíbí, ženy se k sobě chovají velmi krutě a bezcitně, takže jakmile polevíte, už o vaše místo usiluje nějaká jiná, aniž by ji zajímalo, že rozděluje funkční rodinu. Když by se ve vás objevil hněv, znamená to, že ve skutečnosti svého muže nemilujete; spíš očekáváte, že má být s vámi za každou cenu, i když on už by šťastný nebyl. Přání štěstí našim blízkým, aniž bychom dávaly podmínky, s kým by šťastní měli být, je nejsilnějším zdrojem štěstí pro nás samotné, jsme-li toho schopné. Už ve fyzice na základce jsme se učili: každá akce vyvolá reakci stejně velkou opačného směru. Když budete vysílat lásku a přání štěstí, nemůže se stát nic jiného, než že se vrátí k vám. I kdyby se skutečně stalo, že se váš partner rozhodne pro tu druhou ženu, i když to zatím tak nevypadá, s jistotou, budete-li šťastná, že on je šťastný, potkáte muže, se kterým prožijete možná ještě hlubší partnerství, než se stávajícím manželem. Já vím, že je to těžké. Ale když se budete trápit, ničemu to nepomůže. Proč byste se tedy nemohla rozhodnout být šťastná už teď? Nic tím neztratíte. Buď se vám manžel vrátí, nebo tím, co budete vyzařovat, přitáhnete nové šťastné partnerství. Tím, že se někdo rozhodl být šťastný, se ještě nikdy nic nezkazilo. Postupně zjistíte, že vy JSTE láska, že vy JSTE radost a štěstí, že jste jejich zdrojem. A jak už jsem mnohokrát napsala, sosáčků, které touží po vašem láskyplném elixíru, bude vždycky dost. Ženy, které produkují bolest a smutek se diví, že k nim nic šťastného nepřijde. Ale je to úplně logické: kdo by o to stál?

Máte výhodu hodnotných společných let a také překonanou krizi. Důvěřujte sama sobě a všemu dobrému, co jste kdy pro muže udělala. Upřímně vám přeji, ať je vaše rodina co nejdříve zase pohromadě, posílená o všechno, čím právě procházíte!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“