Manžel se zamiloval

Manžel se zamiloval
Partnerská poradna on-line

Dobrý den,
prosím Vás o radu. Po 11 letech krásného manželství, ve kterém jsme ustáli 2 operace nádoru na mozku naší dnes již 10 leté a zdravé dcery, mi můj manžel sdělil , že mi již nemůže říci že mě miluje, avšak že si mě váží a má mě rád. Na naší dceři je velmi závislý. Přitom ještě před týdnem mi říkal jak mě miluje, jak se mu líbím, to bylo u nás na denním pořádku a to i z mé strany. Přitom máme velmi tolerantní manželství, máme své zájmy i společené , především sportovní. A právě díky sportu zjistil, že cítí více sympatií k trenérce, potvrdili si že je to oboustranné ( ona žije sama s dcerami). Oba si ale řekli, že to není správné jelikož trenérka zná celou rodinu. Myslím si, že to byl moment, od kdy si manžel není jistý svou láskou ke mně, přesto že mi říká že jsem skvělá partnerka a nic mu nechybí. Bojím se, že se zamiloval, ale nevím zda to není jen poblouznění kterého bude jednou litovat. Momentálně říká, že nemá kam jít a že si nedokáže představit že by od nás ( především od dcery) odešel. Potřebuje prý dobu na to, aby zjistil zda najde cit ke mně. Mezi trenérkou ( která se ho zatím snad nesnaží nijak ovlivňovat) a jím došlo pouze ke slovní výměně k ničemu intimnímu. Nevím co mám dělat, zda o něho bojovat nebo mu dát čas, je to bezvadný muž.

Dorota

Petra Jarošová odpovídá:

Milá Dorotko, věřím, že je to těžké. Co činí vaši situaci komplikovanou, je, že nestalo nic, co by bylo možné zpravit. Chovali a chováte se k sobě s manželem hezky, přestáli jste těžké situace, máte krásnou rodinu… Vážíte si jeden druhého a jste k sobě tolerantní. Jste k sobě upřímní. Na této úrovni už zjevně není, co se naučit, to už všechno oba umíte.

Věřím, že když dokážete vydržet, když se k němu i nadále budete chovat hezky, že se vše vrátí. Navíc by váš vztah mohl být posílen o tuto novou zkušenost. Jako jste zvládli těžké období s dcerou, možná je to jen další příležitost naučit se zvládat úskalí, která se ve vztazích vždy objevují. Když se vám oběma podaří projít jimi bez ztráty vzájemné úcty, s pochopením, co ten druhý prožívá, je velmi pravděpodobné, že váš vztah získá novou dimenzi, že se prohloubí a posílí.

Je pochopitelné, zejména u muže, že po tolika letech začne mít pocit, že potřebuje změnu, najednou jsou tady nové možnosti, možná obavy, že ještě něco nezažil a neokusil. Je hezké a nestává se často, že i ta žena se chová s ohledem na vaši rodinu co nejohleduplněji dokáže, když přihlédneme k tomu, že se také zamilovala. Většinou se ženy v její situaci snaží urvat, co mohou, zatímco ona se snaží dát všemu prostor. Může to být přesně to, co k ní vašeho manžela přitahuje, je to totiž znak vnitřní síly. Pokuste se ji v sobě také probudit. Většina žen toto nedokáže a to je činí zranitelnými. Když ji naleznete, stanete se s tou paní rovnocennými. Současně by bylo skvělé, kdybyste jí začala upřímně přát, aby potkala muže, který je volný a se kterým si bude rozumět; i ona zcela pochopitelně touží po partnerském štěstí.

Netlačte manžela do žádného rozhodnutí a dejte mu čas. Současně mu doma vytvořte zázemí plné lásky a radosti. Dříve nebo později mu začne být jasné, že opouští něco, co funguje, je mu zdrojem síly a dává mu smysl života. Hormony pominou a vše se může vrátit do normálu. Někdy přijdou kalamity, které musíme prostě přežít. To, co máte za sebou, je daleko horší; máte naposilováno a nemusíte se bát, že byste tuto novou situaci nezvládla.

Přeji vám hodně sil do nadcházejících časů a ať se vše děje tím nejlepším způsobem pro celou vaši rodinu!

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“