Manžel si našel mladší přítelkyni

Manžel si našel mladší přítelkyni
Partnerská poradna on-line

Mě opustil manžel po 40ti letech. Je mu 65 let. Našel si přítelkyni o 10 let mladší. Máme dva dospělé syny, jednoho vnoučka. Všichni jsme měli hezký vztah, drželi jsme pohromadě, pomáhali si. A najednou je pryč. Vždycky jsem lpěla na rodině, na rodičích, strašně těžce jsem se smiřovala s tím, když zemřeli. Strašně mě trápí taková ta duševní samota, chybí ta blízkost druhého, vlastně asi té polovičky. Nemůžu pochopit, jak nám to mohl udělat. Synové jsou také zaskočeni, nechtějí s ním být v kontaktu. Říkají, že nás všechny po tolika letech zradil a ať za to tedy taky zaplatí. On o ně stojí, hlavně o vnuka, ale nějak to nejde. Svůj odchod zdůvodnil tím, že si jsou strašně blízcí s novou partnerkou, a že k sobě patří. Nevím, jak se se vším vyrovnat, ještě k tomu mě začalo zlobit zdraví. Po několika měsících se mi všechno zdá čím dál horší, místo aby se to zlepšovalo. Co mám dělat?

Emilie

Petra Jarošová odpovídá:

Milá Emílie, otevřela jste jedno z velkých témat naší doby. S prodlužujícím se věkem se objevily problémy, na které ve středověku vůbec nedošlo. Tehdy se totiž lidé dožili průměrně třiceti let a být s někým celý život nebylo tak obtížné. Dnes se daleko víc projevuje to, že muži obecně nejsou stvořeni k monogamii. Existují výzkumy, že mužské maximum diktované přírodou je okolo sedmi let, což je věk, kdy jsou děti zplozené s jednou ženou již schopné přežít. A muž začne být přirozeně přitahován k jiné, protože potřebuje šířit svůj genom. V minulosti se málokdy dožili toho, že by odrostla jedna generace dětí a oni by pokračovali s další partnerkou. Dnes jsou muži, kteří mají tři generace dětí, pokaždé s jinou ženou.

Rozumějte, já to nehodnotím, jestli je to dobře nebo špatně. Jen popisuji, že se to děje. Čím déle žijeme, tím obtížnější to bude pro ženy, jejichž plodnost je věkově omezena, na rozdíl od mužů, kteří mohou šířit své geny až do hlubokého stáří. A přestože nová partnerka vašeho manžela již také není ve věku, kdy by mohla mít děti, může být pro něj zdrojem inspirace a pocitu něčeho nového.

Zkusila bych se na celou situaci dívat nikoli pohledem zraněné ženy, což je něco, co teď zažíváte. Ale zkusila bych si uvědomit, že jste s ním prožila 40 let, a to se většině lidí v dnešním světě vůbec nepodaří. Pokud jste s ním byla šťastná, určitě na tom měl zásluhu i on. A za to si zaslouží vaši vděčnost. Nikdo není povinen nás milovat navěky. Ale měli bychom si vážit každého okamžiku, kdy nám někdo věnoval svou lásku.

A většina lidí také zapomíná, že skutečná láska je dávání. Že se radujeme z toho, že jsou lidé okolo nás šťastní. Když v sobě naleznete sílu se radovat z toho, že váš partner nalezl novou inspiraci, ukážete svým synům velmi cenný příklad toho, jak řešit podobné situace. Oni teď jsou nuceni se postavit na jednu ze stran. Postavili se na vaši, ale tím jakoby ztratili otce a to pro ně není dobré. Navíc se jim také může stát, že jednou budou zažívat něco podobného, co on. A už nebudou mít šanci mu říci, že ho chápou a že jej mají rádi, i když se choval jinak, než společnost očekává.

Když se dokážete radovat z toho, že je váš partner, se kterým jste byla tak dlouho, šťastný, zjistíte, že to činí šťastnou i vás. A že jste nalezla sama v sobě nové bohatství: schopnost skutečné lásky, která nedává podmínky. Potom se stane, že svého manžela neztratíte, pouze se změní váš vztah: namísto manželů budete přáteli, kteří se dobře znají a mají k sobě blízko a jsou zvyklí si pomáhat. Budete příkladem pro své blízké a vaše síla je bude inspirovat, aby byli také tak milující a laskaví. Můžete vytvořit rozšířenou rodinu, když novou partnerku vašeho manžela přirozeně začleníte do té vaší. A bude vás víc na všechno, co život ještě přinese.

Chápu, že řešení, které vám nabízím, není obvyklé. Jenže dnešní doba také přináší nové problémy, kam dlouhodobé soužití muže a ženy, na které muži nejsou geneticky naprogramovaní, patří. Jste milující maminka a babička a byla by škoda, kdybyste svým dětem a vnukovi vzala otce a dědu jen pro to, že jej vyhlásíte za zrádce. Když jim řeknete, že je šťasten a že je to moc dobře, uleví si jim všem, protože nebudou muset řešit, koho mohou a koho nemohou mít rádi. I vašemu manželovi ponecháte právo na to být s těmi, které miluje. A umožníte mu vytvořit si nový, přátelský vztah s vámi. A budete příkladem, jakých není v tomto světě mnoho.

Moc vám přeji, abyste v sobě našla lásku a sílu to takto cítit. Je zbytečné se trápit. Když ale není možné změnit vnější podmínky, máme jedinou možnost: změnit pohled na celou situaci. Když naleznete řešení, ve kterém se budou všichni cítit dobře, zvítězila jste. A vy si určitě přejete, aby vaši blízcí byli šťastní. A věřím, že pro vás nebude tak těžké přát totéž i vašemu manželovi. Ať se vám to podaří!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“