Manžel si našel mladší

Manžel si našel mladší
Partnerská poradna on-line

Dobrý den,
manžel byl vždy akční a vrhal se do všeho se zápalem, jen ne vždy s rozmyslem, takže někdy přišel o peníze. Díky restitucím a pak kontaktům nashromáždil majetek. Jeho akčnost a to, že ho neúspěchy neodradily, mi vždy imponovalo, i když někdy šlo spíš o štěstí. Lehkomyslnost, s níž se pouštěl do věcí, mě někdy děsila. Docela dobře jsme se doplňovali, já jsem zase člověk, který o práci přemýšlí a jde „na jistotu“, takže „létajícího“ manžela jsem jistila zázemím „ze země“. Manžel často atakoval hranice, já byla tolerantní, přínos převažoval nad negativy. V době bilancování (druhá míza) byl se stal však manžel mnohem víc labilnější, depresívnější, mnohem víc útočil na hranice, překračoval je. Často se mu to nevyplatilo (nedosáhl svého anebo si dokonce kvůli tomu natloukl). Ale jak byl zvyklý, zvedl hlavu a šel dál, znovu útočil, jeho agresivní přístup mohutněl – začal destabilizovat zázemí, vztahy, rodinu, finance. Vždycky na chvíli to vypadalo, že si je vědom spouště, ale nakonec viníka našel jinde (často já) a začal útočit znova, jinde, jinak – snad aby překryl svoji vinu. Začaly mi docházet síly, jen jsem přežívala. Teď si manžel našel mladší ženu, nás úplně škrtnul ze života a zase si vynucuje něco, co je pro nás neakceptovatelné. Už nemůžu, nevím, co dál. Děkuji.

Dita

Petra Jarošová odpovídá:

Dito, chápu, že takto jste si svůj život s partnerem nepředstavovala. A není sporu o tom, že se chová neuctivě k vám i vaší rodině. A obávám se, že je jen malá šance vaše manželství zachránit. Napíšu vám, jaká, jen si nejsem jistá, že máte dost času ji uskutečnit.

Ke svému manželovi jste byla tolerantní a přijímala jej, jaký byl. Byla vám sympatická jeho dravost a agresivita. To by bylo správně, kdyby tam nechybělo něco důležitého. Nedokázala jste včas rozpoznat, kdy se zdravé stává nezdravým. U mladého muže je normální, že jde za hranu, patří to k mládí a jeho nerozvážnosti. Mladý muž obvykle svou energii umí využít jen jako hrubou sílu a je zvyklý tlačit na pilu. S postupující zkušeností by se ale hrubá síla měla postupně měnit na zkušenost, intuici. Vše se stane plynulejším, již není třeba tolik tlačit… Toto u vašeho partnera nenastalo a protože jste spolu byli dlouho, měla byste vědět, i když vám to nebude příjemné, že je to z části i vaše chyba. A stejná chyba teď je zdrojem rozpadu vašeho manželství.

Nepochybuji o tom, že jste byla hodně tolerantní. Jenže část té tolerance byla spíš nevědomá maska, která zakrývala vaši slabost, chybějící sílu partnera usměrnit tak, aby jeho chování nebylo tak destruktivní. Toto je úkolem ženy. Ona je zdrojem moudrosti, muž pak díky inspiraci a otevřenosti k ní jedná. Vy jste za ním trochu vlála, takže možnost ovlivnit jeho chování jste prakticky neměla. Já tady nemluvím o vnějším ovlivňování – že byste mu měla říkat, co má dělat. Většina mužů to nesnáší. Mluvím o hluboké vnitřní jistotě ženy, jak mají věci být, kterou muž nasává díky životu s ní a díky níž se postupně mění z divokého hříběte na rozvážného lva. Když ženě tato jistota chybí, není, co by muži předala. Zejména po delším soužití to začne být zřejmé. Muž se pak chová jako utržený ze řetězu a potká-li vnitřně silnou ženu, která se nebojí ho začít krotit, uteče za ní, protože konečně má to, co celou dobu hledal.

Myslím si, že v sobě nemáte vyřešenou agresivitu a násilí. Takový vzorec se potom projevuje v extrémech: buď jste k nim přehnaně nesnášenlivá, nebo naopak tolerantní i v situacích, kdy to není na místě. Zamyslete se nad tím, jestli jste v rodině nezažila příliš mnoho pravidel: co se smí a co je špatné. Pokud je dítě takto mentálně svazováno, logicky mu pozdější partner, který všechny hranice porušuje, bude připadat velmi atraktivní, protože si dovoluje udělat něco, co tomu dítěti povoleno nebylo, ani ono samo sobě si nikdy nedopřálo žádný výstřelek. A když se potom nechcete chovat jako vaši rodiče, děláte přesný opak, takže žádná pravidla ani meze. Ale žádný extrém není řešením.

Vy jste potřebovala potkat přesně takového muže, jakým je váš manžel, právě proto, abyste uviděla vše, co jste vlivem své výchovy v sobě potlačila. Vaším úkolem je dostat se někam doprostřed. Nenásilí, pasivita spoutané pravidly není cestou stejně tak jako bezuzdná agresivita. Vy se máte naučit intuitivně rozpoznat, co je v daný okamžik užitečné a nebát se to hájit. Bez ohledu na to, co si o tom myslí někdo jiný. Bez ohledu na to, že by vás někdo soudil. Čím více si budete jistá sama sebou, tím jistější si bude i muž po vašem boku, bude nasávat vaši moudrost a jednat podle ní.

Nejsem si jistá, jestli je ještě možné opravit váš vztah. Nutnou podmínkou je, že poznáte lépe sama sebe a přestanete se bát prosazovat to, co cítíte. Narůstající jistota z vás učiní ženu, která má hodnotu opírající se nikoli jen o vnější vzhled, který je beztak pomíjivý a okouká se, ale hlavně o vnitřní moudrost a sílu. Takové ženy jsou vždy žádané a žádoucí, nezávisle na věku, a také nejvíc sexy. Začněte dělat, co cítíte a říkat, na co máte chuť. Přestaňte to kontrolovat a zkuste občas opustit zemi a vzlétnout. Zjistíte, že můžete obojí: občas se dotýkat pevné země a občas se dívat na svět z oblaků. Obojí je dobré a vy se budete učit najít ten pravý okamžik, kdy co udělat a nebát se následků.

Na vnější úrovni dělejte, co je třeba. Vezměte si právníka a poraďte se. Zjistěte své možnosti. ale hlavní je si uvědomit, že váš manžel vám svým chováním říká něco o vás. Zatím jste tu zprávu nedokázala vyslechnout a proto se situace takto vyhrotila. Nepomůže se na něj zlobit, ale ani na sebe. Zkuste se z této situace naučit maximum a ona se rozpustí a vyřeší zcela nečekaným způsobem. Nenechávejte si bolest ani pocity křivdy, protože ty budou vše jen zamražovat a prodlužovat. Čím dříve vše pochopíte, tím dříve skončí vaše trápení. A stále ještě můžete mít vztah, který už nebude poškozen vašimi zraněními z dětství a bude odrážet vaši nově nabytou vnitřní svobodu. Moc vám přeji, abyste vše obtížné překonala co nejrychleji a ať se vše stane co nejlépe pro celou vaši rodinu!

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“