Manžel ví, ale chtěl by, abych zůstala

Manžel ví, ale chtěl by, abych zůstala
Partnerská poradna on-line

Dobrý den, chci se zeptat na váš názor, protože obdivuji váš pohled na svět. Jsem žena v nejlepším věku 42 ,-) mé manželství je nefunkční, myslím že máme s manželm na tom vinu oba. On svým chováním a jednáním, já tím, že jsem vleklou krizi řešila jiným mužem. Ale to není teď podstatné. Někoho mám a na vážno, chci odejít k němu. Mým odchodem já přijdu o vše, dětem i manželovi zůstane dům a ostatní majetek a vše tak jak je, nechci je obírat, nechci jim to ztěžovat. Jen si nevím rady v tom, zda udělat toto rozhodnutí odejít nyní v této době, nebo počkat po vánocích. Dcera je už plnoletá, ale dost vánoce prožívá. Mám vydržet a být s nimi a odejít v lednu? Je možný si tohle vůbec naplánovat? Manžel ví, že někdo je, ale netuší v jaké fázi. Cítí a tlačí na mě, ať se rozhodnu, ať mu řeknu, ale vím, že by chtěl, abych zůstala a já jak skála mlčím a vyčkávám. Není to z mé strany fér, já si to uvědomuji, protože budu řešit práci, nemůžu vědět, jak mé děti na můj odchod budou reagovat? Jen cítím tam uvnitř sebe klid, když myslím na to být s přítelem, prostě srdce je rozhodnuto, ale nedokáži začít jednat? Nevím, jak na to, nejde takhle žít donekonečna, vím že to není správný. Taky vím, že někomu tu bolest způsobit musím, měla bych ušetřit děti, opustit přítele? Utrhne mi to srdce ach jo!! Dáte mi radu?

Nela

Petra Jarošová odpovídá:

Nikoho netěší působit druhým bolest. Chápu vaše pocity, ale s každým dnem vašeho mlčení berete manželovi šanci se smířit s danou situací a vykročit dál. On bude potřebovat nějaký čas, aby se vyrovnal s minulostí a odhodlal se najít si jinou partnerku. Už mu není dvacet a tak to může chvíli trvat.

Připravte se na to, že se nebude chovat úplně galantně. Možná na vás bude útočit a možná vás bude citově vydírat. V žádném případě se nenechte strhnout k vyříkávání si, co jste si navzájem kdy udělali; je to pod vaši úroveň a stejně to nikomu nepomůže, zbytečně byste se zraňovali. Vy už máte východisko a citovou oporu ve vašem příteli, on zatím nemá nic a možná mu potrvá měsíce či roky, než se to změní. Takže zachovejte noblesu, ať vám bude říkat cokoli a i když se k vám bude chovat hrubě. Je to jeho způsob, jak si zachovat pocit cti sám před sebou. Respektujte jeho čas, který bude potřebovat na zotavení se z celé situace. Vy jste teď ta silnější a do slabších se nekope. To vám také dodá jistotu, že jste udělala vše, aby vaše odloučení proběhlo důstojně pro vás oba. I kdyby se to jemu nedařilo, udržujte dobrý styl a nikdy toho nebudete litovat.

Také byste kvůli dětem měla udělat vše pro to, abyste později, až se vše trochu zklidní, udržovala dobrý kontakt s manželem a pokuste se transformovat váš vztah na přátelský. Ze začátku to bude těžké, ale až si i on někoho najde, bude to postupně jednodušší. Je důležité, abyste mu upřímně přála štěstí. Zapomeňte na minulost a co jste si navzájem udělali a odpusťte sobě i jemu. Lidé dělají chyby a je to normální. Nenormální je pouze opakovat stále ty samé a pěstovat si staré pocity křivdy.

Naučte se koncentrovat na jeho kvality víc, než na jeho chyby. Tím mu budete zvedat sebevědomí, protože díky němu svoje dobré vlastnosti lépe sám uvidí, bude pro něj snazší je manifestovat a díky tomu se urychlí celý proces nalezení nové partnerky. Vy si díky tomu budete jistá, že jste jej nenechala jen tak napospas, protože se budete soustředit na jeho partnerský úspěch a budete mu jej přát. Schopnost soustředit se na partnerovy kvality se vám bude hodit i ve vašem novém vztahu, protože je to jedna z věcí, které nic nestojí, ale skvěle fungují. Chvalte jej a nikdy nepřestávejte. Za to co dělá, i za to, co ještě nedělá, ale vy byste si přála, aby dělal. Není efektivnější metoda, jak dostat, co si přejete a současně jsou při tom šťastní oba.

Vaše dcera už je dospělá a je nejvyšší čas, abyste se začala chovat vůči ní odpovědně. Odpovědné není hrát hry a předstírat něco, co není. Svěřte se jí, co zažíváte, buďte konečně upřímná, protože nic není horší, než ztratit důvěru svého dítěte. Když vaše dcera zjistí, že jste jí lhala, bude to pro ni daleko těžší, než když přijdete sama a vše jí řeknete. Opusťte pocity viny a mluvte s ní jako žena se ženou. V žádném případě se ale nesnižte k posuzování manžela. Mluvte o něm před ní jen hezky. Vysvětlete jí, že jste se oba snažili a oba dělali chyby. Že se na něj nezlobíte a chápete jej, jen jste jej už přestala milovat. Že si jej vážíte a přejete mu jen to dobré. Jen jste si uvědomila, že po těch letech už to vzájemně neladí a chcete jít dál. I jemu přejete, aby si našel novou partnerku a byl s ní šťasten. Dejte své dceři možnost naučit se zažívat takové situace jinak, než jak je ukazují televizní seriály. Ukažte jí svou noblesu, ale současně v sobě udržujte jistotu, že si zasloužíte milovat a být milována a že nejste povinna zůstat ve vztahu, který není naplňující. Může se stát, že podobnou situaci jednou zažijí i vaše děti a vy jim dáte návod, jak ji řešit bez zbytečných zranění a hloupého chování k těm, které jsme v minulosti milovali. Že svět není černobílý a že ani v obtížných situacích není třeba ztrácet styl a laskavost.

Na našem místě bych řekla manželovi a vašem záměru co nejdříve. V ideálním případě se i tak můžete vzájemně domluvit, jak prožijete následující vánoce. Zeptejte se jej, jak by si to přál on. Může být uražený a chtít, abyste odešla okamžitě. Nebo to zvládne lépe a bude se snažit vše praktické věci s vámi domluvit. Nenechte se vydírat citově ani jinak, ale zůstaňte laskavá. Ať se děje, co se děje. To vám dá vědomí vlastní síly a jeho podpoříte, aby se co nejdříve chytil a začal se také chovat důstojně. Tím se vše urychlí a usnadní.

S každým dnem, kdy nic neděláte, oslabujete sama sebe svou neupřímností. Před dětmi ztrácíte styl a manželovi berete drahocenný čas ještě si někoho najít. Nejste první ani poslední, která zjistila, že slibovat lásku navěky je nesmysl. Můžeme slíbit laskavost, respekt, soucit, odpovědnost. Těm se můžeme naučit a kultivovat je v sobě. Partnerská láska nezávisí na síle vůle. Buď je, nebo není. Jste oba příliš mladí na to, abyste rezignovali na možnost ji ještě zažívat s někým jiným, když si ji vzájemně již poskytnout nedokážete.

Do vánoc je ještě dost času a nejhorší bolest už může polevit. Být vámi už bych nečekala. Přeji vám hodně síly!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“