Manželovi se ozvala bývalá přítelkyně

Manželovi se ozvala bývalá přítelkyně
Partnerská poradna on-line

Dobrý den, s manželem jsme jen krátce, na hromádce jsme spolu byli rok a teď 6.6. jsme se vzali. Manželovi se ale dva dny před svatbou ozvala po dvou letech jeho bývalá přítelkyně. Poslala mu sms: že jí to nemůže udělat, aby se oženil, sice na to nereagoval, ale po týdnu našeho manželství s ním začala flirtovat. Choval se jak čerstvě zamilovaný a já mu dala nůž na krk, aby se rozhodl, co chce. Rozhodl se pro mě, ale z toho stresu jsem potratila miminko, on je na cestách v zahraničí a po oznámení této situace se mi odcizil a oznámil mi, že neví, jestli se mnou chce být a ani se netěší domů. Já jsem ho zklamala a přijde mi, že se mnou zůstal, jen protože chtěl mít dítě. Prosím vás o radu, čím víc mu dávám své city najevo, tím je protivnější a já se cítím úplně na dně.  Miluju ho a ten úlet jsem už odpustila, ale připadá mně, že se teď chová sobecky a vše jen přebírá materiálně.
Prosím, proraďte, jak se k němu chovat, děkuji za odpověď..

Eva

Petra Jarošová odpovídá:

Milá Evo, obávám se, že to na obyčejný úlet nevypadá. Navíc chování vašeho manžela je na hranici, jak se muž má chovat k ženě. Když místo psychické podpory, který by z jeho strany po vaší bolestné události s miminkem měla následovat, se začne chovat, jak popisujete, je velmi pravděpodobné, že jeho bývalá přítelkyně nyní boduje.

Jestliže jste spolu něco přes rok, není to ještě dost dlouho na to, aby se z toho dalo usoudit na kvalitu vašeho vztahu. A přibližně po roce celkem jistě vyprchají účinky hormonů a vztah se začne ukazovat v pravém světle. Vám se po roce objevila bývalá přítelkyně a vlastně to neměla nijak obtížné… Nepíšete o okolnostech jejich rozchodu, ale je zřejmé, že je mezi nimi stále silné pouto a je otázkou, jestli není silnější, než to vaše s ním. Vzhledem k tomu, že už vdaná jste, určitě stojí za to zkusit ještě zabojovat. Jenom je třeba, abyste to udělal úplně jinak, než to děláte teď, protože svým dosavadním chováním nemůžete ničeho dosáhnout. Nechala jste se jeho hrubým chováním dotlačit do pozice, jako byste za všechno, co se stalo, mohla vy. On je protivný a vy mu dáváte najevo city. Chová se k vám bez úcty a vy ho málem odprosíte. A samozřejmě, že to nefunguje.

Podívejme se, jaké body hrají pro vás. První je, že už jste přece jen vdaná a jemu se nejspíš nebude chtít se hned rozvádět. Ten druhý, že důvod, proč se rozešel s bývalou přítelkyní, může být stále na stole a až pomine jeho či její počáteční nadšení, vše se může vrátit do starých kolejí a oni se zase rozejdou. Tento proces vy nejste schopna urychlit a ideální by bylo přežít současnou dobu, než ta kalamita zase přejde. Čekat ale nestačí, protože jsou tady i body proti vám.

Je jasné, že ta paní si s vaším manželem dělá, co se jí zamane, a nedá jí to mnoho práce. Má něco, co vy nemáte, nebo toho má víc než vy. Je to sebevědomí. Kdyby se k sebevědomé ženě zachoval muž tak, jako ten váš k vám, druhý den by už s ní nebydlel, protože by mu práskla dveřmi v tom okamžiku. Jestliže už okolnosti svatby jsou takto poznamenány, jak asi má vypadat budoucí vztah. A vy se ještě doprošujete, když prosit by měl on a omlouvat se na všechny strany.

Ve vaší mysli bude nejspíš mnoho vzpomínek na to, jak jste byla opouštěna těmi, na kterých vám záleželo. A bylo to spojeno s velkou bolestí. Je-li tento vzorec ve vaší mysli nevyléčen, bude do nekonečna přitahovat další situace, kdy budete opuštěna zase. Vy jste si vytvořila strategii pro tyto situace. Snadno dostanete sama sebe do módu oběti a navíc se snažíte s tím, kdo vás opouští, vyjednávat pomocí ústupků, laskavého chování a hry na odpuštění. Píšete, že jste mu odpustila, ale není to pravda. Já neříkám, že lžete, jen si namlouváte něco, co neprožíváte. Jste zraněná a nešťastná a je to úplně pochopitelné ve vaší situaci. Je potřeba přesně vydefinovat, nalézt a vyléčit situace, kdy jste ztrácela půdu pod nohama, kdy s vámi bylo špatně zacházeno, kdy jste byla opouštěná. Ve vašem životě bude silné téma tohoto typu, se kterým je třeba pracovat. Jakmile bude vyléčeno, pravděpodobně budete schopná vidět a zažívat věci ve svém životě úplně novým způsobem. Budete vnitřně daleko silnější a také si budete jistá, co si zasloužíte a co si určitě nezasloužíte.

Ohledně vašeho manžela: správné chování by bylo, že musí prokázat, že chce být s vámi. Svou vlastní aktivitou a patřičně se kát. Do té doby vůbec není na místě, abyste se doprošovala jeho citů. Už vůbec není na místě vyjadřovat mu ty vaše, protože v této situaci je to žebrání o lásku – vaše neúčinná strategie, kterou je na čase už opustit. Nejen, že je neúčinná, ale hlavně vám škodí, protože z vás před ním dělá levné zboží, kterým určitě nejste. Jenže když se dáváte levně, jste pro něj levná a neváží si vás. Nejde o to, hrát hry, to by byla úplně stejná chyba. Jde o to, vyléčit stará zranění, která způsobila, že si nevěříte. A díky tomu začít vidět samu sebe v novém světle, jako mladou ženu, která si zaslouží dobré věci, protože je laskavá a k druhým se chová hezky. Nikoli proto, aby žebrala o lásku, ale protože se přirozeně cítí dobře sama se sebou.

Teď to nějaký čas bude asi vypadat beznadějně. Vaše přemlouvání k ničemu nebude, takže bude úplně nejlepší, když se začnete věnovat sobě a svému vnitřnímu rozvoji. Díky němu můžete časem zabodovat, ať už u tohoto muže – a to si nejsem jistá, jestli bych vám doporučila – nebo u nějakého jiného, který už zcela jistě bude chtít právě vás. Držím vám palce!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“