Milenec nebo manžel II

Milenec nebo manžel II
Partnerská poradna on-line

Dobrý den, celé vaše stránky mám přečtené i já hledám řešení. Můj problém je podobný článku Anny, manžel x milenec. Jsem vdaná a mám dvě děti, jedno plnoleté, jedno bude za rok. S manželem podnikáme a máme společný majetek a nežije se nám nejhůř. Problém je, že manžel se mi zhnusil, byl cholerik a velice negativní člověk, který viděl problém, i tam kde nebyl. Měla jsem milence, potřebovala jsem dát a příjmat lásku. Můj poslední milenecký vztah trvá už víc jak rok. On je sám a rozvedený a svou budoucnost vidí už jen se mnou. Mám pocit, že manžel i milenec jsou na mě upjatí víc, než je zdrávo. Manžel o milenci ví a já slíbila, že to skončilo, ale není to pravda, nedokážu to. Rodina nepochopí, kdybych odešla, na venek vypadá manželství v pořádku. Ze sebevědomé a šťastné ženy se ze mne stává opak. Nedokážu se rozhodnout, co se svým životem? Jsem matka a děti jsou vždy na prvním místě, stydím se jim říct, že odcházím jinam. V předešlém článku píšete co je to za morálku, žít nešťastná, ale jako matky nechceme dětem ublížit?A i když jsou velké, vnímají situaci a dovedou se vzepřít a ublížit. Žít s někým, koho miluju, začít od nuly, bez ničeho a nikoho? Nebo zůstat s rodinou i když s manželem nefungujeme jako manželé, mám tomu dát šanci? Rozum nebo srdce, nevím co dál, má jistota klesá u obou?

Ilona

Petra Jarošová odpovídá:

Ilono, rozumím vašemu pocitu, že stávající situace je neřešitelná. Pokud si ponecháte pohled na ni, tak jak jej zažíváte teď, neřešitelnou i zůstane.

Zažíváte něco, co se děje většině lidí v dnešní společnosti: je zde hluboký rozpor mezi tím, co cítíme skutečně, co si myslíme, že cítíme a také tím, co říkáme a děláme navenek. Když vaše slova a činy popírají to, co prožíváte, stane se přesně to, co jste popsala: že sebevědomé a šťastné ženy je psychická troska.

Zkuste mi věřit, že nic, co je opravdu dobré pro vás i pro všechny okolo, by vás nedostalo do takového stavu. Když děláme dobré věci, cítíme se dobře. Když je neděláme, cítíme se zle. Takže můžeme jednoduše dovodit, že to, co děláte, a zejména, jak to hodnotíte, není v pořádku, protože jinak byste byla šťastná.

Ohledně špatného svědomí vůči dětem: již jsem několikrát psala o tom, že jim z dlouhodobého hlediska daleko víc ublíží, když žijí v rodině, kde chybí upřímnost, láska a úcta obou rodičů, než když si rodiče místo trápení najdou někoho, s kým to funguje a ukážou jim, že život možná není jednoduchý, ale že všechny překážky jsou řešitelné. Když zůstanete a nevyřešíte si vztah s manželem, mají jen malou šanci na fungující partnerské vztahy. Máte-li dceru, nejspíš bude také nešťastná a svého partnera bude podvádět. Syn může mít problém najít partnerku, která jej bude opravdu milovat a vidět v něm jeho kvality. To je daň, kterou zaplatí vaše děti v budoucnu za odvahu, která vám chybí teď. Takže píšete-li, že chcete pro ně to nejlepší, zkuste si upřímně říct, jestli matka, které se otec hnusí, je to nejlepší, co jim můžete dát. Nemyslete si, že když se o tom nemluví, že nic necítí. Nejspíš sama tušíte, že to není pravda… Děti zkopírují všechno, včetně vlastností, které se snažíme ukrýt. Je to proto, že jsou vůči nám velmi otevřené a milují nás a tak nasají vše, aniž by hodnotily, co je opravdu užitečné a co nikoli.

Vaše obavy být upřímná a začít konečně dělat, co cítíte, se mohou postupně zobrazit i jako fyzické či psychické nemoci. Takže se může stát, že svým dětem nebudete moci být užitečná tak, jak si přejete.

Možná je zde ještě šance zachránit váš vztah, ale na to jsem od vás dostala příliš málo informací. Následující návod je tedy pro obě možnosti, že s manžele zůstanete – ale dobrovolně a ráda, nebo pro vás bude přirozené odejít.

Chování vašeho manžela – píšete, že je cholerik a pesimista, může být znakem vyčerpání a pochybností, zda se podnikání bude dařit tak, jak si představuje. Možná se vám to nebude líbit, ale v tomto případě je úkolem ženy držet jej ve formě: povzbuzovat jej a vážit si toho, že pracuje tak tvrdě, aby zabezpečil rodinu. A také byste měla vědět, že zejména hněv spojený s prací, nebo objevující se v okamžicích, kdy se pracovně nedaří, se netýká vás. Je vyjádřením jeho nejistoty, že nezvládne dobře svou úlohu muže chránit rodinu. Nenecháte-li se v takových okamžicích shodit na jeho úroveň, ale naopak jej povzbudíte, uchlácholíte, vyjádříte pochopení pro to, co prožívá, příště bude klidnější a postupně takové chování vymizí úplně, nebo se projeví jen ve vypjatých situacích. Jakmile na něj ale reagujete hněvem nebo pocitem křivdy, jste v bludném kruhu, který se opakuje a posiluje. Zvažte, jestli jste mu byla oporou ve chvílích, které prožíval jako těžké…

Nadějí pro vaše manželství by mohlo být, že vás stále miluje. Dalším zdrojem jeho hněvu mohou být totiž jeho obavy, že vás ztrácí. Někteří lidé potom reagují spíš ublížeností, někteří spíš agresivně. Obojí je ale výrazem nejistoty.

Ať už se rozhodnete zůstat s manželem, nebo odejít za novým vztahem, potřebujete se na vnitřní úrovni s manželem vyrovnat. Odcházet s pocitem hnusu znamená, že vám s ním zůstává negativní svazek, který může poškodit všechny vaše další vztahy a také vztahy vašich dětí.

Bylo by moc dobře, kdyby se vám podařilo si vzpomenout na všechno dobré, co pro vás kdy udělal. Potřebujete prožít vděčnost k němu, nepředstíranou a upřímnou. A soucit. S jeho marnou láskou k vám, s tím, jak se teď trápí, i s tím, že se chová tak, že žádný soucit nevzbuzuje. A z celého srdce mu přát to nejlepší, včetně milující partnerky. Ať už to budete vy, nebo nějaká jiná. Stejně, jako vy toužíte po lásce, touží po ní i on. Není nic logičtějšího, než mu ji přát z celého srdce. Když to dokážete, negativní vazby se rozpustí. A pak teprve budete schopna vidět, jestli vás stále pojí něco víc, nebo jestli je čas se rozloučit. Určitě bych neodcházela dřív, než tuto lekci zvládnete, protože jinak vás to stejně dostihne.

Výsledkem této praxe mohou být obě možnosti. Jakmile se ale vysvobodíte z pocitů křivdy, hněvu a hnusu, uvidíte celou situaci jinak, daleko pravdivěji a bez zraňujících emocí, které vám nyní kalí schopnost prožívat skutečnost. A bude úplně zjevné, jestli zůstat, nebo odejít. Také se může objevit úplně jiný muž, protože když se uvnitř změníte, budete přitahovat jiné typy mužů, než doposud.

A protože si budete jistá svou láskou a soucitem, budete vyzařovat úplně jiné informace k dětem, než teď, kdy máte špatné svědomí. Špatné svědomí se objevuje, když nemilujeme, když jsme neupřímní… Vy se buď znova zamilujete do svého muže, nebo mu dáte šanci najít si ženu, se kterou mu bude dobře. Místo lidí, kteří se trápí, zde může být několik šťastných členů rodiny, kteří společně překonali obtížné období. Nic lepšího, než návod, jak řešit těžké situace, svým dětem dát nemůžete.

A s takovým nastavením určitě nebudě tak těžké se dohodnout na majetku, pokud se rozhodnete odejít. Váš muž bude cítit vaši podporu a upřímné přání, aby byl šťastný. A i kdyby to nešlo, pořád máte zdravé ruce a spoustu zkušeností s podnikáním, které budete jistě schopná využít.

Vaše dilema není o to, zda být jedním mužem nebo s jiným. Je o ztrátě vlastní identity, kdy pochybujete o tom, jestli pravda stojí za to, jestli vám přinese stejný užitek, jako lež a neupřímnost. Vaše obavy jsou logické, protože v dnešní době už skoro nikdo upřímný není; tak není, od koho se učit. Lidé hledají rychlý zisk a nemyslím jen materiální… Je to znak úpadku civilizace. Nic, co je postavené na nepravdě, nemůže dlouhodobě fungovat, i když se o to spousta lidí snaží. Zkuste, pro dobro vaše a svých dětí, najít tu ženu uvnitř a zjistit, jaká je doopravdy, co cítí a co si přeje. Akceptujte její obavy a pochybnosti, ale také ji povzbuďte, aby našla sílu být dobrým příkladem. Těch je v dnešní době málo a budou čím dál vzácnější. Moc vám přeji, abyste našla sílu k této cestě.

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“