Milenec nebo manžel?

Milenec nebo manžel?
Partnerská poradna on-line

Dobrý den, jsem momentálně v tíživé situaci. Mé manželství trvá 22 let a mám dvě dospělé děti. Vztah s manželem byl jak na houpačce a ochladly city a do mého srdce se dostal můj milenec. Známe se několik měsíců a manžel na můj vztah přišel. Chce, abych se rozhodla a já tomu dávám čas. O situaci vědí i děti a v jejich očich jsem jistě klesla. Já řeším, jestli ublížit dětem nebo milenci. Nedovedu se rozhodnout, i když vím, že s manželem nejsem šťastná a po sexuální stránce to nefunguje. Nevím, zda poslechnout rozum, nebo srdce. Nedokážu si ani představit přijít o milence a ublížit jemu, moc mě miluje a jeho kvůli mě manželka vyhodila. Nevím, zda by to děti pochopily a jestli bych nebyla kvůli tomu v novém vztahu nešťastná. Vůbec nevím, co mám dělat.

Anna

Petra Jarošová odpovídá:

Sepište si důvody, proč zůstat s manželem a důvody, proč jít za novou láskou. Uvidíte, co převáží.

Zajímavé je, že si myslíte, že vašim dětem ublíží, když dáte přednost svému srdci. Proč si myslíte, že vás odsoudí? Jsou dospělé a neztrácí matku ani otce. Vy byste dostala možnost být s někým, na kom vám záleží a s kým doufáte, že byste mohla být šťastnější, než doposud. Myslíte si, že je morálnější, zůstat s někým, s kým nejste šťastná, než zkusit nový život? Co je v tom za morálku? Do kdy se chcete nechat vydírat a dělat věci, které od vás očekávají druzí, místo abyste dělala to, co sama cítíte jako správné?

Myslím, že vaše otázka v sobě skrývá daleko víc. Možná poprvé jste se trochu zamyslela nad tím, kdo jste doopravdy a nakolik jste jen soubor vlastností, které od vás očekávali vaši rodiče, váš manžel, vaše děti nebo kdokoli ve vašem okolí. Proč si myslíte, že jejich názor na to, co byste měla dělat a jaká byste měla být, je důležitější, než to, co skutečně cítíte?

Trochu to vypadá, že už si ani nejste jistá tím, jaká jste doopravdy pod těmi nánosy, které se za ta léta přizpůsobování na vaší mysli navršily. A když byste konečně mohla udělat něco, o čem doufáte, že vás to učiní šťastnou, něco, co cítíte…máte pocity viny a obavy z odsudků.

Nejprve byste si měla být jistá, že s novým mužem chcete být. Jestliže je odpověď ano, řekla bych svoje rozhodnutí dětem. Můžete jim vysvětlit, že jste se snažila jim zajistit celou rodinu, ale že teď už jsou dospělé, takže si chcete splnit také svoje sny. Čím víc si budete jistá sama sebou, že si zasloužíte být šťastná, tím méně na vás budou útočit a také tím méně vás to bude zraňovat. Možná budete mile překvapená a zachovají se daleko velkoryseji, než teď čekáte.

Nevím, jestli jste vy nebo manžel, někdy před nimi tvrdili, že je nemorální mít v životě víc než jednoho partnera či manžela. Pokud jste něco takového říkala, je na čase uznat chybu a říct jim, že jste se mýlila.

Situace, kterou zažíváte, je zcela jistě následkem toho, jak vás vychovávali rodiče. Když dostáváme takzvanou podmíněnou lásku, tedy nám říkají, že když budeme dělat to, co si přejí, budou nás mít rádi a když ne, jsme špatní a rádi nás mít nebudou, většina dětí z obavy, že je rodič přestane mít rád, začne přijímat představy a hodnoty rodičů, i když by přirozeně měla úplně jiné. To vše proto, že jen málo rodičů umí milovat bezpodmínečně – tedy ať je dítě jakékoli, i když zlobí, i když má špatné známky nebo je jakýmkoli způsobem nedokonalé, může si být v každém okamžiku jisto, že je milováno. Ujistěte se, jak jste se chovala ke svým dětem vy. Je možné, že jste byla stejná, jako byli vaši rodiče k vám… V tom případě je načase se dětem omluvit a uznat chybu.

Současně jim ale řekněte, že již nechcete žít podle představ jiných lidí a že si konečně chcete začít plnit svoje představy a sny a klidně i dělat chyby, ale vaše vlastní, ne ty, které vám někdo poradil. Že chcete poznat sama sebe a přijmout odpovědnost za svůj život, aby jediný, kdy rozhoduje o tom, co budete dělat, kde a s kým žít, jste byla vy sama.

Vašim dětem neublíží fakt, že odejdete od jejich otce. Jediné, co nám vše ubližuje, je, jak na dané skutečnosti nahlížíme a jak je hodnotíme. Když si budete myslet, že je to super řešení dané situace a že i váš manžel bude mít možnost poznat někoho, s kým bude šťastný, a přesně takhle to všem podáte, bude mít celá situace úplně jinou příchuť, než když si o sobě budete myslet, že jste zrádkyně a coura, která ubližuje celé rodině.

Nejprve v sobě potřebujete zpracovat tento postoj, abyste si byla jistá sama sebou. Potom už vše půjde snadno a vy vykročíte do nového života, kde jediný člověk, kterému budete moci cokoli vyčítat, budete vy sama. Protože budete konečně sama za sebe. To je svoboda. Přeji vám ji z celého srdce.

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“