Moje partnerka žije se svou rodinou

Moje partnerka žije se svou rodinou
Partnerská poradna on-line

Dobrý den, už rok mám poměr s vdanou ženou. Já jsem rozvedený a sám a partnerka žije se svou rodinou. Vídáme se a milujeme se, jen mi trochu dochází trpělivost. Nechci na ni tlačit, nechci ji ztratit, ale nemám jistotu, že někdy odejde ke mě. Neví jak to má doma ukončit, já ale nevím, jestli to skutečně chce udělat, i když mi tvrdí, že chce být se mnou. Je to skvělá žena a nerad bych o ni přišel, nevím co mám dělat, jak dlouho čekat?

Láďa

Petra Jarošová odpovídá:

Láďo, díky za váš dotaz, který přichází tak trochu z druhé strany. Možná jste v mé poradně nalezl bezpočet dopisů žen, které jsou v podobné situaci, jako vaše partnerka. Mají muže, kterého milují, současně ale mají rodinu a partnera, které se bojí z různých důvodů opustit. Často jsou tam pocity viny z rozdělení rodiny, obavy, zda nový život zvládnou a hlavně obavy z odsudků vlastní rodinou, která je na daný stav zvyklá a není připravena na změnu. V podstatě žádná z nich svého manžela nemiluje a už vůbec ho nevidí jako konkurenta svého milence, po kterém touží a chtěly by s ním být. Jen to nějak nejde…

Většinu překážek mají ženy ve své mysli a z jejich pohledu jsou pochopitelné. Protože právě v takto těžkých situacích se projeví všechny pochybnosti o sobě, nedostatek sebedůvěry, nejistota, které potom brání změně, která by často opravdu vedla k lepšímu. Tohle je i výzva pro vaši partnerku, a tam jí příliš pomoct nemůžete. Ale je tu přece jen něco, co byste mohl udělat a zvýšit svoje šance na život s ní.

Nepíšete jestli má děti, ale budu vycházet z toho, že ano. Možná i vy máte děti. Jednou z jejích nejistot by mohly být obavy, zda nová rodina bude ladit. Zda se shodnete na společné výchově, zda se shodnete i na tom, jak často budete trávit čas s vašimi i jejími dětmi a jestli tam nebude docházet k třecím plochám. Další obavy mohou být finančního rázu: jak se budete dělit o náklady na novou domácnost a jak se budete dělit o náklady na děti. Ona se může obávat, jestli v nové situaci, zejména v případě, že otec dětí by se hodně bránil, zůstane bez prostředků, na které byla zvyklá, aby mohla dětem dopřát co potřebují. A další obavy se týkají rodiny – jejích a partnerových rodičů, a  také, jak vše přijme její-vaše nová rodina, včetně rodičů vašich. Pro ženu je obvykle rodinné prostředí důležité, a zejména v situaci, kdy se obává, že by s ní část rodiny přestala komunikovat a odsoudila by ji, je zatížena velkou nejistotou.

Jako muž pro ni můžete udělat hodně v tom, že s ní proberete všechny situace, které by mohly nastat, a jak byste je společně řešili. Týkají se všech výše uvedených oblastí a možná je tam ještě nějaká další, která mě nenapadla. Vlastně můžete zajít do úplných maličkostí, jako kde budou mít děti své pokojíčky, co budete dělat o víkendech a jakým způsobem zajistíte jejich kontakt se zbývajícími rodiči. Určitě se musíte bavit o penězích –  co jí vy můžete a chcete poskytnout, aby se cítila bezpečně a co od ní očekáváte. Nevyplatí se být neupřímný, protože dřív nebo později by se vám to stejně vrátilo. Je třeba, abyste se navzájem představili s vašimi rodiči, pokud ještě žijí, a připravili je na novou situaci. Tím, že nachystáte všechny podmínky a vyvrátíte všechny její obavy, i ty, kterých si možná ani není vědoma, vytvoříte tu nejlepší situaci, aby se s vámi cítila bezpečně a byla si jistá, že to myslíte vážně. Tato opatření vás nic nestojí, je to ale nutná podmínka, aby se věci daly do pohybu.

Když toto vše uděláte, což může zabrat pár měsíců, a stále se vaše partnerka nebude k ničemu mít, možná je načase vše skvělé, co nabízíte, poskytnout ženě, která je připravená. Je to váš život a nejste povinen jej pročekat. Až do té doby se ale soustřeďte na to, že vše vyjde tím nejlepším způsobem pro všechny zúčastněné. Nepřipouštějte si pochybnosti o sobě ani o ní, protože ty vám berou vše, po čem toužíte. Někdy pomůže, když sám se sebou uzavřete smlouvu na dobu určitou. Nemluvte o ní, ani s partnerkou , protože by ji to stresovalo. Ale vy budete vědět, že například po dobu jednoho roku uděláte vše pro to, aby vám váš nový život vyšel. A hlavně, nepřipustíte si žádnou pochybnost. Když přijde, pošlete ji pryč. Na pochybnosti budete mít čas až po vypršení smlouvy. Mimo jiné má tento systém výhodu v tom, že si budete jistý bez jakýchkoli pochybností, že jste udělal úplně vše, včetně vlastní důvěry, v pozitivní výsledek. Po vypršení termínu zjistíte, že jste vlastně svobodnější. Po zkušenostech z uplynulého období si budete jistý, jestli se vzhledem ke změnám, které nastaly, vyplatí smlouvu ještě na čas prodloužit. Nebo uvidíte, že se nic nezměnilo a potom nemá moc cenu čekat dál. A nebo změna nastane již v průběhu této smlouvy.

Z celého srdce vám přeji, ať vše dopadne tím nejlepším způsobem pro vás všechny, včetně zbývajících partnerů a dětí. To znamená, že najdete cestu, alespoň na mentální úrovni, k jejímu manželovi a ona k vaší rodině. To hodně ulehčí dětem, které nebudou pod tlakem rozhodování, kdo je v tom všem zmatku „hodný“ a „špatný“. Jen jim trochu přibude nových lidí v jejich okolí a zjistí, že to vlastně není žádný problém. Znám spoustu rodin, které fungují tímto způsobem, se vzájemným respektem k bývalým partnerům, a děti jsou očividně v pohodě. Hodně štěstí!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“