Muž i přítel na mě tlačí

Muž i přítel na mě tlačí
Partnerská poradna on-line

Dobrý den, paní Petro čtu vaše odpovědi, jsem sama ve srabu a hledám cestu. Píšete dost často, že člověk by měl dělat věci tak aby mělo prospěch co nejvíce lidí. Ale když je žena v rodině s mužem, se kterým to nefunguje a je to jen soužití, které je netěší, když se rozejdou, bude celá rodina a hlavně děti zklamané a ublížené. Tím pádem žena, když má přítele a budou šťastni jen oni dva, že jsou spolu, ublíží ostatním, tedy většina bude nešťastná. Já vím jak to myslíte, ale vlastně to je můj boj. Chci odejít a nemám odvahu. Mám podobný scénář jak v předchozím článku a protože na mě teď tlačí muž i přítel, nemám čas na dlouhé uzdravování a hledání v sobě. Je špatné, když žena odejde a nechá děti s manželem i když už jsou plnoleté? Menším dětem jste schopni to nějak vysvětlit, ty velké už to vidí jinak. Bojím se následků.

Káča

Petra Jarošová odpovídá:

Milá Káčo, chápu, že je to těžké rozhodování. Chtěla bych vám napsat, že nikdo jiný, než vy, tu nerozhoduje, co je dobré a co špatné. Lidé obvykle hodnotí vše zvenku, podle nějakých dohodnutých pravidel. Ale vy sama víte, jakou máte motivaci pro to, co děláte. Zda opravdu chcete přinést prospěch, nebo jestli myslíte sama na sebe.

Já vám napíšu, v čem myslíte sama na sebe, i když se to maskuje za soucit s dětmi. Je to několik situací. První je, že jste si našla milence a začala lhát své rodině. Protože s milencem jste šťastnější, než s manželem. Zvenku vaše rodina vypadá, že funguje, ale na emoční úrovni je tam přetvářka před dětmi. Tady je další okamžik, kdy myslíte na sebe víc než na ně. Lžete nikoli proto, abyste je ušetřila bolesti, ale proto, že se bojíte, že vás odsoudí a že je ztratíte. Také se nechcete cítit tak špatná, že jste to právě vy, kdo jim působí bolest. A nechcete vidět, že už to dávno děláte. Děti nejsou hloupé a pokud vám manželství nefunguje, samozřejmě o tom dávno vědí. A ztrácíte jejich důvěru a ještě je učíte, že takto to dospělí dělají. A další moment je, kdy pokrytecky myslíte na to, že tedy zůstanete v manželství, že se obětujete, zase jen protože se bojíte soudu druhých. Víte, proč se bojíte? Protože jste si to zatím neobhájila ani sama před sebou. Přijala jste obecný společenský diktát, že lež je lepší než pravda. Hlavně vypadat před druhými i dětmi, že jsem zvládla svou úlohu matky a manželky, i když jsou vlastně v rozkladu.

V okamžiku, kdy si budete bez jakýchkoli pochybností jistá, že chcete učit své děti, aby byly upřímné, aby šly za svými vlastními sny, místo aby naplňovaly sny druhých, že jim chcete být příkladem, jak nebýt pouhou ovcí, která se zařadí, aby měla klid, že jim dovolíte, aby z nich vyrostly osobnosti důvěřující sobě samým… přesně v tom okamžiku vám dojde, že nutnou podmínkou je, abyste sama byla stejná. Abyste šla z kůží na trh, abyste klidně nechala dav, ať vás soudí, protože vy stejně budete vědět, proč to všechno děláte, a ani tisíc soudů a ani kdyby vás kvůli tomu upálili, nezmění vaši důvěru v sebe a svou motivaci.

Ale je docela dobře možné, že takto si to nejlepší pro své děti a rodinu nepředstavujete. Možná se vám líbí mít klid, hlavně ať o vás nikdo nemluví, hlavně nevyčuhovat a mít své jisté. Jestli to takto opravdu cítíte, že to je to nejlepší, že přesně takto člověk nejlépe přežije v tomto světě, žijte podle toho. Jestli si opravdu myslíte, že lež má své místo v životě a máte pocit, že přesně toto chcete svým dětem ukázat, je to v pořádku. Hlavní je, abyste k sobě byla upřímná a řekla si, jak to chcete právě vy, s čím se cítíte dobře.

A zkuste si představit, jak byste to chtěla vy, když jste byla malá. Jestli by se vám líbilo, když by vám vaši vlastní rodiče lhali, když byste se musela domýšlet, jak to vlastně je. Jestli byste toužila za každou cenu, aby spolu zůstali, když nejsou šťastní. Pokud je vaše odpověď ano, zůstaňte. Pokud si odpovíte opačně, máte před sebou bobříka odvahy.

Ať už se rozhodnete jakkoli, je důležité, abyste si za tím stála a přesně věděla, proč jste se zachovala takovým způsobem. Nemusíte to nikomu vysvětlovat, stačí, když budete v souladu sama se sebou. Upřímně vám držím palce!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“