Muž mě fyzicky nepřitahuje

Muž mě fyzicky nepřitahuje
Partnerská poradna on-line

Je mi čtyřicet, jsem 18 let vdaná, mám dvě dospívající děti. Ačkoliv jsem vyrůstala v křesťanském prostředí, vztah s otcem nikdy nebyl dobrý a ani vztah mezi rodiči zdaleka nebyl ideální. Přesto spolu zůstali až do maminčiny smrti. Ve dvaceti letech jsem potkala muže o 16 let staršího a zamilovala se. Po tříleté známosti jsme se vzali. Nutno podotknout, že k sexu došlo až po svatbě. Bylo nám spolu moc dobře, po čase se narodily děti, které vztah ještě upevnily a dlouhé roky by se mohlo zdát, že je všechno idilické. V podstatě i bylo, nebýt faktu, že v sexu nám to neklapalo nikdy. Manželovi po téhle stránce vlastně nic nechybělo, ale já jsem nikdy to pravé uspokojení nezažila. Nyní jsem se dostala do stavu, kdy už zkrátka nemůžu a ani nechci v tomhle pokračovat. Muž mně fyzicky nepřitahuje a když dojde k sexu, cítím spíš frustraci a rozčarování….Jinak si myslím, že se víceméně na všem ostatním shodneme a i na venek působíme jako harmonické manželství. Nevím jak dál….zůstat v manželství bez sexu? (ještě jsem tohle své rozhodnutí manželovi neřekla, tak nevím, jaká bude reakce)….rozejít se?…..když ano, jak to přijmou děti?…..Je to samozřejmě umocněné i křesťanskou vírou…

Kateřina

Petra Jarošová odpovídá:

Kateřino, mám na toto téma v poradně už spousty odpovědí, ale chápu, že každá žena zažívá své téma jako velmi osobní a něčím odlišné od podobných témat druhých žen. Chápu také, že už znáte moji odpověď, ale že potřebujete povzbudit v situaci, která je vždy vzhledem k zúčastněným členům rodiny bolestná.

Moje odpověď zní, že máte právo na partnerský život, kde se cítíte naplněna a uspokojena nejen jako matka a kamarádka, ale i jako žena. Já osobně, při všem respektu k právu druhých na jejich vyznání a víru, hluboce nesouhlasím s tím, jak se církev lidem montuje i do jejich soukromých životů a diktuje jim, co je a není morální. Nehorší na tom je, že to často učí lidé, kteří možná umí dobře povídat o bibli a víře, ale o běžném životě a partnerských vztazích nic nevědí a nemají zde žádné osobní zkušenosti. Když vám někdo takový káže o hříchu a vině, upřímně bych ho podezírala, že se vzdálil opravdovému projevu lásky a soucitu, jak je, aspoň si to tak představuji, kázal Ježíš Kristus. Nikomu takovému bych nevěřila, protože kvůli tomu, že si sám musel lásku upřít, je nejspíš zapšklý vůči tělesné radosti a odpovídajícím potřebám běžných lidí.

A protože vy teď toužíte po něčem, co jste nejspíš nikdy nezažila, chtěla bych vám k tomu něco napsat. Sexuální spojení muže a ženy není pouhou tělesnou věcí, na kterou ji církev ponížila, aby ve svých ovečkách vytvořila pocity viny a mohla je lépe ovládat. I tou, samozřejmě, ale ve skutečnosti v sobě obsahuje mnoho vrstev setkání muže a ženy a tak hlubokou a intenzivní výměnu mez nimi, že může dojít k neuvěřitelné transformaci osobností obou a prožitkům, které jsou jinak nedosažitelné. Je zcela pochopitelné, že poté, co jste naplnila všechny běžné úlohy, které s sebou nese ženské zrození, toužíte i po prožitcích, které z vás mohou učinit ženu, která zná sama sebe ve všech jejích podobách a může rozvinout celý svůj potenciál. A to není možné bez skutečného partnera.

Muž, který je vedle vás, jím není. Je to dobrý tatínek a dobrý kamarád. Vůbec neví, co prožíváte a není to o tom, že by vám nechtěl dát, co vám chybí. On to vůbec nemá. Neznamená to, že by byl špatným mužem. On je jen špatným mužem pro vás. Dobře spolu fungujete na vnější úrovni – jak vedete svou rodinu a respektujete své potřeby. Dobře fungujete i na úrovni vnitřní – máte společnou víru a hodnoty. Ale já teď myslím úroveň, které se říká tajná. To, že jste partnery na tajné úrovni, poznáte snadno podle toho, že funguje sex. Nejen první měsíc nebo rok, ale že funguje stále. Je to splynutí a splývání. Nejhlubší způsob komunikace mezi mužem a ženou a také největší možná otevřenost jednoho vůči druhému. Vnější a vnitřní úroveň můžete přizpůsobit díky vzájemné toleranci a obvykle to není tak těžké, pokud mají oba partneři dobrou vůli. Tajná úroveň mezi vámi buď je, nebo není. Když není, nebude nikdy. Obvykle to cítí žena, která zažívá větší a větší frustraci spojenou s tím, že se v jejím těle odehrává děj, který tam nepatří. Zkusila bych to popsat tak, že žena potřebuje určitý druh energie, aby se mohla otevřít a naplno prožít sebe samu. Když má muž energii jinou, on sám to cítit nemusí, protože se to neděje v jeho systému, v jeho těle. Ale žena to cítí velmi rušivě a to často natolik, že může onemocnět fyzicky nebo psychicky, pokud taková situace přetrvává. Aby mohla přežít, vědomě zabíjí ženu v sobě, aby to tolik nebolelo. Jenže to mentální zabíjení se právě dříve nebo později projeví jako nemoci, o kterých bychom raději neslyšely.

Kateřino, obávám se, že vzhledem k náboženské atmosféře okolo vás máte před sebou velmi těžký čas. A může se stát, že vás odsoudí úplně všichni. Manžel, který vůbec nebude chápat, co vám chybí. Rodina, pro kterou budete černou ovcí. A možná i vaši přátelé ve víře, kteří jsou sami nuceni snášet nesmyslný diktát, který se skutečnou vírou nemá vůbec nic společného. Pokud ale máte dceru, je to boj, který budete vést i za ni a její svobodu vybrat si muže, který je pro ni skutečným partnerem. Máte právo to neudělat, ale potom ani ona nejspíš nedokáže poznat pravého partnera a bude odsouzena ke stejnému utrpení, jakým teď procházíte vy.

Pokud je váš vztah s manželem dobrý, je velká šance, že po nějakém čase, kdy se on bude cítit zraněn a ponížen, se váš vztah zase upraví a vše dobré, co mezi vámi je už nyní, zase začne fungovat. Jen vy budete svobodná najít si skutečného partnera a i on dostane tu možnost, i když to určitě hned neocení. Nabouráte nějaká tabu ve vaší rodině a to je vždycky záslužná věc, protože díky vám budou další generace svobodnější a už to nebudou mít tak těžké, jako teď vy. Nikdy nepřestanete být maminkou svých dětí ani dcerou svých rodičů. A zejména oni budou mít šanci ukázat, jak jsou na tom s láskou a kolik vám budou dávat podmínek pro to, aby vám byli ochotni ji vyjádřit i po takových změnách. Hodně se naučíte o svých blízkých a zjistíte, kdo jsou vaši skuteční přátelé. Bude to velmi užitečná zkušenost.

Ať už se rozhodnete jakkoli, moc vám přeji, aby obtížné období bylo co nejrychleji za vámi. A pokud se rozhodnete svého muže opustit a vydat se do neznáma, z celého srdce vám přeji potkat muže, díky němuž poznáte lépe samu sebe a že láska znamená daleko víc, než jste zatím měla možnost zažívat.

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“