Na 90% chci odejít od partnera

Na 90% chci odejít od partnera
Partnerská poradna on-line

Už jednou jsem vám psala a ptala se, zda odejít z nefungujícího vztahu, psala jste, že je tam i má vina a že jsme teď v začarovaném kruhu a ano, máte pravdu, je to i má vina a hlavně jsem vina tím, že už v tomhle vztahu nechci žít a proto se dostatečně nesnažím. Mám tři děti, z toho jedno autistické, psala jste že si partnera budu těžko hledat. Já jsem ale ve fázi, kdy žádného partnera nechci a pokud za pár let změním názor, tak jen přítele, který bude ale bydlet ve svém. Nejsem možná schopná ani s partnerem žít, chci mít to svoje, chci mít klid a nechci být svázaná, asi jsem divná. Ale proč píši: z 90% chci odejít, ale ještě je tam nějakých deset, kdy si říkám: uděláš chybu, tady máš nějakou jistotu, máš tu dům, zahradu, pokud odejdeš, nebudeš mít nic, a co partner, jak přijmeš, kdyš si najde jinou ženu? Chci být svobodná, v uvozovkách žít si po svém, ale na druhou stranu nechci o partnera přijít, i když spolu nespíme, nesmějeme se, nemáme stejné názory, je to jen sobectví z mé strany nebo jen strach z budoucnosti ? Co se týče dětí, nemyslím si že jim dáváme hezký příklad, jak fungují partneři, nejsme spolu štastní a to ani jeden z nás.

alice

Petra Jarošová odpovídá:

Milá Alice, z vašeho dopisu je cítit velká únava, fyzická i mentální a není divu. I kdyby všechny děti byly zdravé, i tak je to zápřah, a s nemocným dítětem už je to zcela na hranici lidských schopností. Zapomněla jsem, kolik je vašim dětem let, protože postupně se vše přece jen zmírňuje, když už jsou starší a práce není tolik. Samozřejmě s nemocným dítětem toto neplatí, jen nevím míru postižení, zda to znamená, že o něj budete doživotně pečovat, nebo jestli bude aspoň částečně samostatné.

Potřebujete si sama v sobě zvážit, kolik z vašeho vyčerpání jde na účet nefunkčního vztahu a kolik se týká náročné péče o rodinu. Když se rozhodnete odejít, musíte zvažovat nejslabší článek celého řetězce a není jisté, zda jste jím vy, nebo vaše nemocné dítě. Nakolik by se mu přitížilo jen ztrátou domova, na které je zvyklé. Jak by je poznamenalo vaše vyčerpání ze změn a stěhování a hledání nových způsobů fungování rodiny. Nakolik vaše vlastní nejistota, že to nezvládnete, způsobí, že se tak opravdu stane, což by mělo devastující účinek na vaši již tak oslabenou psychiku a bezpochyby i na psychiku vašich dětí.

Upřímně, podle vašeho dopisu to vypadá na rezignaci na možnost být v tomto životě šťastná, toužíte jen tak přežít a mít svůj klid. Je otázkou, nakolik by k němu změna prostředí skutečně pomohla a to si musíte pečlivě zvážit. Protože zůstat sama se třemi dětmi opravdu není vůbec snadné. Bylo by skvělé, když byste se dohodli na střídavé péči, protože tak byste měla šanci si občas opravdu odpočinout, vyspat se a být sama, což teď opravdu potřebujete, jste před zhroucením. Jste na sestupné spirále, která vede k vyčerpání veškeré životní síly a onemocnění, ať už psychickému, nebo jinému. Na vašem místě bych si v sobě určila dobu, kdy už děti budou dost velké na to, abyste mohla bezpečně odejít, úplně nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby už stály na vlastních nohách. Protože si nejsem jistá, že nyní máte dost sil zvládnout martýrium rozvodu, stěhování a řešení majetku. Ale než odejdete, měla byste si za každou cenu udělat čas na sebe. Jednak na odpočinek, kdy jste úplně sama, jdete na vycházku, nebo posedět s kamarádkou. Ale hlavně byste si měla určitě udělat čas na svůj rozvoj, zjistit příčiny, proč toto všechno zažíváte a vyléčit stará zranění. Protože ta jsou hlavním zdrojem vašeho vyčerpání a jen se zrcadlí v životních okolnostech, jako je nemocné dítě nebo nefunkční vztah. Začněte navštěvovat nějakou skupinu a dlouhodobě na sobě pracujte, dokud se ta nejhorší bolest nedostane z nevědomí na povrch a nestane se zřejmou její příčina, kterou už potom není tak těžké odstranit.

Na vašem místě bych využila materiálních možností, které vám i vašim dětem současný vztah poskytuje, ale současně bych se vrhla do léčby vlastní mysli. V určitém okamžiku budete vědět, že jste připravena odejít, ale bez úzkostí, naopak plná inspirace. Stane se tak, až porozumíte tomu, co nyní zažíváte. Až přestanete obviňovat sebe i druhé a začnete mít ráda svůj život takový, jaký je. Vzhledem k míře vaší vyčerpanosti to nebude snadné a nějaký čas to potrvá. I tak to ale stojí za to. Možná nedáváte svým dětem dobrý příklad fungujícího partnerského vztahu, ale můžete jim ukázat, že i z pekla vede cesta. Takový příklad je k nezaplacení, protože pocit, že situace je bezvýchodná, v životě zažije asi každý. Ten pocit je pochopitelný, ale není pravdivý. Vy sama se toho můžete stát důkazem a tím pomoci všem, kteří se, stejně jako vy, topí v bolesti a vyčerpání. Možná ještě na čas pusťte myšlenky na odchod, protože vás zbytečně zúzkostňují, a porozhlédněte se, jakou formou byste mohla najít pomoc pro sebe, abyste nabrala trochu sil. Jestli si přejete být sama a mít klid, určitě se vám to jednou splní, jen teď potřebujete odstranit překážky, které tomu brání. Jsou ve vašem podvědomí a jsou léčitelné. Pomoc existuje a i vy ji můžete nalézt, jen se otevřete této možnosti. Štěstí je podstatou všech cítících bytostí, i tou vaší. Je vámi, ve vás, jen stará zranění brání, abyste je uviděla. Dnes je spousta funkčních metod, jak si s nimi poradit a vy si určitě zasloužíte už konečně přestat trpět.

Z celého srdce vám přeji sílu a také, ať se objeví pomoc pro vás, ať najdete metodu práce s myslí, která vám bude dávat smysl a která vám pomůže a tím i celé vaší rodině!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“