Nátlak manžela jsem řešila alkoholem

Nátlak manžela jsem řešila alkoholem
Partnerská poradna on-line

Dobrý den, obracím se na Vás o pomoc, nebo snad o radu. Jsem rozvedená po 12 letém vztahu, s bývalým manželem nás pojí jen 3 letý syn. Manžela jsem nikdy opravdu asi nemilovala, cítila jsem k němu spíše přátelství. Odešli jsme od sebe před rokem. Já jsem byla sama do jara, kdy jsem se seznámila s mužem, který ať nebyl vzhledově nijak přitažlivý, naprosto mi učaroval povahou, smyslem pro humor, prostě dá se říci , že jsme si celkově ve všem sedli. Nevím, jestli to bylo z tolikaleté citové vyprahlosti, ale opravdu jsem se zamilovala, měli jsme mezi sebou dosti silný vztah plný lásky a touhy, bylo to cítit i z jeho strany. Bývalý manžel mi v té době začal dělat problémy a mstít se mi přes syna, vytvářel na mne dost silný psychický nátlak, já to bohužel začala řešit alkoholem. Přítel byl stále se mnou, dal mi několik šancí, až mi přestal věřit a přišel rozchod, kdy jsme oba brečeli. Nyní jsem podstoupila léčbu, s tímto bývalým přítelem si stále voláme a z jeho hlasu v telefonu je znát ta radost, že se mnou mluví. Myslím si, že on to také nemá v sobě úplně vyřešeno, nicméně mi naznačil, že má již nový vztah, ale víc mi o tom říct nechtěl. Pokaždé, když v rozhovoru zabloudíme na téma našeho rozchodu, tak se dokola omlouvá za to, že mi ublížil, ale bavit se o tom s kým je nebo tak se nechce. Stále ho miluji.

Alice

Petra Jarošová odpovídá:

Milá Alice, čtu si váš dopis stále dokola a vlastně mi vůbec nedává smysl. Je moc dobře, že jste se rozhodla pro léčbu, ale obávám se, že pokud intenzivně nezapracujete sama na sobě, nedočkáte se trvalých výsledků.Vy řešíte hlavně to, jestli se k vám váš přítel vrátí, ve skutečnosti ale to nejdůležitější pro vás je konečně poznat samu sebe, přestat si lhát a hlavně si uvědomit, že pláčete nad sebou, zatímco nejste schopná být oporou pro svého syna, který vás ještě pár let bude opravdu hodně potřebovat.

Píšete, že následkem psychického nátlaku vašeho manžela jste se stala alkoholičkou. V době, kdy jste zažívala lásku svého života, plná všech hormonů, které láska poskytuje, s oporou milujícího partnera. Během 2 – 3 měsíců, nebo jak dlouho ta doba od jara do léta mohla trvat. Nejsem sice odborník na tuto problematiku, ale nechce se mi věřit, že by z vás byla alkoholička za pár týdnů, ještě k tomu v době největší lásky, pokud už jste před tím neměla tyto tendence, o kterých ale nic nepíšete. Alkohol je forma útěku a není jediná. Lidé mohu utíkat k jiným drogám, mohou utíkat do různých nemocí, do pasivity, ve skutečnosti vynalezli spoustu nástrojů, jak se vyhnout řešení těžkých situací. Dokonce i léčebna může být forma útěku. Váš dopis na mě působí tak, že tyto tendence jste měla už dřív, bez ohledu na to jestli se projevovaly zneužíváním alkoholu nebo jinak. Potřebujete nalézt pomocí terapie, která nebude trvat jen pár týdnů, ale spíš pár let, samu sebe a důvod, proč jste si nikdy nechtěla přiznat, jak věci jsou, proč nechcete vědět, proč si kalíte schopnost vnímat, ať už alkoholem, tím že nejste upřímná sama k sobě, že situace popisujete trochu jinak, než jsou. Já vám nepíšu, že lžete. To, co vám chci říct, znamená, že ve vaší mysli, v podvědomí, je zřejmě obrovské množství vzpomínek, které souvisí se situacemi, které jste nezvládla vy nebo někdo ve vašem rodu, kdy to bylo bolestné natolik a kdy jste se cítila natolik slabá to řešit, že jste se rozhodla nedělat nic a sama pro sebe předstírat, že se vlastně nic nestalo. Pomocí drogy, pomocí zkreslení skutečnosti, pomocí zkresleného vnímání té situace.

To, co potřebujete ze všeho nejvíc, je najít motivaci k léčbě. Samotná závislost je jen malá část, daleko silnější je důvod, proč nechcete vidět věci, jak jsou, to zabere daleko víc času než detox. Vaší motivací nemůže být, že se k vám vrátí váš partner, protože to vám nikdo nezajistí a dokonce ani on sám to nemůže netrvalo slíbit. Jedinou motivací, která vám pomůže překonat všechny překážky, je upřímná touha poznat samu sebe, vyléčit stará zranění a díky tomu se stát skutečnou, milující maminkou vašeho syna a do budoucna partnerkou, která je oporou a ne zátěží ve vztahu. Stát se silnou ženou, která je užitečná druhým a díky tomu, co sama překonala, opravdovou autoritou pro všechny, kteří se trápí podobným problémem.

V léčebně určitě máte nějaké terapie a je pro vás důležité, abyste v nich pokračovala i po návratu domů. Udělejte všechno pro to, abyste měla jak navázat v místě svého bydliště, jinak vám hrozí pád zpět tam, kde jste byla. Naučte se popisovat věci pravými jmény, bez ohledu na to, co si o tom kdo myslí. A nezapomeňte, že pokud vy sama nezvládnete najít cestu ven, váš syn bude s velkou pravděpodobností ohrožen ještě více. Když naopak vyléčíte sama sebe nejen na vnější úrovni abstinence, ale hlavně uvnitř, když vyléčíte staré rány, kterých si zatím ani nejste vědomá, on už jim nebude muset čelit. Stanete-li se takovou ženou, znamená to, že opravdu umíte milovat. Takové ženy samy nikdy nezůstávají, bez ohledu na věk a kolik mají dětí. Vždycky o ně bude zájem, protože ještě stále je to vzácné koření. Z celého srdce vám přeji, abyste našla odvahu podniknout cestu sama k sobě. Na jejím konci zjistíte, že není nic, čeho byste se bála a před čím byste měla utíkat. Že vaše mysl je natolik silná, že je připravena všemu čelit. Pak už žádné podpůrné prostředky nebudou třeba. Hodně štěstí!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“