Nechci manželovi ublížit

Nechci manželovi ublížit
Partnerská poradna on-line

Milá Petro,
velmi si vážím Vašich rad a názorů a chtěla bych se zeptala na jednu věc.Po dlouhém a velkém vnitřním boji se odhodlávám udělat poslední krok k ukončení dlouholetého manželství, kde po celou dobu nefunguje ,,tajná,, úroveň. Na ostatních úrovních je to v pořádku, ale v tomhle směru pociťuji již dlouho frustraci a vím, že to nejde změnit. Prostě to nikdy nezapadlo. Máme 2 děti, 16 a 13, s kterými jsem o našem problému mluvila a k mému překvapení mi sdělily, že o tom už dávno vědí. Máme v rekonstrukci dům, ale jsme už jen krůček k nastěhování. Manžel navrhl, abychom se i v případě rozvodu přestěhovali, oddělili ložnice a žili vedle sebe. A v případě, že by se objevil nový partner, pak bychom řešili, jak dál. Ještě musím dodat, že mám jasno v tom, nechat dům manželovi. Teď si ale kladu otázku, zda by to takto mohlo fungovat. Já si to představit umím, manželovi bych přála potkat novou ženu, ale nejsem si jistá, zda i on to cítí stejně a aby pak nebyl nešťastný. On se s rozvodem zřejmě celkově bude vypořádávat hůř, protože já si tou etapou rozhodování a smiřování se s tím procházím již delší dobu a vlastně mi chybí udělat ten poslední krok. Chtěla bych mu co nejméně ublížit a udržet naše přátelství. Myslíte, že je reálné společné soužití, nebo je lepší rozchod se vším všudy? Děkuji za odpověď.

Jana

Petra Jarošová odpovídá:

Milá Jano, je moc příjemné číst, že myslíte na to, jak co nejméně zranit manžela svým odchodem. Už vaše motivace zajistí, že proces bude ten nejlepší možný. Nedá se ale slíbit, že snadný.

Trochu něco napíšu k tajné úrovni, i když vy nejspíš víte, jak vlastně funguje. Když se muž a žena milují, není to zdaleka jen věc fyzického setkání těl, dokonce ani chemických reakcí, které při tom probíhají. Na tajné úrovni dochází k obdobě toho, co je na té vnější: žena je tou přijímající, otevírající se, je velmi jemná a k tomu potřebuje absolutní důvěru, aby se opravdu mohla otevřít, protože vše se děje v ní, v jejím těle a energetickém systému; muž jen přichází na návštěvu. Důvěra se týká vnějších věcí, toho, že ji muž chrání a cítí se s ním bezpečně. Potom vnitřních hodnot, vzájemné úcty. Ale tajná úroveň důvěry ženy je vědomí, že i na spirituální úrovni zde dojde k výměně, že se setká ženin vnitřní prostor s mužskou radostí k vesmírnému tanci. Mužovým nástrojem je pronikání a jen málokdy rozliší tato jemná nastavení v ženě, takže si většina mužů myslí, že když ženu dovede k orgasmu, že to tím je vyřešeno. Je na místě přiznat, že si to tak myslí i spousta žen, které se k prožitku tajné úrovně zatím nepropracovaly. Pro ty je to možná trochu jednodušší. Jenže žena, která si je této úrovně vědoma, i když ji neumí úplně pojmenovat, jen ví, že to buď zapadlo, nebo ne, potom cítí styk s mužem buď jako hluboce uspokojivý nejen fyzicky, ale i duchovně, nebo, v opačném případě, to víc a víc vnímá jako znásilnění. Protože na tajné úrovni tomu tak opravdu je, i když muž to nedělá schválně, dokonce dělá to nejlepší, čeho je schopen. Do jejího energetického systému proniká něco, co tam nepatří, má úplně jinou vibraci, co je rušivé.

Váš manžel vlastně vůbec nechápe, co se děje, protože nepochybuji o tom, že se opravdu snažil být dobrým partnerem i otcem. To je na tom to nejhorší, protože vlastně neví, co by měl změnit, abyste s ním chtěla být. A vy víte, že to nejde, ale vysvětlit se to nedá, protože je to věc prožitku, nic intelektuálního. Muži jsou nastaveni na řešení; jemu by stačilo říct, co udělat, on by to udělal a hotovo. Jenže prožitkové věci nejsou otázkou vůle a jsou na dlouho. Na tak dlouho, že v tomto případě na to lidský život nestačí, proto je lepší, když to tak cítíte, odejít.

Na vašem místě bych důvěřovala svému srdci. Jestli cítíte, že když mu teď povolíte a půjdete do nového bytu společně, že to jeho trápení jen prodlouží, nedělejte to a využijte stěhování k tomu, že vy sama už půjdete do nějakého pronájmu. Děti jsou dost velké, takže mohou být, když se tak dohodnete, s tatínkem v domě, kam vy můžete pravidelně docházet, minimálně do doby, než se objeví nějací partneři. Můžete zachovat spoustu původních rituálů a být s dětmi tak často, jak sama i ony potřebujete, ale současně už bych si vytvářela prostor pro novou svobodu. Do jejich plnoletosti bych si našla byt blízko, abyste tam mohla chodit co nejčastěji, třeba vařit společné večeře, pomáhat s úklidem a praním, nebo jakkoli vám to bude vyhovovat. Ale spát bych chodila do nového domova.

Nebude to vůbec snadné, ale je zřejmé, že díky vašemu dobrému vztahu s dětmi a důvěře mezi vámi vše může jít daleko lépe, než v jiných rodinách. I tak to bude proces na několik let, než si všechno sedne a hlavně než se váš manžel přeorientuje někam jinam. Věřím, že je to dobrý muž a o takové je vždycky sháňka, takže dělejte přání, ať se mu co nejdříve objeví žena, se kterou to opravdu zapadne. V okamžiku, kdy se definitivně rozhodnete, se může stát, že začne být agresivní nebo vás bude citově vydírat a vyvolávat ve vás pocity viny. Nedejte se, buďte k němu laskavá tak dlouho, jak bude potřeba, dříve nebo později, když zjistí, že to nefunguje, toho nechá. Ale někdy to může trvat… Jen se tímto chováním nenechte vystrašit ani zviklat; ve skutečnosti se tak zhmotní vaše vlastní obavy a pocity viny, takže bude třeba, abyste s nimi pracovala. Hodně se v tom procesu naučíte o skutečné lásce a to je vždycky užitečné.

Ještě mě napadla jedna překážka a tou může být vaše rodina nebo blízcí lidé. Budou to jistě myslet dobře, ale řeknou vám, že správná máma by děti nikdy neopustila. Když si vy budete jistá, proč všechno děláte a také svým vztahem k dětem, takové řeči vás nerozhodí. Je spousta lidí, co pracují mimo domov, nebo po rozvodu nejsou v bytě s dětmi a neznamená to, že by byli horšími rodiči. láska je o kvalitě a ne kvantitě. Nikdy se nenechte rozhodit zakyslými lidmi, kteří, ač plnou pusu lásky, nic o ní nevědí.

Jste silná žena a těch je v dnešní době třeba. Upřímně vám držím palce!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“