Nejsem v manželství spokojená

Nejsem v manželství spokojená
Partnerská poradna on-line

Nejsem v manželství spokojená, cítím že se s manželem vzdalujeme, jak v názorech, tak v sexu a celkově pohled na život je u každého trochu jiný. Hádáme se a poslouchám výčitky za vše, co podle něho je špatně. Jsme spolu už dlouho a on si neumí představit že bychom se rozešli a já naopak po tom toužím čím dál víc. Připadám si, že jsem uvízla někde… a vše podřizuji rodině a jemu. Vždy se ptáte, co rodiče, tak moje matka se obětovala otci, se kterým to nebylo vždy úplně jednoduché. Chci se zeptat na váš názor, je špatné jít za láskou, když tušíte, že rodina to nebude chápat a budou mít problém to příjmout? Jak se ozbrojit v takových situacích a jak vydržet ten tlak ze všech stran? Pak je na snadě otázka, jestli zůstat tam, kde člověk je, a přežívat, a nebo jít tvrdě za svým i s tím, že může přijít o zájem dětí a rodiny. Asi není moc obvyklé, aby matka opustila domov, kde nechá děti (které už jsou skoro dospělé a jít se mnou pokoušet štěstí nebudou chtít). Mám v sobě zmatek a nevím, jak začít jednat.

Lenka

Petra Jarošová odpovídá:

Lenko, moc dobře si umím přestavit vaše dilema. Toto téma řeší spousta žen, a zejména jsou-li v něm zapojeny také děti, je to velmi citlivá věc.

Abyste mohla odejít a nebyly zde překážky, je třeba je přesně identifikovat a pracovat s nimi. Ty největší jsou totiž ve vaší mysli. Samozřejmě, že i na tuto situaci existuje návod. Ten, který vám píšu, již předem počítá s tím, že chcete být v novém vztahu šťastná a že nechcete podobné věci, které vás činí nespokojenou v manželství, řešit později znova.

Víte, není náhoda, jaké partnery si přitáhneme do života. Oni vždycky zrcadlí nás samé. To, co se nám na nich líbí, je v souladu s námi, našimi hodnotami a kvalitami, které jsme již také rozvinuly. To, proč jsme se zamilovaly, zrcadlí kvality, které máme v sobě zatím spíše jako potenciál, ale ještě je nemáme úplně zvládnuté, a díky partnerovi se jim můžeme naučit. To, co se nám nelíbí, je náš vlastní stín. Jsou to vlastnosti, které samy máme, ale nedokázaly jsme je přijmout, akceptovat se s nimi, a proto se zobrazí vně. Ten obraz může mít různé podoby: nepřijatá vnitřní myšlenková a emoční schémata se často projeví jako nemoc či situace, které nás zlobí, trápí, štvou, limitují, kterých se bojíme. A další možností je, že si najdeme partnera, který má přesně ty vlastnosti, které nechceme vidět samy na sobě. Aby nám to došlo, konečně jsme si uvědomily, s čím se vlastně potýkáme, a skrze partnera tyto vlastnosti v sobě uviděly, přijaly a zpracovaly novým způsobem.

Pokud tedy chcete trvalý výsledek, je třeba uvidět určitá témata vašeho života, která se zobrazila ve vašem manželství, a zpracovat je  sobě. Jakmile totiž pochopíte, o co vlastně jde, není již nadále nutné, abyste se učila tím, že setrváváte v neuspokojivém vztahu. Když si vnitřní blokády zpracujete jinak, věci se přirozeně uvolní, a vy se budete moci vydat novým směrem.

Následující návod není na týden; je to spíš cesta, po které se vydáte a na jejímž konci bude vaše svoboda vnitřní i vnější. Ta vnitřní svoboda znamená, že se zbavíte překážek, které vás zatím na vnější úrovni nutí setrvávat v situaci, ve které nejste šťastná.

  1. Potřebujete si uvědomit, že nic není náhoda. Svět je zrcadlem vaší mysli a také váš partner jím je. Vaše nevyřešená vnitřní schémata zrcadlí tak, že vám na něm něco vadí. Najít tato schémata není snadné, když nejste zvyklá takto s myslí pracovat. Dám vám příklad, abyste si uměla představit, jak to udělat: Například co by mohlo znamenat, když byste měla pocit, že vás manžel málo oceňuje a neváží si toho, co pro něj a rodinu děláte. Je zcela bez pochyb, že pokud manžel neoceňuje mě, mám sama o sobě spoustu pochybností. Když si neumím vážit sama sebe, nebudou si mě vážit ani druzí a budou mít tendenci mě ponižovat či využívat. Ale protože si nejsem vědoma vlastních pochybností o sobě, očekávám, že budu zvenku ujištěna, že jsem v pořádku, takže třeba od chválícího manžela. On to neudělá, protože zrcadlí mou nejistotu. A já se na něj zlobím, místo abych si uvědomila, že je pouhým zrcadlem. Kromě toho nejspíš budu mít sama tendenci některé lidi ponižovat, pomlouvat…
  2. Napište si všechno, co vám na manželovi vadí. A co to může znamenat o vás. To jsou vaše nezpracovaná zranění, které zažíváte skrze manžela. Uvědomte si, co na sobě nemáte ráda, protože právě toto je třeba vyléčit. Vzhledem k obecnosti vaší otázky tady nedokážu popsat konkrétnější návod, ale je nutné, abyste začala pracovat s tématy, které naleznete. V každém případě se cítíte pod tlakem a to znamená, že je jedním z vašich témat; být pod tlakem, dovolit druhým, aby na mě tlačili a bezpochyby i tendence nedat druhým prostor. Kromě toho, že něco podobného jste zažila u rodičů, nejspíš naleznete linku událostí, kdy jste se cítila pod tlakem, kdy jste měla pocit, že nemáte volbu, že se musíte chovat tak, jak se od vás čeká… A potřebujete nalézt i situace, kdy jste se sama chovala například k dětem tak, že jste jim nedala volbu. Toto bude ze začátku těžké, budete mít pocit, že taková nejste. Ale dokud čelíte něčemu takovému, není pochyb o tom, že máte sama podobné tendence. Jakmile je uvidíte, přijmete se taková, jaká jste, objeví se prostor změnit samu sebe a současně se mít ráda. Toto je proces, který vám bude nějaký čas trvat, ale díky němu se vysvobodíte z nutnosti zažívat tlak zvenku. Protože přestanete sama tlačit na druhé a také přestanete tlačit sama na sebe, že máte být nějaká…
  3. Co nejlépe dokážete, začněte budovat vděčnost k manželovi. Vděčnost za to, že vám celou dobu ukazuje, s čím máte problém, i když nevědomky. Díky němu se můžete zbavit staré zátěže. Toto je velmi těžká část, protože ego má vždycky tendenci projektovat vlastní problém do někoho jiného. Vděčnost, jakmile ji začnete skutečně zažívat, bude znakem, že už jste svobodná od tohoto vzorce. A také od situace, která vás netěší. Přirozeně se začne ukazovat vaše nová cesta, bez tlaku okolí i vašeho.
  4. Ke svým blízkým, hlavně dětem a manželovi, se chovejte co nejláskyplněji. V mysli jim přejte tolik štěstí, kolik si jen umíte představit. Bez ohledu na to, jak se chovají oni. Postupně si vaše mysl uvědomí, že jste skvělá žena, partnerka i matka, právě proto, že svým blízkým přeje jen to dobré. S tímto narůstajícím přesvědčením se začne měnit realita okolo vás. Vše se začne otevírat. Dělejte přání, ať vašemu muži vstoupí do života žena, kterou bude milovat a ona jeho. Přejte mu lásku z celého srdce. Díky tomu si budete jistá, že i vy si zasloužíte lásku. Ale už tam nebude žádný tlak, bude tam plynutí, splývání… Bude tam prostor pro všechny členy rodiny, aby našli sami sebe a svou cestu.

Vím, že je lehké něco takového napsat a těžké udělat. Určitě můžete svou situaci řešit na sílu a získáte výsledek, po kterém toužíte, možná i rychleji. Ale zůstaly by ve vás pocity viny a pochybnosti, které by se negativně projevily na novém vztahu i vztahu k vaší současné rodině. V každém případě si zasloužíte lásku. Ale stane se to, až tomu uvěří vaše srdce. A srdce nalezne vždy takové řešení, ze kterého vytěží všichni a nikdo neprohraje. Moc vám přeji, aby se vám to podařilo.

 

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“