Nemiluji svého muže

Partnerská poradna on-line

Drahá Petro,
ráda by jsem znala tvůj názor na naší rodinnou situaci.
S partnerem jsem 14 let ve vztahu. Máme spolu 2 úžasné děti (6let a 4 roky). Medituji 4 roky, můj partner nemá o tento směr rozvoje zájem.
Je to asi 5 let, co jsem sama sobě byla ochotná přiznat, že svého muže nemiluji. Dlouho jsem si nalhávala, že to co cítím někde hluboko uvnitř je úplný nesmysl, že můj muž je úžasný, společenský, skvělý otec, tolerantní chlap, kterého si za jeho vlastnosti a činy velmi vážím, každý ho má rád…… Tak JAK JE MOŽNÉ, ŽE CÍTÍM TO CO CÍTÍM???
Je to pár dní na zpět, co jsem (i pod tlakem ostatních událostí-potíže s mým podnikáním, splátky úvěru a nedostatek financí z mé strany) mu to řekla.
Jsme dva lidé, kteří se vždy na všem dokázali domluvit a vyjít si vstříc. I teď se mě snaží pochopit, ale on mě miluje, on se nezměnil a nechce rozbíjet rodinu.
Cítím, že jsme na křižovatce a naše cesty se rozcházejí. I přes to se tě ptám, zda s ním nemám zůstat, nechat jemu i sobě dostatek prostoru a být spolu kvůli dětem?
Děkuji za tvůj čas a názor.

Renata

Petra Jarošová odpovídá:

Renčo, nic není těžší rozhodování, než když se partner chová hezky, je dobrý otec, vlastně je tam úplně všechno, kromě lásky. Když necháš situaci, jak je, budeš v sobě zabíjet ženu, která něco cítí.

Zeptej se té ženy uvnitř, co jí chybí a zda to opravdu není možné prožívat se současným partnerem. Jestli jsi jej dřív milovala a teď už ne, nebo jestli to od začátku byla chybná volba a ty jsi věděla, že tam něco nesedí.

Jestliže je pro tebe těžké se s tvým mužem milovat, bylo by dobré se rozejít, alespoň na úrovni partnerství. Pro děti by bylo skvělé, kdybyste si dokázali zůstat nablízku, s plným respektem pro eventuální nové partnery. Například byty blízko sebe, zachování některých společných rituálů, ale současně netajit nové partnery, když se objeví. Když jim situaci představíte tak, že je v pořádku, že se i nadále máte rádi a že je normální přát mamince a tatínkovi štěstí s novým partnerem, budou to tak zažívat a nebudou se trápit. Jestliže se budete trápit vy a dokonce jim popíšete situaci jako bolestnou, budou se trápit i ony. Je to celé hodně o vás.

Pak je tu druhá věc: popsala jsi své finanční problémy. Jakmile se rozejdete, nebude zde asi žádná finanční pomoc ze strany tvého muže a možná přibude i část finanční odpovědnosti za děti. Zvaž velmi pečlivě, zda jsi schopná se o ně postarat i v případě, že by tvůj muž z nějakého důvodu nemohl nebo nechtěl na děti přispívat. Protože se v tuto chvíli nerozhoduješ jen za sebe, ale i za ně.

Z vlastní zkušenosti vím, že svoboda stojí hodně energie a samoživitelka se musí opravdu hodně otáčet. Počítej s menším množstvím volného času a také budeš nejspíš daleko víc počítat peníze. Je dobré, abys měla plán, jak budeš prakticky vše dělat, kde budete bydlet, jestli budou děti u tebe nebo budete mít střídavou péči a jakou budeš mít práci.

I když je to ze začátku těžké, je opravdu možné vytvořit s manželem nový vztah, můžete být místo partnerů přáteli. Počítej s tím, že je to proces a budeš potřebovat hodně trpělivosti. Když budeš myslet na něj, abys mu pomohla se s novou situací vyrovnat, zvládnete to a oba máte šanci na budoucnost s partnerem, se kterým se budete cítit dobře.

Čeká tě obtížné období, moc držím palce!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“