Obětovala jsem se manželovi

Obětovala jsem se manželovi
Partnerská poradna on-line

Dobrý den. Náhodou jsem narazila na Vaše stránky a hned mě zaujaly tak, že jsem se rozhodla taky napsat. Jsem 19 let vdaná, máme dvě děti 18 let a 15 let. Naše manželství je navenek v pořádku, jen nám nikdo nevidí do,, hlavy“. Před dvěma lety jsem manželovi přišla na nevěru. Odpustila jsem mu, jen jsem chtěla trochu projevů lásky, ale ani po tomto se mi ji nedostalo. Seznámila jsem s mužem, se kterým mi bylo dobře a po čase jsme se zamilovali. Já měla chuť se rozvést, k manželovi už jsem delší dobu nic necítila, jen děti mě držely v rozumové rovině. Manžel se o mé nevěře dozvěděl, ztropil scény, vyhrožoval sebevraždou, a já? Já opět zůstala s ním. Kvůli dětem a kdyby si něco udělal, neodpustila bych si. Trochu se změnil, tráví s námi více času, snaží se i o projevy lásky, jenže já už to nepřijímám. S přítelem jsme se rozešli, ale pořád na něho myslím, cítila jsem se s ním svobodnější. Mám pocit, že jsem celý život obětovala manželovi, jeho přáním a dětem. Chci být taky šťastná a nevím, co mám dělat. Žít v rodině a dál se obětovat, hrát si na lásku, kterou k manželovi necítím a zůstat kvůli dětem, které by rozvod těžko nesly?
Děkuji za radu a přeji krásné vánoční svátky.

Monika

Petra Jarošová odpovídá:

Milá Moniko, už ani nevím, na kolik takových dopisů jsem odpovídala. Vlastně je to velmi jednoduché: pokud opravdu chcete, aby byly vaše děti šťastné, musíte být šťastná sama. Jinak jim sice vytvoříte vnější rámec, zvenku to vypadá jako rodina, ale obsah chybí. Když děti zažijí něco takového, je pro ně téměř nemožné mít v dospělosti normální, tím myslím šťastné, partnerské vztahy. Jediné, co jim ukazujete, je přetvářka a to je také hlavní ponaučení, které si z vaší rodiny odnesou. Hlavně udržet zdání, že to funguje, i za cenu, že se někdo obětuje pro ty slabší. Slabší – teď myslím hlavně vašeho manžela – se nic nenaučí a zůstane slabý. Žádný rozvoj. A měla byste vědět, že jestli život má nějaký smysl, tak hlavně ten, abychom umírali silnější, moudřejší a laskavější, než jsme se narodili. Vy zatím směřujete k tomu, že svou rodinu i sebe naučíte o něco lépe podvádět, předstírat, hrát si na něco, co není. Místo abyste jim ukázala skutečné hodnoty.

Máte-li dceru, je velmi pravděpodobné, že i ona od vás okouká tento sklon k obětování se. Takže jednou také potlačí vlastní potřeby a vyhoví těm, kteří se nebudou chtít rozvíjet, aby zarazila i svůj vlastní rozvoj. Že je oběť v pořádku, poznáte jednoduše. V takovým případě je dárkem, který dáváme z nadbytku, To znamená, že už jste sama natolik šťastná a vnitřně bohatá, že vám vůbec nevadí udělat něco na svůj úkor: zůstanete šťastná tak jako tak. A to není váš případ a ani vaše dcera to, vaší vinou, jednou nebude umět.

Máte-li syna, riskujete, že zkopíruje otcovy slabošské návyky citového vydírání, místo aby se učil hledat v sobě zdroj síly a nežebral ji na ženách.

Ani váš muž nemá takto šanci něco se opravdu naučit. A ani vy ne, protože právě nyní čelíte své vlastní zbabělosti, kterou převlékáte za soucit. Skutečný soucit totiž chutná dobře, je plný inspirace a naplňuje vás radostí. A to i v případě, že víte, že vašeho partnera nyní čeká těžká doba učení se. Vy mu můžete být oporou, myslet na něj, ale nejste povinna být s někým, koho nemilujete. Máte v podvědomí tento vzorec a nejspíš ho má většina žen ve vašem rodě. Když jej tam necháte, nemůžete počítat, že kdy budete opravdu vnitřně svobodná. A ani vaše děti ne.

Vy zatím nevíte nic o skutečné lásce, která by vám umožnila v dobrém odejít od manžela, být mu oporou a současně začít budovat něco opravdového. Máte právo to tak nechat, ale potom nemá význam si stěžovat. Nikdo nemůže za vaši neschopnost činit dobrá rozhodnutí. Ani vy nemáte žádnou vinu. Ale máte v podvědomí vzorec, který nevede ke štěstí nikoho z vaší rodiny. Už tam je, a ve skutečnosti není možné dohledat něčí prvotní vinu na něm. Lze jej však nalézt a vyléčit a změnit tak váš život k lepšímu. A díky tomu i všem členům vaší rodiny, dokonce i vašemu manželovi, kterého by to nakoplo k něčemu smysluplnému místo planých výhrůžek.

Upřímně vám přeji krásné svátky a hodně štěstí, ať už se rozhodnete jakkoli.

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“