Opustil mě manžel a cítím se hrozně sama

Opustil mě manžel a cítím se hrozně sama
Partnerská poradna on-line

Před pár dny mi můj manžel řekl, že už se mnou nedokáže být. Není v tom jiná žena, jen se cítí neustále kritizován. Že si potřebuje dát pauzu a vše si rozmyslet. Vše se mi zhroutilo, zase jsem sama. Naši byli hrozní, otec pil a byl agresivní, matka se mě nikdy nedokázala zastat. Jednou mě málem uškrtil. I u nich jsem se cítila hrozně sama. Odešla jsem od nich co nejdříve a upnula se na svůj vztah, který se ale teď rozpadá. Jsem zoufalá.

Katka

Petra Jarošová odpovídá:

Čeká vás hodně práce. Do vínku jste dostala komplikované rodinné poměry, které vám způsobily spoustu vnitřních zranění, která stále nejsou zahojená. Pokud se je nepokusíte vyléčit, navázat šťastný partnerský vztah a vychovat šťastné děti bude pro vás téměř nemožné.

Zatím jste plná bolesti a křivdy, hněvu, vůči svým rodičům. Jsou pochopitelné, ale nikoli užitečné. Abyste mohla vykročit dál, potřebujete se vyvázat u těchto těžkých pout staré bolesti. Je jen jeden způsob, jak to učinit trvale a efektivně; a tím je soucit.

Zkuste si vzpomenout, jak na tom byli vaši rodiče, když byli malí. S velkou pravděpodobností zažívali podobná dramata, jaká potom ukázali vám. Pokud nenalezli u svých vlastních rodičů dostatek lásky, bezpečí a ocenění, nemohla se v nich rozvinout schopnost zažívat sebe sama jako lásky hodného, milovaného člověka A když v sobě tyto kvality nevidíme, nevidíme je ani u ostatních. Tedy ani u svých dětí… Vaše rodiče nikdo nenaučil, jak vychovávat děti, aby byly šťastné, protože jejich rodiče to také neuměli. A tak toto smutné dědictví předali dál vám. Je dobře, že ještě děti nemáte, protože byste jim předala stejně bolestný vzorec.

Váš partner se zřejmě cítil stejně nedoceněn a nedostatečně milován, jako jste se cítila vy. Pokud jste zažívala slovní agresi doma, je velmi pravděpodobné, že máte také sklony k agresivitě a jemu se to nejspíš nelíbilo. Věřím, že tam nebyl žádný zlý záměr z vaší strany, že to pokaždé jen tak „ujelo“.

Potřebujete udělat dvě hlavní věci:

odpustit svým rodičům a uvědomit si, že se sice nechovali hezky, ale že to jednoduše lépe neuměli. A že sami také nejsou šťastní a nejspíš už se jim to ani nepodaří.

A odpustit sobě a začít se mít ráda. To je dlouhý proces, protože jste doposud nejspíš spíše vnímala své záporné stránky, než kladné. Začněte si zapisovat vše, co se vám kdy podařilo, i úplné maličkosti, jako že se na vás někdo usmál v tramvaji. Potřebujete svou mysl postupně přesvědčit, že jste správná holka, jen vás potkalo hodně těžkých situací. Jakmile uvidíte svoje dobré vlastnosti, uvidí je i lidé okolo vás a začnou se k vám lépe chovat. To vás povzbudí, budete se cítit lépe a postupně bude čím dál uvěřitelnější, že jste skvělá žena a že být s vámi je ráj na zemi.

A potom se buď vrátí váš manžel, nebo se objeví někdo jiný. Můžete být šťastná a mít šťastnou rodinu, jen je třeba se zbavit starých bolestí.

Pokud by se vám hodně přitížilo a měla jste pocit, že vám život už nestojí za to, neváhejte a vyhledejte pomoc. Brát nějakou dob léky není žádná ostuda a vám to může pomoci dostat se přes obtížné období. Držte se!

 

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“