Opustil mě manžel

Opustil mě manžel
Partnerská poradna on-line

Nedávno mě opustil manžel z důvodu, že ho už nebavilo soužití se mnou. Nic navenek neprezentoval a pak mi během týdne sdělil, jak střádal plány k odchodu. Máme spolu 2 děti. Je možné ho získat zpět?

Lucka

Dobrý večer, mám dotaz, s manželem jsme 11,5 roku žili v harmonickém manželství. Máme spolu 2 děti a nyní mě manžel opustil, že už mě nemiluje a odešel. Prý už to půl roku plánoval, že ode mě odejde. Prosím o radu, jakým způsobem ho získat zpět. Uvedl pouze tento důvod a další věci které mu vadily. Společné nákupy atd.

 

Karolína

Petra Jarošová odpovídá:

Karolíno a Lucko, hned za sebou se mi sešly vaše velmi podobné dopisy. Protože to vypadá i na podobné souvislosti, zveřejňuji je najednou. Na úvod chci napsat, že si umím představit, jak je taková situace těžká, když máte zůstat samy se dvěma dětmi. A že to bylo jako blesk z čistého nebe.

Přesně toto mě zaujalo na obou vašich dopisech. Je zvláštní, že ani jedna jste s něčím takovým nepočítala. Že se něco takového stane mužům, kteří jsou zpravidla bez intuice, že si nejsou vědomi, že jejich partnerka není spokojená, to je celkem běžné. Protože oni jsou hlavně orientováni vně, na svou práci a aktivitu a hnutí mysli, svá či partnerčina, si příliš neuvědomují. To, že se to ale stalo ženám, je něco úplně jiného. A je na to jen jedna odpověď, i když se vám nebude líbit: že vás už nějaký čas nezajímalo, jak se vaši partneři cítí, co prožívají, po čem touží. Nebo jste to věděly, ale udělaly jste jen málo pro to, aby se cítili vedle vás ocenění, silní, zajímaví. A je otázka, jak moc jste se zajímaly i o to, jak vy jste zajímavé, přitažlivé pro ně. Když běžný provoz a starosti všedního dne zahluší tu skutečnou, niternou komunikaci a výměnu mezi partnery, koho by to bavilo? To neznamená, že utečeme před starostmi a běžným provozem. I to lidé dělají, ale není to řešení. Je důležité si stanovit priority a čas, kdy jste spolu, zajímáte se jeden o druhého, nezačít vynechávat důležité součásti partnerského soužití.

Je zjevné, že jste pro své muže ztratily i fyzickou přitažlivost. A pokud chcete, aby se vrátili, je třeba na této rovině zapracovat. Jak moc vás vaši partneři stále vnímali jako vzrušující ženy, na které jsou hrdí, že je mají po boku? Muži nejsou od přírody naprogramovaní na monogamní vztahy, na rozdíl od žen, které by po nich toužily, opět z genetických důvodů, aby zabezpečily sebe a své děti do budoucna. Pokud tedy žena chce, aby muž zůstal navzdory volání genů, je třeba, aby pro to něco udělala. A v podstatě to musí dělat celoživotně. Velmi zjednodušeně napsáno, muž potřebuje mít zaručen přístup k sexu dle svých potřeb, být nasycen a být oceněn. Současně on sám potřebuje mít pocit, že na svou partnerku může být hrdý, v podstatě, aby se s ní mohl naparovat. A hlavně potřebuje cítit doma pohodu, když se vrací z práce, aby se domů těšil. Potřebuje vědět, že žena mu dá prostor odpočívat, že ho bude respektovat a nebude přehnaně zatěžovat svým mluvením, které je pro většinu mužů zcela nepochopitelné. Pochopitelně s určitým věkem začnou spíše převládat duchovní hodnoty, hloubka jejich vybudovaného vztahu, společné zkušenosti a také vše, co se jeden od druhého naučili. Pro mnoho mužů, má-li vztah tyto kvality, je to dostatečným důvodem, aby neměli důvod hledat jinou partnerku nebo odejít jen tak. Můžete si stěžovat, že je to nespravedlivé a třeba i ano, že žena musí vynaložit daleko víc úsilí, než muž, ale pokud svého partnera opravdu milujete, pak není vůbec těžké, naopak je skutečnou radostí, dělat vše pro to, aby se cítil šťastný. Takový muž potom vydá maximum sil, abyste se cítily v bezpečí materiálně i fyzicky a položil by pro vás bez váhání život.

To, co se vám stalo, a je to po letech ve vztahu velmi pochopitelné, je takové usnutí na vavřínech. A protože nezadaných žen je spousta, klidně se mohla objevit nějaká mrkajda, která má ještě dost sil, aby se snažila o sto šest vaše partnery uspokojit všude, kde jste to vy zanedbávaly. A to natolik, že jste si ani nevšimly, že už s vámi ve skutečnosti nejsou dávno. Domů donesli své tělo, ale jejich mysli už byly jinde.

Určitě je stále šance, aby se vrátili. Ale potřebujete udělat hodně práce, aby měli důvod, aby se vrátit chtěli. Ne kvůli špatnému svědomí, ne kvůli tomu, že jim to někdo vyčítá, ale proto, že je budete opět inspirovat jako partnerky a ženy. Každá z vás určitě ví, v které oblasti můžete přidat a na které zapracovat, abyste pro své muže opět byly atraktivní. A i kdyby to náhodou nevyšlo, vše, co se nyní naučíte, můžete využít v dalších vztazích, které se mohou objevit. A už budete poučené ze svých chyb a tím budete mít daleko větší šance, že se bude vše odehrávat ke spokojenosti celé rodiny.

Upřímně vám přeji, abyste se co nejdříve vzpamatovaly z tohoto šoku, který je úplně pochopitelný. A abyste našly sílu ke změně, která vám určitě pomůže žít daleko šťastnější a bohatší životy.

 

 

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“