Opustil mě můj první partner

Opustil mě můj první partner
Partnerská poradna on-line

Je mi 17 let. Poznala jsem kluka (19), který mi změnil život. Bezhlavě jsme se do sebe zamilovali a trávili spolu každou volnou chvilku. Byl to můj první partner. Zažili jsme spolu ty nejkrásnější chvíle. Pro mě to byla láska s velkým L a on říkal, že v životě nikoho tolik nemiloval. Můj partner byl hodný a úžasný, nikdy mi ničím neublížil, občasné výměny názorů bral vždy s klidem a usmiřovali jsme se takřka hned. Říkal mi, že se mnou chce žít navždy, vzít si mě, mít se mnou děti. Rozuměli jsme si po všech stránkách a na všech frontách. Po osmi měsících krásného vztahu mi oznámil, že potřebuje chvíli pauzu, protože neví, co cítí a potřebuje být sám. Respektovala jsem to, nicméně týden jsem vkuse probrečela. Po zhruba necelém týdnu jsem se rozhodla mu napsat a domluvit se na schůzce, abychom to společně vyřešili. Řekl mi, že nevidí jiné východisko, než vztah ukončit. Velmi mě to ranilo. Viděla jsem na něm, že ho to také mrzí, sám to říkal a také říkal, že je to možná jen stav, který potřebuje překonat. Pořád opakoval, že není vyloučeno, že se vrátí. Já však nevěřím tomu, že se vrátí. Znám ho, když se k něčemu rozhodně, nejde zpět. Hrozně mě ranilo jak z ničeho nic se to událo. Ještě dva dny před onou pauzou mi říkal, že mě miluje a nechce ztratit. Jsem zoufalá. Pořád pláču, stále ho miluji.

žEva

Petra Jarošová odpovídá:

Evo, umím si představit, jak se cítíte. Když jsem zažila svůj první rozchod v 17, plakala jsem celý týden bez přestání, stejně jako vy. Jakoby v srdci vybuchla bomba.

První láska by měla být přesně taková, jak píšete, s velkým L, abychom na ni mohly vzpomínat v dobrém. Jen málokdy se ale podaří, že zůstaneme s tím prvním, i když i to se stává. To, že jste byla se svým prvním klukem šťastná a že máte hezké vzpomínky, je velmi dobrý základ pro vaše budoucí vztahy. Ukazuje to vaši zralost a schopnost přitahovat muže, kteří se k vám chovají laskavě a vidí vaše kvality. To je velká věc. Máte již vybudovanou vnitřní noblesu a jemnost. To je dnes vzácné, protože spousta mladých dívek si nese tolik zranění z rodin, že se ze strachu z bolesti začnou chovat hrubě. Jenže tím si začnou přitahovat muže, kteří se k nim chovají odpovídajícím způsobem a ony hromadí další a další zranění.

Vaše jemnost a noblesa jsou krásné a vzácné a také nebyly příčinou toho, že váš chlapec odešel. V žádném případě se nesnažte samu sebe změnit ve smyslu stavění ochranných bariér a rozvíjení nedůvěry k mužům. Pokud byste to udělala, vaše cesta za láskou se zbytečně prodlouží a také by vás na ní čekalo daleko více bolesti, než je nutné. Není jisté, zda příčinou odchodu vašeho chlapce byla jiná dívka, i když je to možné. I kdyby ale ne, přestal vás zjevně cítit jako zdroj vnitřní síly a inspirace. Toto nesouvisí s tím, jak vypadáte a jak se chováte; zvenku se mu určitě stále líbíte a také si vás váží pro vaši laskavost a jemnost. Jenže jste na něm začala být závislá. Nedokázala jste udržet lásku, která je v čisté podobě štědrostí, dáváním a radostí a začala jste víc brát, než jste byla schopná poskytnout.

Toto je velmi těžká lekce, o které vám teď chci napsat, protože většina žen se ji nenaučí za celý život a vás čeká už v 17 letech. Když ji ale zvládnete, máte šanci prožít to, o čem se ostatním jen zdá: můžete si najít muže, který vás bude milovat po celý život a bude s vámi tak dlouho, dokud si to vy budete přát.

Jestli milujete, nebo jste na někom závislá, se nepozná v době, kdy je vše v pořádku, tedy kdy je on s vámi. Pozná se to tehdy, když chce odejít. Skutečná láska je zcela respektující: pokud on potřebuje něco jiného, než nabízím, přeji mu z celého srdce, aby to našel. Když mi dal tolik lásky a byla jsme s ním tak šťastná a současně už mu nedokážu dát to, co potřebuje, upřímně se raduji, když to nalezne jinde. Když ale chce odejít a já trpím, znamená to, že to, čemu jsem říkala láska s velkým L, byla čistokrevná závislost. A závislost znamená, že nejste schopná tomu druhému dát, co potřebuje. I když zvenku to tak vypadá: chováte se k němu hezky a staráte se o něj, děláte vše, aby byl spokojen. Jenže na citové úrovni to tak není. Všechny ty věci, i když si toho nejste vědomá, dáváte proto, aby vám dal lásku. Znamená to také, že jste doposud neuměla vidět všechny své kvality. Někde hluboko jste to prožívala tak, že když je vám on ukazoval tím, že byl s vámi, viděla jste sebe jako hodnotnou bytost. Když odešel, cítíte se bezcenná. Všechny vaše dobré vlastnosti měly hodnotu, jen když je on ocenil. Když o ně nestojí, jakoby neexistovaly.

Tohle je lekce, kterou potřebujete projít a naučit se ji. Že jste krásná, zevnitř i zvenku, i když to zrovna nikdo nevidí. Je to druh sebevědomí a vnitřní síly, která je na ženě nejvíc sexy, bez ohledu na váhu, míry a barvu vlasů. Jakmile jste si jistá sama sebou, aniž vám to někdo potvrzuje svou láskou k vám, jste pro muže vzrušující a zajímavá. Když začnete být závislá, ani nejkrásnější křivky a dokonce ani nejvybranější chování nebudou stačit.

Váš partner se může ještě vrátit, ale nepřijde, když zůstanete stejná, jako jste teď. On chce vnitřně silnou ženu. Když se v ni proměníte, přijde zpět, nebo se objeví někdo ještě lepší. Silná ale není hrubá ani necitlivá. To jsou chyby, které většinou ženy dělají. Abyste dostala, co si přejete, potřebujete se naučit, že odchod muže, kterého milujete, nemusí bolet. Naopak může být zdrojem radosti a velké vděčnosti. Když to dokážete. váš život se změní navždy. Napíšu vám, co dělat, ale potřebujete hodně vytrvalosti, protože budete pracovat s hlubokým návykem si myslet, že v určitých situacích je nutné trpět. Tento návyk právě souvisí s naší závislostí na druhých. Když jste vnitřně svobodná a znáte svoje kvality, přejete každému štěstí a zároveň jste si jistá, bez jakýchkoli pochybností, že vy si je zasloužíte také. A když s vámi váš chlapec již není šťasten, nevadí, přijde někdo další, vše je v pořádku, jak to je. A jak na to? Čeká vás minimálně několik týdnů, možná měsíců, práce. Když ji uděláte, vrátí se vám v podobě šťastného partnerství:

  1. Udržujte v mysli upřímnou vděčnost k vašemu chlapci za vše krásné, co pro vás udělal.
  2. Uvědomujte si, že vám ukazoval vaše nádherné kvality, které jste bez něj na sobě neuměla vidět a pomáhal vám si je uvědomit. Ty kvality jste již měla, ale neviděla jste je. Vše krásné, co jste prožívala, radost, inspirace a pocit bohatství, by se neobjevilo, kdyby jste je v sobě již neměla. On byl spouštěčem k tomuto prožitku. Potřebujete se to naučit zažívat i bez něj. Cítit stejnou radost a inspiraci, i když tady není. Lze to, protože jsou vaší podstatou. Když to dokážete, už nikdy nebudete závislá. A paradoxně ani sama, protože v tom okamžiku začnete vyzařovat skutečnou, svobodnou, bezpodmínečnou lásku.
  3. Od okamžiku, kdy se probudíte až do doby, kdy jdete spát, si představujte, že z vašeho srdce září nádherné světlo ke všem lidem a dává jim vše, co potřebují. Všichni touží po lásce a vy jim ji dáváte. Děti mají dost jídla i hraček a žijí v míru. Soustřeďte se na to, jak léčíte bolest všech lidí.
  4. Když se objeví otázka, kdo dá lásku vám, připomeňte si, že tahle otázka je jen důkaz toho, že jste stále ještě závislá a že neumíte milovat bez podmínek a očekávání. Ptá se ego, které chce dostávat a předstírat lásku a vy mu nesmíte věřit. V prvních dnech či týdnech bude velmi silné a vy jej neposlouchejte. Jako v té pohádce: nesmíte se ohlédnout zpět, jinak vás chytí zlá čarodějnice. Vy teď jdete dopředu a staré návyky necháváte za sebou, ale ony se budou po nějakou dobu snažit vás zlákat zpět.
  5. Když to budete dělat, velmi brzo se objeví zpětné vazby od vašeho okolí. Když totiž začnete dávat lidem lásku jen tak, změní se vaše vyzařování, budete najednou jiná, plná energie a ostatní si toho všimnou. Budou čím dál raději ve vaší přítomnosti. Budou cítit váš upřímný soucit a přání, aby byli šťastní, aniž byste za to něco očekávala.
  6. A ve vás se začne rodit nový druh prožitku: uvědomíte si, jak moc jste schopná obdarovávat druhé, budete víc a víc prožívat, že VY jste láska. Že o ni nemusíte žebrat ani pro ni plakat, protože jste sama zdrojem.
  7. Tento prožitek bude sílit a okolo vás se začnou objevovat muži, kteří na vás budou reagovat jako na ženu. V této době se s velkou pravděpodobností začne ozývat váš bývalý partner.
  8. A v tom okamžiku hrozí pochybení: když bude zpět, budete mít tendenci spadnout zpátky k původnímu způsobu prožívání. Zase začnete očekávat a budete mít tendenci zase na něm být závislá. Musíte být velmi bdělá a stále v sobě udržovat vědomí, že je úplně v pořádku, když bude s vámi, ale když by chtěl odejít, je to také dobré. Protože vy jste tak skvělá, že se tak jako tak někdo zase objeví.
  9. Tato jistota způsobí, že bude cítit prostor, který mu dáváte a bude mu to příjemné. Protože to většina žen nedovede, ocení to. A nejspíš i zůstane.
  10. Pokud ne, přijde další muž. A poznáte, že je to ten pravý a on pozná vás. Udělá vše pro to, aby vás získal.

Tento návod vždycky funguje, není výjimka. Je snadný a současně nejtěžší na světě. Protože se bavíme o prožitku. Když o tom budete jen mluvit, ale nebudete to tak prožívat, nic se nestane a budete se dál trápit. Když to dokážete, dostanete vše, po čem toužíte. Máte obrovský potenciál to zvládnout. Z celého srdce vám přeji štěstí!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“