Otec zpracovává syna proti mně

Otec zpracovává syna proti mně
Partnerská poradna on-line

Dobrý den Petro,chtěla bych se zeptat co mám dělat,když otec našeho dítěte zpracovává syna proti mně a mé rodině.Já o něm před synem špatně nemluvím pouštím ho za tatínkem kdy se mu zachce.Synovi je 13 let.Snažím se syna vést k učení a k zodpovědnosti, chci,aby z něho vyrostl vzdělaný a zodpovědný člověk.Jenomže syn se vrací od otce protivný a s opačnými názory.Mrzí mě to.Tatínek se mu opíjí ,vykládá a směje se v hozpodě jak má syna zpracovaného na svoji stranu.Mně to nepřipadá normální a jenom žasnu a nevím si s tím rady.Poradíte? Dana.

Dana

Petra Jarošová odpovídá:

Dano, teď nemůžete udělat skoro nic. Je v pubertě a dost logicky se staví proti vám, která se snažíte vštípit mu užitečná pravidla a návyky.

Nicméně pokud jste jej vychovávala od dětství, po pár letech vzpoury se k nim vrátí. Přirozeně znova ocení hodnoty, jimž jste jej od dětství učila. Máte za úkol naučit se důvěřovat své výchově. Puberta je těžká a spousta dětí ji zažívá opravdu intenzivně, včetně boje proti všemu, co považují za omezení svobody.

Může se klidně stát, že si zkomplikuje život. Vykašle se na školu a začne se flákat. Potom je zásadní nechat jej se v tom vykoupat. Beze zloby, s hlubokým pochopením a láskou. Jakmile zjistí, že bez vzdělání nedostane skoro žádné peníze, vše si uvědomí a začne na sobě pracovat.

Některé děti potřebují tuto zkušenost. Díky ní zpětně ocení vše, co jim rodiče dali. Ale to není hlavní. Hlavní je, že se díky tomu vrátí na správnou cestu.

Nesoustřeďte se na to, že špatně skončí; tím to jen posilujete. Dělejte, co můžete a důvěřujte všemu, co jste do něj vložila. Musí si projít procesem, kdy se rozhodne buď následovat váš příklad nebo svého otce. Silou ani vydíráním jej nedonutíte. Musí na to přijít sám.

Hodně štěstí!

„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“