Partner a já máme problém s komunikací

Partner a já máme problém s komunikací
Partnerská poradna on-line

Dobrý den milá Petro,
děkuji za veškerou inspiraci na Vašich stránkách! Zhruba půl roku se vídám s přítelem, který je introvertní a není příliš komunikativní. Partner má hodně lidských kvalit, kterých si na něm vážím. Je citlivý, empatický, spontánní a cítím se s ním příjemně a bezpečně. Nejsem si ale jistá, jestli to, že máme každý rozdílné potřeby komunikace, nebude v budoucnosti problém. Bohužel nemám ideální vztah s mým otcem, jsou tam také problémy se vzájemnou komunikací, vidím tam tedy paralelu s mým současným vztahem. Na vyřešení vztahů s rodiči a traumat z minulosti již delší dobu pracuji, ale mám pocit, že potřebuji nějaký nový impuls, aby se to posunulo kupředu. Cítím, že problém s komunikací je ovlivněný mým sebevědomím. Pokud ho mám narušené, snadněji se mě dotkne to, že se mnou partner příliš nekomunikuje, mrzí mě, že nejeví větší zájem o věci, které dělám. Zároveň sklouznu k lítosti, protože si uvědomuji, že něco velmi podobného se mi děje i s mým otcem a zažila jsem to i v předešlém vztahu. Řeším to tak, že vše, co mi přijde podstatné, mému partnerovi říkám, aniž by se mě na to sám od sebe ptal. Přála bych si ale, aby naše vzájemná komunikace byla oboustranná a probíhala přirozeně. Přítel byl před vztahem se mnou dlouhou dobu sám (10 let). Budu moc ráda za Vaši radu.

Nikola

Petra Jarošová odpovídá:

Nikolo, jste šikovná, že jste si všimla paralel ve svém životě, které se zrcadlí v potížích s komunikací s muži. Zejména tam, kdy vám záleží na tom, aby vás oceňovali a akceptovali, což se zatím z vašeho pohledu neděje tak, jak byste s přála.

Problémy se sebepřijetím, jichž jste si vědoma, se ve vašem případě zobrazují tímto způsobem. Znamená to, že je to téma, které je pro vás důležité a v tomto životě máte za úkol své, starými, podvědomými vzpomínkami poškozené sebevědomí, zpracovat novým způsobem, který vás již nebude zraňovat. Práce s tématy, jak tento způsob zpracování podvědomých zranění nazývám, znamená, že ve vašem životě se zrcadlí téma komunikace s muži, skrze které můžete zpracovat stará zranění, jichž některých si jste vědoma, ale většiny z nich nikoli.

Je pravděpodobné, že toto téma, tedy obtížnou, neuspokojivou komunikaci s partnery či otci, naleznete u více žen vašeho rodu. Zkuste se zamyslet a pohledat, jistě to tak je. Takže ve vašem systému jsou obsaženy všechny vzpomínky žen rodu, ze kterého pocházíte, ze strany otce, matky nebo obou, které se nějak podobají tomu, co zažíváte. V okamžiku, kdy se vnější situace nějak podobá těm, které jsou v vašem podvědomí, i když si je nepamatujete a vztahují se i ke vzpomínkám žen v minulosti vašeho rodu, staré vzpomínky začnou být aktivními, rozvibrují se a prakticky zabrání tomu, abyste novou situaci mohla zažívat se svěžím pohledem. Místo toho je poškozená minulostí, která byla bolestná a mnohokrát jste při ní zažila ponížení jako žena. Tyto vzpomínky jsou trvalým zdrojem stresu v této oblasti a přitahují situace se stejnou vibrací; tedy muže, kteří budou mít tendenci se k vám chovat ponižujícím způsobem. To, že vašemu partnerovi říkáte, aby se nechoval tak, jak chová, vám nepomůže, dokud se tato stará zranění nevyléčí a tím nezmizí stres, který nutí muže, na kterých vám záleží, aby se chovali způsobem, který vás zraňuje. Není to od nich nic osobního – oni vám nevědomě zrcadlí vše, co máte sama v sobě nevyřešené. Takže váš partner není příčinou ani viníkem a nespíš se změní, jakmile tento stres, vytvářený nevyléčenými vzpomínkami, zpracujete novým způsobem. Existují metody, které lze použít, ale nejsou přenosné písemně – potřebujete se nejspíš setkat s někým, kdo vám s tím pomůže.

Aby došlo k trvalé úlevě, je třeba, abyste udělala kromě výše uvedeného ještě jednu změnu: zažíváte následky příčin, které zaséváte sama; to znamená, že sama máte tendenci druhé hodnotit a podceňovat. Chápu, že první reakce bude, že to není možné, ale dejte si čas podívat se do své mysli a najít situace, ve kterých by se druzí díky vám mohli cítit nedostatečně respektovaní, přijímaní. Až si uvědomíte, jakým způsobem to děláte, a to může být i jen v mysli, nemusí to být jen slovy či skutky, zkuste si uvědomit, že i oni se cítí podobně jako vy, když nedostanete dostatečný prostor nebo respekt. A změňte to nejlépe, jak dokážete. Jakmile to uděláte, zjistíte, že i vy sama máte daleko víc podpory ze strany druhých a nevyhnutelně to pomůže vašemu sebevědomí i sebepřijetí. A je to.

Vytrvejte, určitě to dokážete. A nejspíš budete překvapená, jak moc se zlepší vaše komunikace s partnerem i s dalšími lidmi. Držím vám palce!

 

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“