Partner ani já nemáme peníze

Partner ani já nemáme peníze
Partnerská poradna on-line

Naším největším problémem je nedostatek peněz. Protože partner ani já nemáme práci. V zálibách, názorech a smyslu pro humor si rozumíme. Jsme spolu už přes 3 roky, ale partner není schopný si za celou dobu najít práci. Ale snaží se, v poslední době na mou radu usilovněji. Já 2 x měla krátkodobě práci, ale v posledním zaměstnání byly děsné pracovní podmínky. Hledám si práci až v dalekém velkém městě, protože kde bydlím, je velká nezaměstnanost. Jenže nemám tolik peněz, abych si mohla hned od začátku platit ubytovnu. Chci pracovat nejlépe ve svém oboru prodavačky, ale ráno se leckdy chodí už na 5:00 hodin a v tom je problém. Protože první spoj od nás do velkoměsta přijede v 5:33 hodin. Ještě je možnost spolubydlení v pokoji v bytu, ale chtějí Nájemní smlouvu, jenže člověk nemá nikdy jisté, že v nové práci zůstane po zkušební době. Nejvíc mě trápí, že spolu s partnerem nebydlíme a že to kvůli velkému nedostaku financí nejde. Navíc mi je už 29 let, chci se vdát a mít konečně dítě. Partner má ultimátum, aby si do konce února našel zaměstnání. Má smysl ještě čekat nebo bude lepší rozchod dříve ?

Martina

Petra Jarošová odpovídá:

Martino, opravdu vám věřím, že to není snadné a že z vašeho pohledu vypadá celá situace neřešitelná. Taky bych vám chtěla napsat, že rozchodem s partnerem toho mnoho nevyřešíte, protože on je jen zrcadlem úplně stejného problému ve vaší vlastní mysli. Dá se říct, že máte stejnou „nemoc“, která se jmenuje neschopnost vidět vlastní vnitřní bohatství.

Pravděpodobně jste od malička viděla u rodičů, že stále nebyly peníze, když měli práci, plat byl nízký, na nic se nadalo pořádně ušetřit, nikdy jste si nemohli dovolit to, co jiné rodiny. Určitě vám jako holčičce zůstalo spousta nesplněných materiálních přání. S největší pravděpodobností zažíval i váš partner něco podobného. Nikdy jste neměla pocit, že je normální mít se dobře, že je normální mít dostatek. Nemají ho ani vaši rodiče. Svět je pro ně i pro vás plný překážek, jak získat, co potřebujete, i když nejste nijak nároční. Dokonce je těžké i najít práci, a když už ji najdete, je ve městě, do kterého vám nic nejede, nebo kde nemůžete bydlet.

Vy nemáte peníze na kurzy a semináře, ale máte spoustu času. Potřebujete začít pracovat s vlastní mentální chudobou, která se zrcadlí jako chudý partner i jako špatné podmínky pro život. I když nemáte peníze, můžete začít chodit do knihovny, kde vám za rozumný obnos půjčí knížky o tom, jak přemodelovat svůj způsob uvažování o materiálním bohatství. Vnější svět je jen obrazem toho, co máte ve svém podvědomí, jak jej formovala vaše rodina a společnost okolo vás. V chudém kraji je skoro nemožné přemýšlet bohatě, proto to neumíte. Ale můžete se to naučit, pokud opravdu chcete, aby se váš život změnil. Začněte tím, co je možné, právě těmi knížkami. Když se knihovnice zeptáte, poradí vám.

Chtěla bych vám napsat, že je to cesta na dlouhou trať, a vaše podmínky, když na sobě budete pracovat, se budou zlepšovat krok za krokem, možná krůčkem, ale budou. Potřebujete vytrvat. Je to, jakoby ve vašem podvědomí byl velký dluh, třeba sto tisíc. A vy jej prací na sobě začnete splácet. Po nějakou dobu, i když už poctivě splácíte, stále jste v mínusu, proto můžete mít pocit, že se toho moc nestalo. Ale v určitém okamžiku, když je vaše morálka dobrá, je dluh splacen a vy už jdete do plusu. Ani tam to ještě není žádná hitparáda, ale pak přijde čas, když už máte určitou úroveň nadbytku. Už si můžete občas dovolit nějakou radost. Ten pocit radosti vás ubezpečí, že je to možné, vy se uvnitř trochu uvolníte a to způsobí, že se něco stane ve vašem životě, třeba že dostanete lepší práci A tak krok za krokem.

Čím víc jste mentálně v mínusu, tím větší trpělivost potřebujete, než se dostanete do úrovně dostatku. Ale když to budete dělat, když se nevzdáte, dokážete to. Bylo by dobré, kdybyste se do práce pustili s partnerem oba, protože máte úplně stejný problém a mohlo by to vaše partnerství posílit. Přestaňte se bát překážek a začněte hledat cesty; určitě existují, i když je těžké je najít. Upřímně vám přeji, ať to dokážete!

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“