Partner bydlí s bývalkou

Partner bydlí s bývalkou
Partnerská poradna on-line

Dobrý den,

četla jsem příběh Ivety z 3.10.2014, že její partner čeká dítě s jinou ženou. Bohužel jsem v obdobné situaci. Vztah s mým partnerem trvá čtyři měsíce a můj partner také čeká dítě se svou „bývalou přítelkyní“. Bývalou ale tak, že s ní zatím pořád žije v jedné domácnosti a tvrdí mě, že se ona do Vánoc 2015 odstěhuje. Nevím co mám dělat, čekat až se tak stane? Nechce se nastěhovat ke mě, i když jsem mu to už několikrát nabízela. Tvrdí, že v garsonce, ve které žiji bychom neměli ani jeden žádné soukromí, kdyby jsme ho potřebovali.

Nejsem ani tak zoufalá z toho, že s ní čeká dítě. V dnešní době je to docela na denním pořádku. Ale spíše mě neskutečně zabíjí to jeho společné bydlení s ní. Nevím, jak si to mám vysvětlit a jak se k němu chovat. Ke mě přijede třeba na víkend. Vídáme se i přes týden, pracujeme spolu v jednom zaměstnání, ale pocit, že mě říká, že mě miluje ale ve skutečnosti se pořád vrací k ní je strašný.
Tvrdí, že má pocit se o to dítě postarat. V tom mu nebráním, ale proč pořád s ní v jednom bytě?

Denisa

Petra Jarošová odpovídá:

Deniso, jasně, že je to nepříjemná situace a není divu, že se kvůli ní trápíte. Ale není žádná náhoda, že jí čelíte a stojí za to se zkusit podívat, co vám váš partner ukazuje o vás samotné.

Ve váš prospěch mluví vaše tolerance ohledně toho, jak popisujete, že dneska je už běžná věc, s někým čekat dítě a s někým jiným chodit. Ale pokusme se prověřit, jestli to zatím neukazuje spíš na vaši nejistotu a chybějící sebedůvěru. Vy jste se totiž dostala do role prosebnice; to vy v tomto vztahu taháte za kratší konec. A to přesto, že nejistý by se měl cítit spíš on. On čeká dítě s jinou, on je v nevýhodě oproti jiným mužům bez závazků, kterým byste mohla – aspoň v jeho očích –  mít tendenci dát přednost. Ale vy to prožíváte úplně opačně. Místo, aby se bál on o vás, se vy trápíte kvůli bývalé partnerce.

Vy už máte příchuť toho, jak chutná vnitřní síla, proto se vědomě snažíte o toleranci a to je dobře. Ale na druhou stranu se ještě necháte zbytečně snadno znejistit vnějšími podmínkami. Když se k vám nechce nastěhovat, začnete pochybovat o sobě, nebo o jeho vztahu k vám, místo abyste si jasně řekla, co ještě snesete a co už je za hranou dobrého vkusu a úcty, se kterou by se k vám měl partner chovat. Vy tu hranu máte pojmenovanou v mysli, ale není skutečně vybudovaná. Nedávejte mu zatím ultimáta, protože byste je nejspíš neustála a zbytečně se trápila či ponižovala, když byste je potom měla tendenci brát zpátky. Abyste dostala, po čem toužíte, potřebujete si přesně zpracovat a pojmenovat pochybnosti, které o sobě máte. Buďte konkrétní a upřímná. S nimi je třeba pracovat, aby se postupně rozpustily. Jakmile to zvládnete, uvidíte své kvality bez jakýchkoli pochybností a žádná situace tomu nebude moct zabránit. Čím víc si budete jistá sama sebou a svým vnitřním bohatstvím, tím víc je uvidí i on a začne se bát, že by si toho mohl všimnout i jiný muž. A to se projeví v jeho chování, protože rázem s vámi bude chtít bydlet, aby si vás ohlídal.

Je jedno, jestli to bude tento muž, nebo nějaký jiný. Vy máte být ta vnitřně silnější a on si vás má hledět. Vy na něj budete zářit lásku a on vás bude chránit. Krásná výměna. Jen se nenechte zaseknout v tomto schématu vlastních obav a pochybností. Uvidíte, že to můžete zvládnout, váš život se úplně změní!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“