Partner hraje hry

Partner hraje hry
Partnerská poradna on-line

S partnerem jsme spolu přes rok, bydlíme spolu dá se říct od začátku vztahu. Je mi 22 a jemu 23. Nyní čekáme miminko. Oba se těšíme, ale mezi námi je to špatné. Partner neustále řeší moji minulost (skoro v každé hádce). Vždycky se pohádáme kvůli maličkostem a pak dělá, že se nic nestalo, ale mě to štve dál. Začal hlavně hrát na počítači a to celkem dost často. Málokdy jsem ho donutila přestat hrát. Slibuje mi, jak to omezí a budem spolu. Já chci s ním být co nejvíc, ale on by spíš hrál. Bojím se, až porodím, nechci na to být sama, a k tomu máme ještě psa. Vyčítá mi ještě že jsem doma a ležím, tudíž prý nic nedělám. Vařím, uklízím, chodím se psem, chystám mu po práci jídlo. A on jen dojde, nají se a jde hrát hry. Je to horší a horší, cítím že mu na mě už nezáleží. Chová se ke mně zle, vůbec necítím od něho lásku. Nevím, co mám dělat, jak to změnit, aby to bylo zase fajn.

Kristýna

Petra Jarošová odpovídá:

Kristýno, vypadá to, že jste to moc uspěchali. Rozhodli jste se pro společný život daleko dříve, než jste se vzájemně znali, takže teď zažíváte následky svého urychleného rozhodnutí. Minulost řeší proto, že žárlí; to je znak jeho nízkého sebevědomí.

Víte, že váš partner hraje hry, není nic, co by jej chválilo. Navíc je možné, že si vytváří, nebo již vytvořil závislost. Měla byste ale vědět, že muž funguje jinak než žena a po práci potřebuje odpočinek. Odpočinek pro muže znamená nemluvit, nebo rozhodně nemluvit se ženou. Nebaví ho to, nerozumí jejím myšlenkovým pochodům, a navíc ona po něm neustále něco chce. Proto utíká k počítači, novinám, do hospody nebo garáže… Měla byste vědět, že povídat si se ženou, minimálně o tom, co ženu zajímá, nebaví většinu mužů a o konverzaci se snaží, jen když se ji snaží získat. Jakmile je uloveno, chce mít klid. Samozřejmě, že to není správně; vztah by vždy měl být o kompromisu a vzájemné snaze si vyhovět. A to váš partner nedělá.

Jenže aby měl motivaci, aby se chtěl snažit, potřeboval by vás vidět jako vzácnou, nádhernou ženu, na kterou je hrdý, a může se pyšnit tím, že vás má po svém boku. Aby to bylo možné, má to podmínku, která záleží na vás: vy sama se potřebujete cítit jako skvělá, výjimečná, vnitřně bohatá a šťastná žena. Kristýno, mě netěší to psát, ale vy do ní ve svých představách o sobě samé máte velmi daleko. Jinak byste totiž nezažívala to, co popisujete. Buď by vás muž obskakoval a opečovával, nebo byste se ani neobtěžovala s někým takovým být. Když vztah vypadá, jak popisujete, znamená to jediné: potkali se dva lidé, které jejich rodiny nenaučily mít rádi sami sebe; díky tomu logicky ani jeden nedokáže opravdu milovat, a vše, co skutečně dělá ve vztahu, je jen žebrání o lásku. Vy žebráte u manžela, ten utíká k počítači, a když se nic nezmění, buď se stane závislým na hrách, nebo vás začne podvádět.

Myslím, že ve vaší mysli je spousta zmatku a také nejistoty spojené s partnerskými vztahy a logicky i se vztahem ke svému ženství. Vzhledem k mládí vás obou by bylo moc dobré, kdybyste vyhledali pomoc manželské poradny, kterou můžete získat z běžného zdravotního pojištění, a poradili se s odborníkem aspoň o základních pravidlech fungování v partnerství. Vy se potřebujete začít učit o tom, jak fungují ženy, jak fungují muži, jaké jsou mezi nimi rozdíly, abyste se zbytečně netrápila tím, co nejde změnit a naopak se soustředila na to, co je zásadní. Zatím oba kopírujete zcela nevyhovující vzory svých rodin a když tak budete pokračovat, povede to k destrukci rodiny vaší, nebo minimálně nebudete šťastní; to už vlastně začalo.

Jste mladá a máte spoustu času se dozvědět víc o sobě a porozumět všemu, co zažíváte. Klidně nechte partnera doma a vyrazte někam, kde se budete moct něco zajímavého naučit. Začnete si víc vážit sama sebe a tím budete vzácnější i svému partnerovi. Když budete sedět doma, nestane se nic a budete se trápit dál.

Přeji vám spokojené, zdravé miminko a hlavně, abyste našla sílu hledat sama sebe. Hodně štěstí!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“