Partner je na mě hrubý

Partner je na mě hrubý
Partnerská poradna on-line

Jsme 4 rokem spolu. Potkali jsme se na večírku a vídávali v práci. Miluji ho pořád, ale partner si myslí a dává najevo, že o něj nejevím zájem. Starám se o mého syna 10 let, vytýká mi, že se synem trávím víc času, že na něj čas nemám a na své koníčky ano. Sex mě s ním baví, ale jsem poslední dobou bez aktivity. Někdy řeknu, jestli bychom neměli jít od sebe… Partner umí být, když nemáme spolu sex, i hrubý. Jak se zachovat, když ho miluji, nechci ho ztratit…

Paja

Petra Jarošová odpovídá:

Pájo, přiznávám, že je mi smutno, když čtu dopisy, jako je ten váš. Protože z vašeho popisu je zřejmé, že v tomto vztahu je úplně všechno špatně. Ten muž je hrubián a sobec. Zcela jistě proto, že sám nezažil nic normálního, takže má zcela pokroucené představy o tom, co je láska; když sám nejspíš zažil násilí fyzické i psychické.

Pájo, ten muž není lásky schopen, je to emoční invalida. Bohužel vy také, zatím. Ani vy jste nezažila mnoho hezkého v dětství a vaše srdce je stále plné bolesti a naopak zcela chybělo a chybí emoční uspokojení. Já nechci obviňovat rodiče ani jednoho z vás. Nebyli šťastní, proto ani vy dva nejste. Rodič může dát jen to, co opravdu má. Milovat můžu, když mám ráda sama sebe, když si vážím sama sebe. Potom dokážu opravdu dávat lásku a ocenit druhé; jinak to, co považuji za lásku, je pouhým žebráním.

Přesně toto nyní zažíváte vy dva spolu. Přetahujete se o city, které vlastně nemáte ani jeden, protože jste je nedostali od svých rodičů, také nešťastných. On žárlí na vašeho syna a vaše koníčky, protože jej jeho rodiče nedokázali milovat a vytvořit v něm pocit bezpečí a milovanosti. On po vás chce něco, co pro něj měla udělat jeho maminka. Vám váš otec nedokázal dát jistotu, že jste jako holčička dobrá přesně taková, jaká jste, že vás bude vždy chránit a udělá vše pro vaše štěstí a bezpečí. Kdyby to totiž udělal, o takového muže, o jakém mi píšete, byste ani nezavadila… Maximálně možná jako jeho terapeutka; rozhodně by vás nepřitahoval jako partner.

Jste dva slabí lidé, proto se vzájemně přitahujete; současně si ale navzájem, i když určitě nechtěně, ubližujete. Slabí proto, že takoví byli vaši rodiče a nedokázali ve vás probudit důvěru v sebe sama. Slabost se projevuje i násilím; to je přesně to, co dělá váš partner. A projevuje se ochotou nechat si je líbit; a to je to, co děláte vy.

Pájo, já vím, že nemáte sílu od toho muže odejít a chápu to. Žena chce mít aspoň něco, i když to zjevně k ničemu nevede. Aspoň se pokuste se od něj nenechat citově vydírat, protože to nepomůže ani jednomu z vás. Chraňte svého syna a snažte se mu ukazovat dobré mužské vzory; možná mu najděte sport, kde bude mít dobrého trenéra, se kterým se bude moct identifikovat, aby dokázal rozvinout mužské kvality. Upřímně říkejte, co cítíte a co si přejete. Naslouchejte tomu, co vám říkají druzí a dávejte najevo, že vás to opravdu zajímá, že s nimi soucítíte. Buďte laskavá, ale nenechte s sebou manipulovat. Cokoli děláte, zkuste dělat tak, aby to přineslo co největší prospěch co největšímu množství lidí na co nejdelší dobu. To je nejlepší motivace, jakou můžete mít a bude vás chránit.

Z celého srdce vám přeji sílu a štěstí!

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“