Partner je nezralý

Partner je nezralý
Partnerská poradna on-line

Dobrý den, s mužem jsem 1,5 roku. Nechtěla jsem na miminko čekat, takže jsme si ho pořídili brzy (malé je rok). Můj partner je pro vztah nevyzrálý (odmítá se podílet na domácích pracech, pokud neposluchám jeho pokyny k různým pracem, vyhrožuje mi, že mi sebere dítě a odejde, snaží se mě dost často ponižovat, večery tráví u počítače hraním her místo se mnou, atd…) a mě právě dochází síly tohle všechno snášet. K dítěti se chová skvěle, ale já jsem s ním nespokojená, všechno se dalo přestát, ale po výhružkách že mi sebere dítě, můj vztah k němu úplně upadnul. Nechci malou přpravit o tátu a už dost jsem kvůli tomu snesla. Ale čekat, než mi ji sebere kvůli primitivnímu názorům o podřízenosti žen a vzteku, taky ne. Začala jsem chodit do práce na částečný úvazek, abychom zaplatili účty. V práci se cítím skvěle, ale domov mě strašně vyčerpává…ve spojení s tím, že mi přítel dělá naschvály, je toho na mě opravdu hodně. Nechci, aby na náš špatný vztah doplácelo dítě. Ale taky jsem toho názoru, že život je moc krátký na to aby ho člověk by ho člověk velký kus protrpěl. Potřebovala bych vědět, jestli má smysl tento vztah udržovat a popřípadě kdy je vhodné se rozejít, abychom dítěti ublížili co nejmíň. Děkuji za odpověď.

anonym84

Petra Jarošová odpovídá:

Milá paní, máte určitě pravdu: život je příliš krátký na to, abyste byla s partnerem, se kterým to nefunguje. Není to dobré pro vás a není to dobré pro vaše dítě. Je v pořádku odejít a ukončit trápení. Od vašeho partnera není správné vyhrožovat tím, že vám dítě vezme, i když ve skutečnosti by to zřejmě bylo jen obtížně proveditelné, přece jen žijeme v právním státě.

Jenže se mýlíte v některých předpokladech a soudech a o tom vám chci něco napsat. Snažím se dopočítat, jak dlouho jste byli s partnerem, než jste se rozhodla otěhotnět, a ta krátká doba je znak VAŠÍ nezralosti, rozhodnout o něčem tak důležitém, aniž aspoň trochu znáte otce budoucího dítěte. Pokud samozřejmě nebylo hlavním cílem dítě bez ohledu na to, jestli to s jeho otcem bude fungovat, nebo ne. Ale i to je znak nezralosti. Obviňujete svého partnera z toho, čím trpíte sama. Je to obvyklé, naši partneři nám vždy zrcadlí naše stíny; potlačené, nezvládnuté emoce, které vznikly v situacích, se kterými jsme si v minulosti nevěděly rady a stále nevíme, a jsou zdrojem obav a bolesti či nenávisti.

Píšete, že nechcete malou připravit o otce. To je moc dobře. Jenže děláte vše pro to, aby se tak stalo. Svým dosavadním chováním ji, i když nezáměrně, nutíte, aby se vymezila vůči jednomu z vás. Jste v zajetí černobílého uvažování: vy jste ta dobrá matka a on je špatný, protože vám doma nepomáhá, protože si vás nevšímá. Dítě má potom pocit, že musí být na jedné straně, buď s otcem, nebo s matkou, protože oni se nemají rádi a nechovají se k sobě hezky. Dítě může mít dokonce pocity viny za to, že by chtělo mít rádo oba rodiče. Máte na tom podíl oba, ale když se bavíme o vás, přesně tímto svou dceru připravujete o otce. Nikoli na vnější úrovni, ale na té emoční, protože si, i když je ještě malá, jen obtížně srovnává v hlavičce, koho vlastně smí a nesmí mít ráda, aby se ten druhý rodič nezlobil. Je to pro ni zdrojem silného stresu a do budoucna jí vytváříte podmínky pro nefunkční partnerské vztahy, zejména pokud se vám podaří ji přesvědčit, že její otec je nevyzrálý a bezohledný.

Vy nemáte žádnou povinnost zůstat s mužem, který vám nevyhovuje. Měla byste ale vědět, že dokud si necháte toto černobílé vidění světa, těžko budete mít šanci na šťastný partnerský vztah a tím i schopnost vytvořit harmonický domov své dceři. Oč byste v zájmu svého dítěte měla usilovat a udělat pro to vše – a uznávám, že to nedělá většina žen – pokusit se rozvíjet bezpodmínečnou lásku ke svému partnerovi. Bez ohledu na to, že už s ním nebudete, protože to není podmínkou bezpodmínečné lásky. Ta znamená, že v každém okamžiku, kdy s ním jste nebo na něj pomyslíte, mu přejete štěstí, že rozumíte tomu, že se chová tak, jak se cítí, jen proto, že i on má nějaká nevyřešená zranění. Nenasazujete si růžové brýle, abyste si nalhávala, že je dokonalý. Ale dáváte mu právo dělat chyby a tolik času, kolik potřebuje, aby na to přišel. Většina lidstva na to nepřijde během celého života, ale bezpodmínečná láska prostě nedává podmínky, do kdy je třeba na něco přijít. Milujete bez ohledu na to, jak to dopadne, jaký je on a jak se k vám chová. Když toto dokážete, vaše dcera bude velmi šťastná a vy také. Bezpodmínečná láska znamená, že jste nalezla její zdroj sama v sobě, že už nejste závislá na tom, kdo a jak se k vám chová a jak moc vás miluje, naopak vy sama jste láskou, která zahřívá všechny. Jen tak, aniž za to něco čekáte. Jste vnitřně svobodná a nezávislá. Není žádný jiný způsob, jak být trvale šťastná. Jakmile se obrátíte dovnitř své mysli a naleznete v ní všechno bohatství, stáváte se nezávislou na vnějších okolnostech, prostě si užíváte, co je.

Jste mladá a stále máte čas změnit svůj život, abyste jej vnímala jako smysluplný a bohatý. Prvním krokem na této cestě je přestat druhé obviňovat z toho, jak se cítím, ale naopak vidět zrcadlo, které mi nastavují a pracovat s ním. Přeji vám i vaší rodině, ať se vše děje k co největšímu užitku pro vás všechny.

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“