Partner je skvělý, ale zatím nemáme dítě

Partner je skvělý, ale zatím nemáme dítě
Partnerská poradna on-line

Dobrý den, paní Petro.

Líbí se mi, jak netradičně odpovídáte na dotazy a tak bych Vás i já ráda požádala o radu. Mám krásný dlouhodobý partnerský vztah. A můj partner je opravdu skvělý a mám ho moc ráda. Problémem je, že se nám nedaří mít dítě (je mi 30 let). Zkoušíme to asi 1 rok a zatím jsme to nebyli řešit s lékaři. A po pravdě vůbec se nám nechce. Bohužel z toho začínám být psychicky dost špatná. Ničí mě setkání se všemi, kteří nemají nic lepší na práci … než se mě ptát „a kdy už si pořídíte dítě“? Tyto společenské otázky jsou opravdu kruté. Nikomu jsme o našem neúspěchu zatím neřekli. Ale hlavně já tedy nevím, jak se s tím psychicky vypořádat. Nejhorší jsou setkání s kamarádkami (většina má dítě). Je řešením se těmto setkáním vyhýbat? Říct jim to nechci … nechci aby všichni začali řešit – proč nemůžu mít dítě. Chceme tomu s partnerem dát ještě nějaký čas a pak se uvidí. Ale nevím jak to udělat, abych se do té doby nezbláznila ze záplavy nechtěných otázek a návštěv kamarádek s dětma? Děkuji moc za radu, vážím si Vašeho času.

Lucie

Petra Jarošová odpovídá:

Milá Lucie, opravdu chápu, že se cítíte pod tlakem, což celou situaci dělá daleko těžší. Naštěstí rok není dlouhá doba a na dnešní dobu jste stále dost mladá, abyste těhotenství stihla a fyziologicky to ještě bylo pro vaše tělo přirozené a ne příliš zatěžující.

Podle toho, co píšete, se zdá, že jste obklopena lidmi, pro které je rodina zásadní hodnotou. Na tom by nebylo nic špatně, kdyby tam nebyl tlak ve smyslu: „když nemáš děti, něco s tebou není v pořádku“. Jakmile se takovýto vzorec objeví, najednou se celá situace stává velmi bolestivou a vy jste zranitelná, protože už to není jen o skutečnosti, jestli děti máte nebo ne, ale hlavně o vašich kvalitách, jako o ženě, matce, partnerce. A když děti nemáte, automaticky to implikuje, že vám na této úrovni něco chybí, nejste dost dobrá.

Taková situace by se neobjevila, pokud by ve vás samotné nebyl tento vzorec hluboko uložen. Takže i vy sama už o sobě pochybujete. A počít dítě, když jste v silném stresu a vlastně už jste si začala na podvědomé úrovni myslet, že je s vámi něco špatně, je velmi těžké. Proto se tak často poté, co partneři adoptují dítě, najednou podaří po mnoha letech otěhotnět. Stres zmizel a najednou vše funguje.

Víte, každý z nás má jedno nebo více témat, která se má v životě naučit a zpracovat novým způsobem, již bez bolesti, obav a pocitů křivdy. Často je to na úrovni partnerských vztahů nebo financí. To, co teď zažíváte, je jedním z dalších témat, kterým dnes čelí spousta žen. Představte si, že po celá tisíciletí, kdy existuje lidstvo, se ženy považovaly za dobré pouze tehdy, když byly plodné. Dokonce často ani to nestačilo, ještě musely plodit syny. Když se to nepodařilo, nezřídka byly mužem i společností odsouzeny, zapuzeny jako neschopné splnit zásadní úkol jejich života. Ani jejich muži často neunesli pocit, že když nemají syna, nejsou dost chlapy; a zacházeli s nimi jako s méněcennými.

Vaše hodnota ženy, partnerky, lidské bytosti, nijak nesouvisí s tím, jestli můžete nebo nemůžete mít děti. Je to jen po celou dobu existence lidstva opakovaný předsudek, který je současně i tím nejsilnějším mučícím nástrojem pro všechny ženy, které se staly jeho obětí. Je pravděpodobné, že někde v minulosti vaší rodiny byla schopnost rodit děti silným tématem. Vy teď máte tyto vzpomínky ve vašem systému a ony ve vás rezonují. Jakoby se ve vás probudila bolest všech žen vašeho rodu, které z nějakého důvodu nemohly mít děti, nebo o ně přišly. Proto již po roce, což je celkem běžná doba, reagujete tak emotivně a jste tak moc zranitelná.

Myslím si, že můžete mít děti, jakmile se vám podaří zbavit se tlaku, který zažíváte. To, co vám dělají lidé okolo vás, je jen zrcadlem toho, jak na sebe tlačíte sama. Řešením proto není utéct před všemi otázkami, ale vyléčit bolest ve vašem srdci, která tyto situace přitahuje. Jakmile si začnete věřit jako žena a opravdu uvěříte tomu, že jste skvělá, milující a přinášíte do světa mnoho dobrého bez ohledu na to, jestli zrovna máte nebo nemáte dítě, vaše miminko bude na cestě.

Kromě toho na adrese www.evaslezakova.cz najdete dámu, která pomocí přírodních metod a detoxikace organismu pomohla na svět už mnoha dětem; upřímně vám ji doporučuji.

Z celého srdce vám přeji miminko co nejdříve. A napište mi, až budete těhotná, udělá mi to velkou radost!

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“