Partner je ženatý

Partner je ženatý
Partnerská poradna on-line
Dobrý den, brzy mi bude 29let,a více než 3 roky mám ženatého 
partnera. Je to můj kolega v práci. Tehdy, když to celé začalo, 
řekla jsem mu, že nehledám žádné pracovní povyražení, ale 
partnera a tatínka pro své děti. Partner říkal, že to má stejně. 
Se svojí ženou prý nežije, ale jezdí k němu a jeho rodičům na 
víkendy. Nevím, jak často. I s 18letou dcerou. Nejdřív jsem se 
ho často ptala, kdy se rozvede, zda už to s manželkou řeší.... 
Vždycky řekl, že ještě ne, ale že to brzy vyřeší. Uplynuly 
3 roky a nic zásadního se nezměnilo. Jezdili jsme na výlety, 
sportovali, bylo to krásné. Akorát jsme spolu netrávili 
žádný společný večer či noc. Jen v práci se mnou občas zůstal 
přes noc. Pořád jsem mluvila o tom, že se chci odstěhovat od 
našich, hledala jsem byty k prodeji i pronájmu, v místě bydliště 
mého i jeho.... Nyní bydlím sama víc než měsíc, on přiznal, že 
s bydlením v bytě má problém, je zvyklý na barák, kde žije 
u rodičů. Nikdy jsem neviděla jeho rodinu, kamarády... Já ho 
k nám občas vezmu, ale cítím hněv, že já ho do rodiny beru, on 
mě nikoli. Říká, ze děti by moc chtěl, ale dá se tomu věřit? 
Už jsem mu říkala, ze tomuto vztahu nevěřím, několikrát jsem 
chtěla odejít, ale vždycky mě přemluvil, brečel... Mám chvíle, 
kdy to neřeším, a doufám, ze se to "nějak" vyřeší samo, ale 
nic se neděje a čas letí.... 

Klaudie

Petra Jarošová odpovídá:

Milá Klaudie, možná by stálo za to trochu si povykládat s jeho manželkou. Nejspíš by se vám skládanka dost doplnila. Z jakého důvodu od něj odešla, protože tady se zdá, že nejde ani tolik o barák, jako o rodiče a pohodlí, které mu soužití s nimi nabízí. Kdyby byl zvyklý na barák a chtěl vás tam vzít, tak už by to dávno udělal. Představil by vás rodičům a začal řešit, jak zajistit společné bydlení pro vás všechny. Navíc vás ani neučinil součástí toho všeho. Nechal vás samotnou hledat si byt a potom samotnou v něm. Argument, že je zvyklý na barák, nemůže obstát; proč byste si nemohli postavit dům spolu? Odpověď je jednoduchá: takto mu to vyhovuje a je líný to měnit.

Ale vy už asi víte, že na těchto stránkách si nestěžujeme na muže, ale hledáme důvody, proč potkáváme takové muže a situace, které nás netěší a nenaplňují. Protože příčina je vždy v naší mysli, je možné ji najít a odstranit. Protože svět je vždy zrcadlem vaším mysli, i tato situace něco říká o vás. Zkusme se na to podívat.

Jste milá a laskavá. To je moc dobře. Jenže je pravděpodobné, že z nějakého důvodu, nejspíš proto, že jste to viděla i ve své rodině, je tento váš projev nevědomou strategií, jak dostat, co chcete. Vy toužíte po lásce a ochraně. Mít vedle sebe někoho silného, kdo vás bude milovat a stát za vámi. To je v pořádku. Ale neděje se tak. Ten muž vás má rád, ale ne dost na to, aby opustil své pohodlí a měnil návyky. Je to proto, že není dost silný. Hraje si na muže, ale necítí se jím být. Nemůže opustit rodičovskou ochranu a nemůže na sebe opravdu vzít odpovědnost za životy a štěstí své rodiny; to všechno suplují jeho rodiče. Vy jste mu dala zdání mužství, ale teď už zase hrozí, že se vše provalí; protože když by žil s vámi, musel by čelit všem svým obavám. A co to říká o vás? Přitáhla jste si hodného slabocha a to znamená jen jedno: i vy se cítíte slabá. Proto jste zvolila tu laskavou strategii. Víte, že je dobré být laskavý, protože to skýtá největší šanci, že i druzí budou laskaví k vám. Že budou s vámi společně hrát hru na to, že si mezi sebou neřeknete, jak je to doopravdy: že si nevěříte. Jste mezi lidmi, kteří si to dělají hezké, jen aby se nemuseli podívat na své úzkosti, které jim zrcadlí ostatní svět, nerespektující jejich dohodu.

Toto je důvod, proč jste s tímto mužem: on si lže, stejně, jako vy si lžete, a oba doufáte, že to dobře dopadne. Já vím, že ani jeden z vás to nedělá schválně. Je to nevědomé rozhodnutí přijaté dávno v dětství. Toužila jste po lásce, a být laskavá, hodná holka,  se nejvíc osvědčilo. Až na to, že jste laskavá i tehdy, kdy taková být nechcete, kdy to vaše srdce necítí; a potom znásilňujete sama sebe. To jsou ty pocity křivdy, které zažíváte. Vy děláte všechno a on nic. Křivda znamená, že to neděláte z nadbytku, ale proto, že čekáte, že bude dělat totéž. Vlastně děláte to, co byste chtěla, aby dělal i on. A když to nedělá, zlobíte se. Na hlubších úrovních to znamená, že nerespektujete jeho právo dělat, co cítí. A také to znamená, že toto právo nedáváte ani sobě. Celý život naplňujete plněním přání druhých lidí, aniž byste prověřila, zda je to v souladu s vaším srdcem.

Paradoxně soucitní a laskaví lidé, jako jste vy, někdy mají těžší a delší cestu ven. Sobci, kteří dělají, co chtějí a o druhé se nestarají, jsou aspoň v souladu se sebou a upřímní navenek. Mají odvahu stát si za tím, co chtějí a otevřeně to komunikovat, a nestarají se o to, kdo si o tom co myslí. Zbývá jim pochopit, že i ostatní touží po lásce a štěstí a je to. Ti laskaví natolik popřeli sami sebe a dělali to celý život, že se nejdřív musí propracovat všemi vrstvami, které vytvořili sami, a které zakrývají jejich skutečné potřeby, jichž už si dávno nejsou vědomi. Protože nežijí své životy, ale životy svých rodičů, zaměstnavatelů, partnerů, nebo svých dětí. Když to ale udělají, když odstraní všechny koncepty o tom, jací by měli být, aby je druzí měli rádi a přijmou sami sebe takové, jací jsou, učit se soucitu už nemusejí, protože ten je pro ně přirozený. Tohle je cesta, kterou byste měla projít, pokud chcete být opravdu šťastná.

V tomto okamžiku žádné vnější kroky, jako lákání ho do bytu, nebo vyhrožování rozchodem, nezaberou. Vy sama ještě nejste dost silná a nefungovalo by to, navíc byste se zbytečně trápila. Začněte se na váš vztah dívat jako na svou cestu ven z pekla popření sebe sama. Každý váš pokrok, pokaždé, když dokážete být upřímnější sama k sobě a přijmete se láskyplně i se všemi nedokonalostmi, které jste v sobě popřela, se nějak projeví ve vašem vztahu nebo nějakým způsobem ve vnějším světě. To, s čím budete muset pracovat, a chápu, že mi to teď nebudete věřit, je potlačený hněv. Mezi vašimi blízkými byl hněv vyhlášen za něco špatného. Proto jste jej, kdykoli jste ho v sobě pocítila, potlačila. Místo abyste se na něj podívala zblízka, prozkoumala jej a snažila se porozumět proč, jej zažíváte, co je jeho zdrojem a hlavně, akceptovala sama sebe i hněvivou. Když to dokážete, když přijmete sama sebe a nebudete se soudit, když si dovolíte spočinout v této emoci, jednak se začne sama od sebe rozpouštět, ale hlavně si uvědomíte, že je to okamžitě zrcadleno ve vnějším světě tak, že dostanete, po čem toužíte. Ihned poté, co se hněv rozpustil, není tam žádné zpoždění.

Myslím si, že potřebujete vedení na této cestě. Vyhledejte si nějaké kurzy osobního rozvoje a investujte do sebe. Dozvíte se mnoho o té ženě, kterou zatím neznáte a stanete se daleko přirozenější. Začnete mít opravdu ráda sama sebe a v tom okamžiku se nutně stane, že se objeví někdo, kdo bude mít opravdu rád vás. Kdo bude zrcadlit vaši nově nabytou sílu a sebedůvěru. Věřte mi, že jestli něco stojí za investici, jste to vy sama. Teď máte čas, protože se ještě nemusíte starat o děti. Využijte jej a uvidíte, že za pár let budete mít nejen sama sebe, ale i rodinu, po které toužíte. Moc vám to přeji!

 

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“