Partner má dluhy z minulosti

Partner má dluhy z minulosti
Partnerská poradna on-line

Žiji s partnerem 5 let. Měli jsme doteď moc hezký vztah. Partner chodí do práce, věnuje se moc pěkně me 8leté dceři z prvního manželství. Máme stejné zájmy. Nehádáme se. Myslela jsem si, že je to ten pravý partner pro život a moc ho milovala. Před rokem přišel s tím, že má dluhy z minulosti, z podnikání. Že neplatil zbytek úvěru… Nějak na to prý zapomněl. 180 tisíc. Ty peníze jsem mu dala. S tím, že mi to bude splácet. Říkala jsem si, že každý se může dostat do nesnází. A nechtěla, aby na něj přišla exekuce. Před dvěma měsíci se nám narodil syn. Partner ho nade vše miluje, maximálně se mu věnuje. O Vánocích jsem zjistila, že mi neposlal peníze na účet na domácnost. Udeřila jsem na něj a přiznal se, že musel zaplatit čast dluhu, o kterém mi v minulosti tvrdil, ze jej má vyřešen. Neměl – další dluh 170 000. Teď přišlo jeho zaměstnavateli, že mu má odvádět dluh z platu. 15000 měsíčně, tvrdí. Na mou otázku, jak to hodlá řešit, mi odpověděl, jestli mu půjčím. Řekla jsem, že ne. Tak že to tedy bude splácet, ale už mi nebude moci nic přispívat na domácnost. Že už mu nic nezbyde při alimentech na dvě děti z předchozího vztahu. Měla jsem před mateřskou dobrou práci, tudíž mám ušetřené finance. Nejsem na něm závislá a on to ví. Má takový vztah budoucnost? Mám mu dat šanci?

Mirka

Petra Jarošová odpovídá:

Mirko, máte před sebou těžké rozhodování. Váš partner nemá vyřešené peníze a vše s nimi spojené nejen na vnější úrovni – tak, jak to zažíváte, ale hlavně na té vnitřní. Je to hluboký návyk neplatit dluhy – všeho druhu, nejen ty finanční. Také návyk svou neschopnost být odpovědný za své činy přehazovat na druhé lidi. Zatloukat a doufat, že to nějak přežije, že to nějak dopadne. To nemusí být v rozporu s tím, že vás i děti má opravdu rád. Dokud ale nezpracuje hluboko uložené vzorce v sobě, hrozí, že vás i děti stáhne s sebou.

Kdyby se jednalo jen o ten dluh, o kterém píšete, při nastavených splátkách by byl splacen za rok. Jenže není žádná jistota, zda tam nevisí něco dalšího a hlavně zda se při nejbližší příležitosti nenechá opět zlákat vidinou rychlého výdělku.

Jestli to můžete nějak prověřit, ubezpečte se, že dluh nepochází z jiné aktivity, například z hazardních her či sázek. Tento druh závislosti je léčitelný, ale je to na dlouho a s nejistým výsledkem.

Vzhledem k tomu, že už vám dvakrát lhal, i vzhledem k tomu, že ho taháte z louže už podruhé, máte nárok, pro dobro své i vašich dětí, dát mu určité podmínky.

  1. Dala bych určitý termín, například týden, ne víc, aby přiznal všechny své dluhy a cokoli dalšího, co by vaši rodinu mohlo v budoucnu přivést do nesnází. Cokoli přizná v této době, bych brala jako snahu o nápravu, s tím, že se společně dohodnete, jak se vše vyřeší a do kdy budou všechny dluhy dle splátkového kalendáře splaceny. Poté má povinnost opět přispívat na vaši domácnost. Osobně si myslím, že by měl splatit i tu částku, kterou vy teď budete platit za něj, takže ho vlastně živit. Pro normálního chlapa by měl být pocit, že ho živí žena, nesnesitelný. Spíš by to měl sám navrhnout. Když byste přišla na něco dalšího po této  době hájení, doporučila bych vám rozchod. Lež mezi partnery nepatří.
  2. Bylo by hodně dobré, kdyby byl ochoten projít nějakým kurzem finanční gramotnosti. Jinak bude nadále hrozit, že zase spadne do původních návyků. Úplně nejlepší by byla i terapie přímo zaměřená na pochopení příčiny a následku ohledně peněz, vnějšího i vnitřního pocitu bohatství, ale obávám se, že na něco takového ho nedostanete…
  3. Ověřte si, jaká vám hrozí rizika v případě, že by došlo na nejhorší a skutečně by na něj přišel exekutor v souvislosti s tím, že bydlíte společně. Určitě se poraďte s právníkem, zda byste měla učinit nějaká opatření, abyste neohrozila sebe a děti.
  4. A hlavně: zeptejte se sama sebe, nakolik je pro vás důležité, aby váš partner byl schopen zajišťovat zdroje pro rodinu. Tenhle to v tomto životě asi nebude zvládat nijak dobře. Jestli to pro vás důležité je – a máte na to právo – potom bude pro vás velmi obtížné si jej vážit jak partnera a nebudete schopná jej vidět jako svou oporu. Potom, navzdory tomu, že je milujícím otcem, nebudete schopná se mu otevřít, vnímat jej jako silného ochránce, budete vědět, že to vždycky bude na vás, pokud se budete chtít mít materiálně dobře. Jestliže to pro vás tak důležité není a jste zvyklá ohledně financí hlavně spoléhat sama na sebe, mohl by vztah do budoucna fungovat docela dobře, pokud si nastavíte bezpečné materiální podmínky při jeho rizikové povaze.
  5. Pokud se rozhodnete s ním zůstat, bude třeba, abyste věnovala zvýšenou pozornost svým dětem ohledně vztahu k penězům, protože mohou mít tendenci se s otcem identifikovat i na této úrovni, což by pro ně nebylo vůbec dobře.

Není, co dodat; jste silná žena a já vám přeji i do budoucna hodně síly, budete ji potřebovat!

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“