Partner má výčitky kvůli synovi s předchozí partnerkou

Partner má výčitky kvůli synovi s předchozí partnerkou
Partnerská poradna on-line

Dobrý den, mam takový problém. Se svým partnerem jsem se potkala v době kdy byl ženatý. Desetileté manželství mu nijak zvlášť neklapalo. Mezi námi to bylo od začatku moc fajn a jak říká partner, zamiloval se okamžitě. Jsme spolu 5 měsíců z toho dva spolu již žijeme. Partner zatím rozvedený není. Problém je ale v tom, že má pěti letého syna. Je na něj velice až neobvykle fixován. Přepadají ho veliké výčitky, že není s ním každý den, že mu zničil život tím, že odešel. Dokonce mi teď řekl, že mě moc miluje a je se mnou šťastný a to že je špatně. Že přece nemůže být šťastný, když od syna odešel. Že to vůči němu není fér. Už si nevím rady jak partnerovi vysvětlit, že na tom co provedl není nic špatného. Že má právo být šťastný.

Barbora

Petra Jarošová odpovídá:

Barboro, možná jste netrpělivá, zatím je to velmi krátká doba, co nejsou spolu každý den… Zkusila bych se zaměřit spíše na řešení než na problém.

Dnes již soudy akceptují střídavou péči. Možná by to bylo východisko pro vašeho partnera, protože by pak měl daleko větší možnost být se svým synem a ovlivňovat jeho výchovu, o kterou evidentně stojí. Takové řešení by mělo spoustu výhod pro všechny:

  1. Pro vás by taková situace přinesla i do budoucna jistotu, že se sužován výčitkami nebude chtít vrátit k manželce, i když jejich vztah nefunguje. Váš partner má nejspíš vysoko na žebříčku hodnot funkční rodinu a pokud by s vámi byl „jen tak“, není to pro něj dostatečně naplňující. I když třeba spolu budete mít další dítě, není ochoten akceptovat, že svého syna jen tak někde „nechá“. Je to vzácné a jeho smysl pro odpovědnost je příkladný. Proto bude dobré, když společně vybudujete rodinu další, která bude rovnoprávným útočištěm i pro již narozeného syna. Pro vás takové řešení skýtá úskalí přijetí nevlastního dítěte do rodiny a nerozlišování mezi ním a dětmi, které se vám narodí. Jakmile by váš partner cítil nějaký rozdíl, nebude váhat a odejde.
  2. Pro partnera by to bylo řešení jeho rozpolcenosti v lásce k vám a synovi, mohl by mít obojí. Neztratil by blízký kontakt se synem a cítil by se jako otec, který nezklamal. Je to pro něj hodně důležité.
  3. Pro jeho syna by to byla obrovská šance zažít, jak funguje a „chutná“ funkční vztah muže a ženy, když by žil i s vámi. V obou předchozích variantách – tedy že by buď žil jen sám s matkou, nebo v nefunkčním manželství, neměl by šanci nasát jeho příchuť a jednou by čelil s velkou pravděpodobností stejným problémům, jako jeho otec. Pokud se použije citlivý přístup obou rodičů a dítěti se vysvětlí, že je vše v pořádku, oba rodiče jej mají rádi, jen teď bude mít dva pokojíčky místo jednoho a do budoucna možná trochu víc bratříčků a sestřiček, emocionálně zůstane nezraněno. Dítě nemá žádný koncept, co je dobré a co ne a přejme názory svých rodičů. Když se mu situace podá jako něco, co se běžně děje a je to v pořádku, bude ji tak vnímat. Toto je ale na vás dospělých, abyste celou situaci zvládli…

Ještě mi na závěr dovolte malou radu. Píšete, že si přejete, aby váš partner pochopil, že může být šťastný. Za tím se ale skrývá zpráva, že hlavně chcete být šťastná vy. To je moc dobře, jenže on už to dítě má a je třeba jej akceptovat i s ním a s jeho citovým vztahem k němu. Dítě tady bylo dřív, než vy, a také je daleko bezbrannější. Otce bude mít vždycky jen jednoho, vy si můžete vybrat z mnoha dalších partnerů. Takto se na vše dívá váš partner, chce chránit toho slabšího.

V celé situaci vám pomůže, když potáhnete s partnerem za jeden provaz. Jakmile bude cítit, že vám nejde jen o to, si jej ukořistit sama pro sebe, eventuálně pro vaše společné děti, ale že vám záleží i na jeho synovi, uvolní se a bude schopen se otevřít optimálnímu řešení, kde se nestane sám dobrovolnou obětí. Srovnejte si v hlavě, jestli jste schopná akceptovat soužití s jeho synem a mít jej ráda. Jestli jej nebudete vnímat jako konkurenta ve vaší lásce. Když toto dokážete, nejen slovy, ale budete to tak prožívat, váš partner to pozná a bude vědět, že jste tou pravou ochránkyní pro něj i pro syna.

Myslím, si, že když to dokážete, cesta k novému vztahu bude volná. Přeji vám hodně štěstí!

 

 

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“