Partner mě miluje, ale má velké dluhy

Partnerská poradna on-line

Před osmi lety jsem opustila manžela, který se ke mě choval hrubě a ponižoval mě. Bohužel jsem se k tomuto kroku po 13 ti letém vztahu se dvěma malými dětmi odhodlala, až když jsem potkala muže, který se ke mě choval tak, jak jsem o tom vždy snila. Miluje mě a děti, nikdy jsem neměla problém s tím, že by dětem nějak ubližoval, nebo jim dával najevo, že nejsou jeho. Můj problém však je ten, že prakticky od začátku našeho soužití jsme ve finanční tísni. Partner pracoval pro firmu za provize a ty mu neposílali. Dodnes mu dluží téměř tři sta tisíc. Rodinu jsem musela živit sama a také jsem se kvůli tomu zadlužila. Navíc partner má exekuci na plat. Tajil mi, že má něco nezaplaceného a na mě to dopadlo vždy tvrdě, až bylo pozdě. Takže stále táhnu rodinu téměř sama, přispívá mi jen třetinu toho, co by měl. Domek, který jsme chtěli opravovat, nám nešťastnou náhodou vyhořel. Mám pocit, že žiju v pekle a to nekončí. Nechce mi ani říct, kdy už bude domů nosit celou výplatu. Pracuje stále, má dvě zaměstnání a stále něco nového hledá, ale v našem kraji je nezaměstnanost a živnostníkům se příliš nedaří. Takže žijeme velmi chudě, protože nám téměř oba platy spolykají dluhy. Nevím, co mám udělat. S ním je to těžké, ale bez něj bych to také neutáhla. Myslíte, že se dočkám změny? Děkuji

Melaniela

Petra Jarošová odpovídá:

Vždycky existuje cesta ven. I pro vás. Budete ale potřebovat hodně trpělivosti. A situace se bude měnit jen pozvolna.

Jedna věc jsou praktické kroky. Píšete, že máte dluhy a partner má exekuci na plat. Pokud jste si půjčila u banky, víte přesně jak dlouho ještě budete platit. I kdyby to bylo ještě několik let, tato doba pomine a vám se uleví. A nejspíš jste poučena, že toto není řešení, ale spíš cesta do pekla. I když se půjčky nabízejí, kam se podíváte, není to dobrá věc. Nepíšete, zda otec dětí platí na jejich výživu. Pokud je částka nízká, požádejte o její navýšení. Obávám se, že vy i váš partner byste potřebovali víc komunikovat ohledně peněz. Chápu, že ho to stresuje, ale takto přenáší velkou část tíže na vás přes nejistotu, kterou zažíváte, kdy vlastně nevíte, kolik dluží. Také není žádná jistota, že si nebere další a další půjčky s čím dál horším úrokem.

A teď k příčině, proč toto všechno zažíváte:

Vaše mysl se uvnitř cítí velmi chudá. Příčina bude v rodině, ze které pocházíte. Ta chudoba se projevuje materiálně, ale i tak, že zatím nejste schopna mít partnera, se kterým byste se cítila v bezpečí. Manžel byl hrubý na vnější úrovni a ponižoval vás. Je skvělé, že jste našla sílu odejít. Jenže jste to vnější ubližování vyměnila za muže, který je slabší, než vy. Je laskavý a chová se k vám hezky, ale nejsem si jistá že je to výraz jeho vnitřní síly. Nejspíš má spoustu pochybností sám o sobě. Nemá vyřešený a naučený vztah k penězům a chybí mu sebevědomí a také nejspíš nemá čisté svědomí. Jinak by totiž byl schopen si s vámi sednout a udělat časový plán. Dlužíme tolik, měsíčně platíme tolik, dluh bude zaplacen tehdy a tehdy. Potom budeme mít klid. Zní to prostě, ale on to neudělal. Obávám se, že to znamená, že hromadí nové dluhy. Je chvályhodné, že pracuje a snaží se. Není ale žádná jistota, že přestal dělat chyby, které jej do této situace uvrhly. Bylo by skvělé, kdybyste se pokusila vyhledat nějakou neziskovou organizaci, která pomáhá jednak zlepšit finanční gramotnost a jednak vytvořit plán, jak se na praktické úrovni dostat ven. Důležité ale je, abyste změnila postoje v sobě, jinak se nic nezmění a vás čeká další kolo trápení, ať už s tímto mužem, nebo s jiným.

Nevyřešené postoje k penězům asi máte i vy. Peníze jsou výrazem našeho vnitřního bohatství. Jsou neutrální, ani dobré ani špatné. Jsou druhem zhmotnělé energie. Také ukazují, jak si sami sebe vážíme. Když svou práci oceňujeme jako dobrou, dostaneme za ni odpovídající plat. Pokud si sebou a kvalitou práce nejsme jistí, nebo se bojíme, že by to někdo jiný uměl lépe, peněz je málo, nebo nám ani nezaplatí. Tyhle postoje se vytvářejí už v dětství. Když rodiče dítě chválí a povzbuzují při prvních pokusech umýt nádobí nebo zatlouct hřebík, dítě získá důvěru, že zvládne jakoukoli práci a bez obav se pouští do učení nových dovedností. Je si jisté, že vše zvládne a udělá jakoukoli práci dobře. Když je dítě káráno, že je nešikovné, nikdy svou práci v budoucnu neocení a potom ji neocení ani ten, kdo by za ni měl zaplatit.

Další věcí u peněz je, že je třeba pochopit rovnováhu dávání a braní. Abychom mohli dostávat, musíme dávat. Když chci dostávat peníze, musím být štědrá. V okamžiku, kdy si o sobě začnu myslet, že jsem chudá, celý svět mi tuto chudobu bude zrcadlit. Chudý člověk nikoho nezajímá a budí nedůvěru. Nikdo mi nebude chtít dát odpovídající odměnu. Chudoba přitahuje chudobu. Cestou ven je, že odmítnete připustit, že jste opravdu chudá a chováte se podle toho. Vždycky je něco, co můžete darovat, i kdyby to bylo tričko, co máte na sobě a zrovna se líbí kamarádce. Potřebujete pomalu rozhýbat zatuhlý proud dávání a braní, protože teď máte pocit, že byste měla jen dostávat. Takový pocit je příčinou vnější chudoby. Když si myslíte, že máte málo, budete mít vždycky málo. Když začnete, i když po maličkých troškách, být štědrá, vaše štědrost bude informací pro vaši mysl, že se cítíte, jako že máte nadbytek dávat. Ten se začne projevovat tak, že vám to svět začne vracet a vy budete dostávat. Například vám zvednou plat, anebo se objeví jiné zajímavé možnosti. Potřebujete otočit v tuto chvíli sestupnou spirálu chudoby. Ta se neotočí tím, že budete čekat, až dostanete víc. Začněte dávat a svět bude dávat vám. Neznamená to, že si máte půjčit peníze, abyste mohla přispět na charitu. Z dluhu se nadbytek nevytvoří. I kdybyste dala bezdomovci 2 koruny. Pochvalte se, že jste dokázala někomu pomoct. Uvědomíte si, že nejste tak chudá, abyste nemohla pomáhat druhým. Tak se postupně začne vytvářet vnitřní bohatství v mysli. Ona se začne cítit lépe a také si bude sama sebe vážit, protože si uvědomí, že může být užitečná druhým. Také budete příkladem pro děti, kterým jinak hrozí, že vaše vzorce vnitřní chudoby převezmou a budou se jednou trápit úplně stejně.

Když si postupně začnete víc vážit sama sebe, budete si jistá, že si nezasloužíte  být s partnerem, který k vám není upřímný. Tato nabytá vnitřní síla jej pravděpodobně donutí změnit chování, protože si uvědomí, že by vás mohl ztratit. A nebo nebude mít sílu ke změně a vy si najdete někoho jiného, kdo už bude ladit s vaším novým stavem mysli a vnitřního bohatství.

Cestou ven je začít si vážit sama sebe a začít se chovat tak, jako byste už byla bohatá, krůček za krůčkem. Jste bojovnice, jen je třeba, abyste sílu vydávala užitečným způsobem. Moc vám přeji tolik síly, kolik jen budete potřebovat. Nebe i peklo je v naší mysli. Vy rozhodujete, kde chcete žít. Vyberte si nebe…

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“