Partner mi bere energii hádkami

Partner mi bere energii hádkami
Partnerská poradna on-line

Dobrý den, pročetla jsem příspěvky, kterými inspirujete k vnitřní síle a přemýšlím jak popsat 3 a půl letý vztah, který mám s přítelem a otcem 2r. syna..
Je mi 38 a mám ještě 2 starší děti, partner (44) , 2 velké děti. Poznali jsme se v době, kdy se rozváděl a já byla po vyčerpávajícím vztahu. Začali jsme spolu částečně bydlet a já byla hodně tolerantní, protože jsem nechtěla omezovat a přehnaně „řešit“(jako můj bývalý partner). Synek je neplánovaný a byť se náš vztah určitě posunul a prohloubil, jsme stále jak na houpačce – chvilku dobré, pak úbytek zájmu, kritika, hádka kvůli maličkosti – následně období mlčení, někdy rozchod – po 2 dnech telefon, udobřování, „pochopení chyb“ a touha být se mnou…. A já v tomto prapodivném vztahu setrvávám (ikdyž jsem několikrát sama odešla…), protože v těch dobrých chvílích jsme si blízcí a každou hádkou/odloučením, resp. udobřením se jakoby posunem o kus dál. Samozřejmě vidím, že to není nejlepší způsob fungování a vysiluje mě to, jen nevím jak tomu zabránit či předejít, protože s partnerem je v těch afektových chvílích těžká/žádná domluva. Je mj.muzikant a svou roli v jeho chování mají i drogy, které už nějaký měsíc nebere, ale následky zřejmě jsou. Nechci ho opustit, ale často mi bere energii (i špatnou komunikací) a nevím jak to změnit.

Květa

Petra Jarošová odpovídá:

Květo, zdá se, že přitahujete komplikované muže. Máte spoustu dobré vůle pro fungující vztah a nejspíš jste velmi tolerantní a otevřená vůči svým partnerům. Máte hodně vnitřní síly a laskavosti. Ale to, že vám vaši partneři mají tendenci ubližovat, znamená, že jste ještě úplně neuvěřila svým vlastním kvalitám, a že si zasloužíte laskavého, silného partnera, který vás bude chránit a vážit s vás.

Jednou z příčin může být způsob soužití vašich rodičů: jak se choval váš tatínek k vaší matce? Mohlo to být podobné tomu, co teď zažíváte vy, nebo to bylo skryté; například ji podváděl, ale dětem se to neřeklo… Je velmi pravděpodobné, že vaše maminka zažívala podobný pocit neuspokojení, jako máte vy, ať už si jej byla vědoma či nikoli.

Další věc je, jak se váš otec choval k vám. Zda jste se cítila jako milovaná dcera, s ochraňujícím otcem za zády, nebo zda jste měla pocit, že jeho požadavky na vás nedokážete uspokojit.

Ve skutečnosti ale příčina není tak důležitá, jako návod, co s tím teď udělat. Jakmile na sobě začnete pracovat, nejspíš nastanou dvě možnosti:

  1. Váš stávající partner ucítí vaši narůstající vnitřní sílu a změní své chování k vám.
  2. Díky prožitku vlastních kvalit ucítíte, že současný vztah neladí a přirozeně se objeví muž, který ocení vaše nově prožívané vnitřní bohatství a bude se chovat jako ochránce a gentleman.

Rizika bodu jedna: Pokud váš partner bral drogy, je jeho mysl velmi silně zasažena. Drogy jsou nejsilnějším spalovačem dobrých dojmů, které jsme v mysli nahromadili díky dobrým činům pro ostatním. Jakmile jsou vypáleny, je mysl dotyčného nestabilní, neurotická a jen obtížně se vyrovnává s překážkami; spíš má tendenci jim uhýbat a vinit ze slabosti ostatní či okolnosti. Potřebujete opravdu mnoho vnitřní síly a hlavně lásky na to, abyste byla schopna pomoci mu dostat se zase nahoru a vytvořit určitý nadbytek v mysli. Většina hádek, které popisujete, se objevuje proto, že všechno, co se děje, si bere osobně a vnímá jako útok na sebe. Je to jeden z následků zneužívání drog. Současně je ale příliš slabý na to, aby vás opustil, takže odchází a vrací se v závislosti na tom, jak se zrovna cítí.

Pokud jej opravdu milujete, je třeba, abyste se na něj v okamžicích, kdy se k vám nechová hezky, dívala jako na pacienta: lékař se také nezlobí, když se pacientovi přitíží a nechová se proto zdvořile; jednoduše rozumí tomu, že mu není dobře a proto se tak chová. Nebere si to osobně; chápe, že pacientovo chování není o něm, ale o pacientovi samém. Když se vám podaří udržet tento pohled, nebude vás partnerovo chování víc zraňovat a paradoxně mu budete schopná daleko dřív pomoci dostat se zase do normálu. Když uvidí, že jeho výhrůžky a hádky na vás nepůsobí, pochopí, že to nefunguje a postupně změní chování. Je to vzhledem k jeho minulosti cesta na dlouhou trať a vy k ní potřebujete opravdu silné odhodlání. Je dost pravděpodobné, že úplně stabilní nebude nikdy.

Rizikem druhého bodu je vaše stávající nejistota, zda je možné, aby se objevil někdo lepší. Dokud ji cítíte, neobjeví se. Jakmile si budete jistá, budete skvělé muže odhánět od sebe lopatou. Z vašeho dopisu bych soudila, že máte v sobě sílu na sobě pracovat a vytvořit si takový vnitřní základ, že se nový, silný muž, objeví celkem rychle. Aby jste pro to vytvořila podmínky, potřebujete ale udělat pár věcí, co vás zbaví starých závazků:

  1. Máte-li pocity křivdy či jakékoli negativní pocity vůči svým rodičů, i kdyby byly dobře schované a nepřiznané, rozpusťte je. Když to uděláte, uvolní se i pouta, která vás nutí opakovat jejich chyby a používat stejně nevýhodné vzorce v partnerství, jaké používali nebo používají oni. Přejte jim jen to nejlepší, z celého srdce, ať bylo vaše dětství jakékoli. Tím se odstraní staré překážky a vy budete volná; přirozeně odpadnou tendence přitahovat problematické partnery a vy budete daleko svobodnější ve výběru někoho, kdo vám bude skutečnou oporou.
  2. Rozpusťte pocity křivdy nebo zloby, vše negativní, i vůči vašemu bývalému partnerovi. Princip je týž: s kýmkoli máme negativní svazky, táhne nás dolů. Je to nevýhodné pro vaše fungování a šťastný partnerský vztah.
  3. Svému současnému partnerovi buďte vděčná, jak nejlépe umíte. On je totiž zrcadlem vašich nejistot a obav. Bez něj byste neměla šanci si je uvědomit a zpracovat je, abyste si jich zbavila jednou provždy. Dokud se nechová hezky a vás to zraňuje, znamená to, že ještě nemáte vlastní sebepochybnosti vyřešené. Jakmile budete v pohodě, ať se chová jakkoli, znamená to, že jste lekci zvládla. Je pravděpodobné, že se jeho chování výrazně změní, když to opravdu upřímně dokážete takto prožívat.
  4. Přejte mu tolik lásky a štěstí, kolik jen unese. Každý, kdo se nechová hezky, není šťastný a touží po lásce a ocenění, i když si o ně říká často velmi nesympatickým způsobem. Tato dobrá přání vás vysvobodí z vašich nejistot. Protože když dokážete milovat a přát to nejlepší, bez ohledu, jak se kdo chová, naučíte se bezpodmínečné lásce. Každý, kdo takto miluje, má nesmírný pocit vnitřního bohatství a síly. Když to dokážete zažívat, budete tak sexy a přitažlivá pro muže, že nebudete vědět, jak se jich zbavit.

A potom, až naleznete svou sílu a vnitřní svobodu, přirozeně a intuitivně poznáte, jaká cesta a jaký muž je pro vás ten nejlepší. Je to dlouhá cesta, ale máte na to ji zvládnout. Přeji vám odvahu se na ni vydat. Když to uděláte, váš život se změní v něco nádherného. Navždy.

Váš dotaz

Zde můžete zadat dotaz. Dáma v nouzi si vyhrazuje právo publikovat Váš odeslaný dotaz. Pokud si nepřejete uveřejnit Vaše jméno, zvolte smyšlené.

Pište, prosím, své otázky s diakritikou, tedy s háčky a čárkami. Nemám časový prostor vaše otázky textově upravovat. Moc děkuji!Můžete zadat ještě 1300 znaků
„Neexistuje zdravá žárlivost, vše co je opravdu zdravé,
je zdrojem trvalé lásky a štěstí.“